ADB៖ កម្ពុជាបានអភិវឌ្ឍពីប្រទេសក្រីក្របំផុតនៅអាស៊ីមកជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចលូតលាស់លឿនបំផុតមួយ
​ភ្នំពេញ​៖​ ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​អភិវឌ្ឍ​ពី​ប្រទេស​ក្រីក្រ​មួយ​ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ក្រីក្រ​បំផុត​នៅ​អាស៊ី​ទៅជា​ប្រទេស​ដែល​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​លូតលាស់​លឿន​បំផុត​ ​ហើយ​ប្រទេស​នេះ​មានការ​រីកចម្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​នៅក្នុង​វិស័យ​អភិវឌ្ឍន៍​មនុស្ស​។​ ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​បាន​ស្ថិតនៅ​ទីនោះ​គ្រប់​ជំហាន​។​
​សព្វថ្ងៃ​នេះ​ ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​មាន​ទឹក​ស្អាត​ល្អ​ប្រសើរ​នៅ​គ្រប់​ទីកន្លែង​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។​
​នេះ​គឺ​មួយ​ផ្នែក​ធំ​ ​ដោយសារតែ​រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​ក្រុងភ្នំពេញ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ពង្រឹង​ ​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​គម្រោង​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ ​និង​ប្រព័ន្ធ​លូ​នៅ​ភ្នំពេញ​ដែល​គាំទ្រ​ដោយ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​។​ ​នៅពេល​បញ្ចប់​គម្រោង​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០០៣​ ​ចំនួន​ប្រជាជន​ដែល​មាន​ទឹក​ស្អាត​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ក្រុង​បាន​កើនឡើង​ទ្វេដង​ដល់​ជិត​ ​១​ ​លាន​នាក់​ដែល​ស្ទើរតែ​ទាំងអស់​នៃ​ប្រជាជន​ទីក្រុង​ទាំងមូល​ភាគច្រើន​ ​ដោយសារ​គម្រោង​នេះ​។​
​ការ​ជួយ​សម្អាត​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ក្នុង​ភាពជា​ដៃគូ​រវាង​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ ​និង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ ​ប្រទេស​កម្ពុជា​គឺជា​សមាជិក​ស្ថាបនិក​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​នៅ​ឆ្នាំ​ ​១៩៦៦​។​
​នៅ​ចុង​ទសវត្ស​ឆ្នាំ​ ​១៩៧០​ ​ជម្លោះ​បាន​បំផ្លាញ​ផ្លូវថ្នល់​ ​ស្ពាន​ ​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​ ​សាលារៀន​ ​មន្ទីរពេទ្យ​ ​គេហដ្ឋាន​ ​និង​ការិយាល័យ​ស្ទើរតែ​ទាំងអស់​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែល​មិន​អាច​ប្រើប្រាស់​បាន​ ​ឬ​ត្រូវការ​ជួសជុល​។​ ​នៅ​ឆ្នាំ​ ​១៩៧៩​ ​មិន​មានមុខ​ងារ​រដ្ឋបាល​ ​គ្មាន​រូបិយប័ណ្ណ​ ​គ្មាន​អគ្គិសនី​ ​គ្មាន​កម្លាំង​ប៉ូលី​ស​ ​និង​គ្មាន​សេវា​ដឹកជញ្ជូន​។​ ​ដើម្បី​ធ្វើដំណើរ​ពី​ផ្នែក​មួយ​ក្នុង​ក្លាយទៅជា​ប្រទេស​ដែល​កើនឡើង​មួយ​កម្រិត​ទៀត​ ​ប្រជាជន​ត្រូវ​ដើរទៅ​មុខ​។​ ​ផលិតកម្ម​ស្រូវ​គ្រាន់តែ​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​កម្រិត​មុន​សម័យ​សង្គ្រាម​ ​ហើយ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​ប្រជាជន​ជាច្រើន​កំពុង​ស្រេកឃ្លាន​។​
​ក្នុង​ទសវត្ស​ឆ្នាំ​ ​១៩៨០​ ​សាលារៀន​ ​និង​មន្ទីរពេទ្យ​បាន​បើក​ជាថ្មី​ ​ផ្លូវថ្នល់​ ​និង​អាគារ​ត្រូវ​បាន​ជួសជុល​ ​ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើងវិញ​។​ ​ទោះ​យ៉ាងណា​ ​កម្ពុជា​មានការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​តិចតួច​សម្រាប់​កិច្ចការ​ដ៏​ធំធេង​នៃ​ការ​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​។​
​នៅពេល​ដែល​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​បាន​ភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឡើងវិញ​នៅដើម​ទសវត្ស​ឆ្នាំ​ ​១៩៩០​ ​ប្រទេស​នេះ​បាន​ធ្វើការ​ងើបឡើង​វិញ​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ពី​សង្គ្រាម​ ​និង​ភាព​ឯកោ​អស់​រយៈពេល​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​ ​ប៉ុន្តែ​នៅតែ​មានការ​កសាង​ឡើងវិញ​ជាច្រើន​ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ​។​
​នៅ​ខែវិច្ឆិកា​ឆ្នាំ​ ​១៩៩២​ ​គ្រាន់តែ​មួយឆ្នាំ​ ​បន្ទាប់ពី​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សន្តិភាព​ទីក្រុង​ប៉ារីស​ត្រូវ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​ ​ហើយ​សូម្បីតែ​មុន​ពេល​ការបោះឆ្នោត​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ ​និង​រដ្ឋាភិបាល​ថ្មី​បាន​បង្កើត​ ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​បាន​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​ចំនួន​ ​៦៧,៧​ ​លាន​ដុល្លារ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដើម្បី​ស្តារ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​សំ​ខាន់​ៗ​ក្នុង​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ ​ថាមពល​ក​ ​សិ​កម្ម​ ​និង​ការអប់រំ​។​ ​
​ចាប់តាំងពី​ពេលនោះ​មក​ ​ជំនួយ​ ​ADB​ ​បាន​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​។​ ​នេះ​រួមបញ្ចូល​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​មធ្យោបាយ​ឆ្លងដែន​នៅ​កម្ពុជា​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ ​និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​កម្មវិធី​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច​មហា​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​។​ ​កម្មវិធី​នេះ​បាន​វិនិយោគ​លើ​ផ្លូវថ្នល់​ ​និង​ស្ពាន​ ​ក៏ដូចជា​ការ​កែ​លម្អ​នីតិវិធី​គយ​ ​និង​បទបញ្ជា​ព្រំដែន​។​
​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​កម្មវិធី​ ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ទេសចរណ៍​មេគង្គ​ឆ្នាំ​ ​២០០២​ ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ខេត្តសៀមរាប​នៅ​កម្ពុជា​មានការ​ជំនួស​ប្រព័ន្ធ​ទឹក​ចាស់​របស់​ខ្លួន​ដោយ​ប្រព័ន្ធ​លូ​ថ្មី​ ​ប្រឡាយ​បង្ហូរទឹក​ ​និង​កន្លែង​ស្តុក​ទឹក​។​ ​នេះ​បាន​កាត់បន្ថយ​ហានិភ័យ​នៃ​ទឹកដែល​អាច​បង្ក​ជំងឺ​សម្រាប់​ប្រជាជន​ចំនួន​ ​១២០,០០០​ ​នាក់​ ​និង​បាន​បញ្ចប់​ការ​ជន់​លិច​ធ្ងន់ធ្ងរ​។​ ​វា​ក៏បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ទីក្រុង​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​រាប់ពាន់​នាក់​ដែល​មក​ទស្សនា​ប្រាសាទអង្គរវត្ត​ដ៏​ល្បីល្បាញ​លើ​ពិភពលោក​។​
​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​គម្រោង​ដូចគ្នា​នេះ​ដែរ​ ​ផ្លូវ​ប្រវែង​ ​៦,៣​ ​គីឡូម៉ែត្រ​ដែល​តភ្ជាប់​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​នឹង​ការ​ចងចាំ​អំពី​អំពើ​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍​នៅ​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​។​ ​គម្រោង​នេះ​បាន​ជួយ​បង្កើន​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ទៅកាន់​តំបន់​នេះ​ជិត​ ​១០​ ​ដង​ពី​ ​២៥,០០០​ ​នាក់​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០០២​ ​ដល់​ ​២៤១,០០០​ ​នាក់​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១០​។​ ​គម្រោង​នេះ​បាន​បង្កើត​ការងារ​បង្កើន​ប្រាក់ចំណូល​ ​និង​លើកកម្ពស់​កម្រិតជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​ជាច្រើន​នៅក្នុង​តំបន់​។​
​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ក៏បាន​គាំទ្រ​គោលដៅ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​។​ ​គម្រោង​ពង្រឹងគុណភាព​អប់រំ​ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០០៧​ ​បាន​បង្កើន​ជំនាញ​គ្រូ​ ​និង​ជួយ​ឱ្យ​ក្រសួងអប់រំយុវជន​ ​និងកីឡា​ដំណើរការ​កាន់តែ​មានប្រសិទ្ធភាព​។​ ​ជា​លទ្ធផល​នៃ​គម្រោង​នេះ​និស្សិត​កាន់តែ​ច្រើន​បាន​ឆ្លងកាត់​ថ្នាក់​របស់​ពួកគេ​ ​ហើយ​បញ្ចប់​ការសិក្សា​ជាមួយនឹង​ជំនាញ​ដែល​ប្រសើរ​ឡើង​ ​និង​មានតម្លៃ​ជាង​។​
​ក្នុង​ចន្លោះ​ឆ្នាំ​ ​២០១០​ ​និង​ ​២០១៤​ ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ ​និង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​សហការ​គ្នា​ដើម្បី​ផ្តល់​ការ​ធើ្វ​ឱ្យ​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​នៃ​អនាម័យ​ដល់​ប្រជាជន​ជិត​ ​៥០,០០០​ ​គ្រួសារ​ ​ហើយ​បាន​សាងសង់​ ​ឬ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​បណ្តាញ​អគ្គិសនី​ថ្មី​ ​ឬ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ប្រវែង​ ​៣៣០​ ​គីឡូម៉ែត្រ​ដោយ​ភ្ជាប់​បណ្តាញ​ជនបទ​ចំនួន​ ​៤០,០០០​ ​គ្រួសារ​ទៅ​នឹង​អគ្គិសនី​តម្លៃ​ទាប​។​ ​ផ្លូវ​ជាង​ ​៦០០​ ​គីឡូម៉ែត្រ​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ ​និង​កែលំអ​ ​ហើយ​សិស្ស​អនុវិទ្យាល័យ​ជាង​ ​២០៥,០០០​ ​នាក់​ដែល​ជិត​ពាក់កណ្តាល​ជា​ស្ត្រី​បាន​ទទួល​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ពី​មណ្ឌល​អប់​រំ​ថ្មី​ៗ​ ​ឬ​កែ​លម្អ​។​
​សព្វថ្ងៃ​នេះ​ ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​រីក​លូតលាស់​លឿន​បំផុត​មួយ​នៅ​អាស៊ី​ ​ហើយ​ប្រទេស​នេះ​បាន​ធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ភាព​រុងរឿង​ទូទាំង​សង្គម​។​ ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ដែល​ជា​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ពហុភាគី​ដ៏​ធំ​បំផុត​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ឈរ​ជាមួយ​ប្រទេស​គ្រប់​ជំហាន​នៃ​ការ​រីកចម្រើន​នេះ​។​
​លោ​ក​វង្សី​ ​វិស្សុត​ ​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​បាន​ថ្លែង​ថា​ ​”​យើង​សូម​អរគុណ​ដល់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ដែល​បាន​ផ្តល់​ជំនួយ​ដល់​ប្រទេស​របស់​យើង​ដែល​បាន​រួមចំណែក​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​យូរអង្វែង​របស់​យើង​ ​និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​នៅ​កម្ពុជា​ ​ហើយ​ទន្ទឹងរង់ចាំ​ភាពជា​ដៃគូ​កាន់តែ​ខ្លាំង​ជាមួយ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ក្នុង​ការសម្រេច​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​ប្រទេស​យើង​ ​ក៏ដូចជា​កសាង​តំបន់​ជាមួយ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ភាព​រស់រវើក​ ​និង​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​នៅ​ឆ្នាំខាងមុខ​”​៕​