សម្តេចតេជោ៖ សន្តិភាព និងស្ថិរភាពនយោបាយជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំនៃដំណើរការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា
​ភ្នំពេញ​៖​ ​សម្តេច​តេជោ​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​សន្តិភាព​ ​និង​ស្ថិរភាព​នយោបាយ​បាន​ធ្វើជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​ដ៏​រឹងមាំ​នៃ​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ឲ្យ​សម្រេច​បាន​កំណើន​ខ្ពស់​ប្រមាណ​ ​៧,១​%​ ​ក្នុង​បរិការណ៍​អតិផរណា​ទាប​ ​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់​មាន​ស្ថិរភាព​ ​និង​ទុនបម្រុង​អន្តរជាតិ​បន្ត​កើនឡើង​។​ ​
​សម្តេច​តេជោ​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ​និង​ជា​ប្រធាន​គណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ពិធី​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ប្រារព្ធ​ពិធី​អបអរសាទរ​ខួប៤១ឆ្នាំ​ ​នៃ​ថ្ងៃជ័យ​ជម្នះ៧មករា​(​៧មករា​ ​១៩៧៩​-​៧មករា​ ​២០២០​)​នៅ​ ​ថ្ងៃទី៧​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា​ ​កំណើន​នេះ​ត្រូវ​បាន​គាំទ្រ​ដោយ​កំណើន​ល្អ​ប្រសើរ​នៃ​វិស័យ​សេវាកម្ម​ ​និង​កំណើន​ខ្ពស់​នៃ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ​ថ្វីបើ​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​បន្ត​មាន​កំណើន​ទាប​ក្ដី​។​ ​
​សម្តេច​បន្ត​ថា​ ​ស្ថិរភាព​នយោបាយ​បាន​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ដល់​វិ​នី​យោគិន​ទាំង​ក្នុង​ប្រទេស​ ​និង​ក្រៅប្រទេស​ក្នុង​ការ​បណ្តាក់​ទុន​នៅ​កម្ពុជា​ ​ជាពិសេស​លើ​វិស័យ​សំណង់​ ​និង​កម្មន្តសាល​។​ ​ព្រមជាមួយនេះ​ ​ការប្រើ​ប្រាស់​ក្នុង​ស្រុក​ ​និង​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​មានសន្ទុះ​កើនឡើង​គួរឲ្យ​កត់សម្គាល់​។​
​សម្តេច​តេជោ​ ​បន្ថែម​ថា​ ​លើ​មូលដ្ឋាន​សមិទ្ធកម្ម​នៃ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ការបែងចែក​ផ្លែផ្កា​នៃ​កំណើន​ដោយ​សមធម៌​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ​សង្គម​ទាំងមូល​ ​ធ្វើឲ្យ​ជីវភាព​របស់​ប្រជាជន​កាន់តែ​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​ ​ដែល​ឆ្លុះបញ្ចាំង​តាមរយៈ​ការ​កើនឡើង​នៃ​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​ជាមធ្យម​សម្រាប់​មនុស្សម្នាក់​ពី​ ​១​ ​៥៤៨​ ​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨​ ​ដល់​ប្រមាណ១​ ​៦៧៩​ ​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩​។​ ​អត្រា​ភាព​ក្រីក្រ​ត្រូវ​បាន​កាត់បន្ថយ​មក​ក្រោម​ ​១០​%​ ​នា​បច្ចុប្បន្ន​។​ម្យ៉ាងទៀត​ ​កម្ពុជា​រក្សា​បាន​សន្តិសុខ​ការងារ​ ​ដោយ​អត្រា​គ្មាន​ការងារ​មាន​ប្រមាណ​ ​០,៣​%​ ​ប៉ុណ្ណោះ​។​
​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់ចេញ​និង​កំពុង​ជំរុញ​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ជាតិ​គាំពារ​សង្គម​ ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សុខុមាលភាព​ ​និង​សាមគ្គីភាព​សង្គម​ព្រមទាំង​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ជា​អតិបរមា​។​ ​តាមរយៈ​នេះ​ ​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ផ្តល់​ប្រព័ន្ធ​គាំពារ​ចំនួន២រួម​មានៈ​ប្រព័ន្ធ​ជំនួយ​សង្គម​ផ្តល់​ការ​គាំពារ​ដល់​ប្រជាជន​ដែល​រស់នៅ​ក្រោម​ ​និង​ក្បែរ​បន្ទាត់​ភាព​ក្រីក្រ​ ​ដោយ​ផ្តោត​ជាពិសេស​លើ​កុមារ​ ​ស្ត្រី​មានផ្ទៃពោះ​ ​ជន​ពិការ​ ​ជន​ចាស់ជរា​គ្មាន​ទីពឹង​ ​និង​ប្រព័ន្ធ​សន្តិសុខ​សង្គម​ ​ផ្តល់​ការ​គាំពារ​ហានិភ័យ​លើ​ផ្នែក​សោធន​ ​ថែទាំ​សុខភាព​ ​ហានិភ័យ​ការងារ​ ​និកម្មភាព​ ​និង​ពិការភាព​ដល់​ក្រុមប្រជាជន​នៃ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ទាំង​ក្នុង​ ​និង​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​។​ ​
​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ផ្តល់​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ​ជូន​កម្មការិនី​ដែល​បាន​សម្រាលកូន​តាមរយៈ​បេឡា​ជាតិ​របប​សន្តិសុខ​សង្គម​ ​ហើយ​បាន​ដាក់ឲ្យ​អនុវត្ត​នូវ​ការឧបត្ថម្ភ​សាច់ប្រាក់​ជូន​ស្រ្តី​មានផ្ទៃពោះ​ ​និង​កូន​អាយុ​ក្រោម២ឆ្នាំ​នៃ​គ្រួសារ​មាន​ប័ណ្ណ​សមធម៌​ ​ឬ​ប័ណ្ណ​អ​ទិ​ភាព​ដើម្បី​សម្រាល​បន្ទុក​ ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ ​និង​អាហារូបត្ថម្ភ​ដល់​ស្ត្រី​ ​និង​កុមារ​។​ ​
រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏បាន​សម្រេច​បង្កើត​មូលនិធិ​គន្ធបុប្ផា​កម្ពុជា​ ​ដើម្បី​ផ្តល់​ការ​គាំពារ​ផ្នែក​សុខភាព​ប្រកបដោយ​គុណភាព​ ​និង​មិន​គិតថ្លៃ​ដល់​កុមារ​កម្ពុជា​។​ ​មន្ត្រី​រាជការ​ ​និង​កងកម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ ​ទទួល​បានការ​ដំឡើង​បៀវត្ស​ចាប់ពី​ខែមករា​ ​និង​ខែមេសា​ឆ្នាំ២០២០នេះ​។​ ​ចំពោះ​កម្មករ​និយោជិត​ដែល​កំពុងតែ​បម្រើការ​ងារ​ក្នុង​វិស័យ​កាត់ដេរ​ ​និង​ស្បែកជើង​បាន​ទទួល​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា​ ​១៨២​ ​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​និង​ត្រូវ​បាន​ដំឡើង​ដល់​ ​១៩០​ ​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​ចាប់ពី​ខែមករា​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​ដោយ​មិនទាន់​គិត​ប្រាក់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ ​ជាពិសេស​ផលប្រយោជន៍​ដែល​បាន​ទទួល​ពី​ការអនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ជាតិ​គាំពារ​សង្គម​។​
​រាជរដ្ឋាភិបាល​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់​ដល់​ការ​លើកស្ទួយ​ជីវភាព​ប្រជាកសិករ​ ​ជាពិសេស​តាមរយៈ​ការជំរុញ​ផលិតកម្ម​ ​ការ​ខិតខំ​រក្សា​ស្ថិរភាព​ថ្លៃ​កសិផល​ ​និង​ការពង្រីក​ទីផ្សារ​កសិផល​ ​។​ ​នៅក្នុង​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍន៍​ឃុំ​ ​សង្កាត់​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​បង្កើន​ជាបន្តបន្ទាប់​នូវ​មូលនិធិ​ឃុំ​ ​សង្កាត់​ ​ហើយ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​ឃុំ​ ​សង្កាត់​នី​មួយ​ៗ​នឹង​ទទួល​បាន​ថវិកា​សរុប​ជាមធ្យម​ប្រមាណ​ ​១២២.០០០ដុល្លារ​ ​ក្នុង​នោះ​ថវិកា​សម្រាប់​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍន៍​មូលដ្ឋាន​មាន​ប្រមាណ​ ​៧០.០០០ដុល្លារ​ ​ហើយ​ថវិកា​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍន៍​មូលដ្ឋាន​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បង្កើន​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​។​ ​
​រហូតដល់​ឆ្នាំ២០២៣​ ​រដ្ឋបាល​ឃុំ​ ​សង្កាត់​នី​មួយ​ៗ​នឹង​ទទួល​បាន​ថវិកា​សរុប​ជាមធ្យម​ជាង​ ​១៣២.០០០ដុល្លារ​ ​។​
​ជាមួយគ្នា​នេះ​ ​ការ​បញ្ចុះ​ថ្លៃ​ ​និង​ពង្រីក​បណ្តាញ​ផ្គត់ផ្គង់​អគ្គិសនី​ ​និង​ទឹក​ស្អាត​ ​ការ​បន្ធូរបន្ថយ​ពន្ធ​ ​និង​ការ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​លើ​ប្រភេទ​ពន្ធ​មួយចំនួន​ ​បាន​និង​កំពុង​ផ្តល់​គុណប្រយោជន៍​ជូន​ប្រជាជនទូទៅ​ដែល​នៅ​មាន​ប្រាក់ចំណូល​ទាប​៕​