ភ្នំពេញ៖ ធនាគារ LOLC Holdings ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសស្រីលង្កាកាលពីម្សិលមិញបានប្រកាសនូវការទន្ទឹងរង់ចាំយ៉ាងខ្លាំងរបស់ខ្លួនលើកិច្ចព្រមព្រៀង ៦០៣ លានដុល្លារជាមួយធនាគារផ្តល់កម្ចីរបស់កូរ៉េខាងត្បូងក្នុងអាជីវកម្មមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។
នៅក្នុងឯកសារចងក្រងភាគហ៊ុនរបស់ធនាគារ LOLC Holdings រួមជាមួយម្ចាស់ភាគហ៊ុនភាគតិចដទៃទៀតនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់កម្ពុជា ខ្លួនបានឈានដល់កិច្ចព្រមព្រៀងទិញភាគហ៊ុន និងកិច្ចព្រមព្រៀងភាគទុនិកជាមួយធនាគារ Kookmin Bank សម្រាប់ការលក់ភាគទុនិករបស់ប្រាសាក់ ដោយទទួលបានការយល់ព្រមចុងក្រោយពី ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងគណៈកម្មាធិសេវាហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
ធនាគារ Kookmin គឺជាធនាគារពាណិជ្ជកម្មធំជាងគេនៅកូរ៉េខាងត្បូង ហើយប្រាសាក់ជាក្រុមហ៊ុនមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុធំជាងគេនៅកម្ពុជា។
ឯកសារបានឱ្យដឹងថា LOLC International Private Limited នៃប្រទេសសឹង្ហបូរីដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ LOLC Holdings ដែលកាន់កាប់ ៧០ ភាគរយនៃប្រាសាក់នឹងទទួលបាន ៦០៣ លានដុល្លារអាមេរិក។
ឯកសារខាងលើបានឱ្យដឹងថា “ទឹកប្រាក់ចំនួន ៤២២ លានដុល្លារនឹងទទួលបាននៅពេលទទួលបានការយល់ព្រមពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងសមតុល្យ ១៨១ លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២២”។
កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៩ ធនាគារផ្តល់ប្រាក់កម្ចីពាណិជ្ជកូរ៉េ KB Kookmin បានឱ្យដឹងកាលពីថ្ងៃ ព្រហស្បតិ៍ ថា ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលរបស់ខ្លួនបានយល់ព្រមទិញភាគហ៊ុនចំនួន ៧០ ភាគរយនៅក្នុងស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ដែលជាអ្នកផ្តល់ប្រាក់កម្ចីនៅកម្ពុជាក្នុងតម្លៃ ៦០៣,៤ លានដុល្លារពីធនាគារ LOLC Holdings ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសស្រីលង្កា។
គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ជាគ្រឹះស្ថានទទួលប្រាក់បញ្ញើមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុលេខ ១ ដែលកាន់កាប់ចំណែកទីផ្សារជាង ៤០ ភាគរយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាជាមួយនឹង ១៧៧ សាខា។
ធនាគារ KB Kookmin នឹងបញ្ចប់កិច្ចព្រមព្រៀងនេះក្នុងរយៈ ពេល ៣ ខែ បន្ទាប់ពីការយកចិត្តទុកដាក់ និងការយល់ ព្រមពីអាជ្ញាធរហិរញ្ញវត្ថុនៅកូរ៉េ និងកម្ពុជា។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះត្រូវបានរំពឹងថានឹងអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមហ៊ុន KB Kookmin ពង្រឹងបណ្តាញធនាគារអតិថិជនរបស់ខ្លួននៅក្នុងប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍មួយនេះ។
ប្រតិបត្តិការសាខាធនាគារចំនួន ៦ ធនាគារ KB Kookmin ទទួលបានការយល់ព្រមជាមុននៅកម្ពុជាសម្រាប់ការទិញយកនៅខែ ឧសភា។
ក្រុមហ៊ុន KB Kookmin បានឱ្យដឹងថា ខ្លួនគ្រោងនឹងទិញភាគហ៊ុនចំនួន ៣០ ភាគរយដែលនៅសល់នៅក្នុងស្ថាប័ននេះយ៉ាងហោចណាស់ពីរឆ្នាំ បន្ទាប់ពីប្រតិបត្តិការ។គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់រកប្រាក់ចំណេញសុទ្ធ ៩១,៥ ពាន់លានវ៉ុន (៧៨,៧ លានដុល្លារ) ក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ កើនឡើង ៣៦,៧ ភាគរយបើធៀបនឹងឆ្នាំទៅ៕