រដ្ឋាភិបាលត្រៀមសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នូវគម្រោងផ្លូវធំៗចំនួន៣ខ្សែនៅឆ្នំានេះ
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​រដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​ត្រៀម​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ជា​ផ្លូវការ​ ​នូវ​គម្រោង​ផ្លូ​វធំៗ​ចំនួន៣ខ្សែ​ ​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​ដែល​ស្ថាបនា​រួចរាល់​ក្រោម​ហិរញ្ញប្បទាន​ ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​របស់​ប្រទេស​ចិន​ ​ខណៈ​ពេល​ដែល​មាន​គ​ម្រោ​ង​ធំៗ​ទៀត​ ​ក៏​នឹង​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ផង​ដែរ​។​ ​
​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រ​សួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​បានឱ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃទី៨​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​នេះ​ថា​ ​គម្រោង​ទាំង៣​ ​នេះ​ត្រៀម​សុំ​ការសម្រេច​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​ដើម្បី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២០នេះ​។​
​ផ្លូវជាតិ​សំ​ខាន់​ៗ​ទាំងនោះ​រួមមាន​ ​ទី១​ ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​ ​៥១​
​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥១​ ​ដែល​តភ្ជាប់​ ​ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥​ ​ស្រុក​ឧ​ត្តុ​ង​ ​ទៅ​ផ្លូវជាតិ​លេខ៤​ ​ត្រង់​ចំនុច​ថ្នល់ទទឹង​ ​ស្រុក​អង្គស្នួល​ ​ខេត្តកណ្តាល​ ​ដែល​មាន​ប្រវែង៣៧.៩៥គីឡូម៉ែត្រ​ ​ក្រោម​ហិរញ្ញប្បទាន​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ចិន​ ​នឹង​ត្រូវ​បញ្ចប់​ការសាងសង់​នៅ​ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខនេះ​។​ ​ផ្លូវ​លេខ៥១ជា​ផ្លូវ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​មួយ​ ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​ដើម្បី​ឆ្លើយតបទៅនឹង​តម្រូវការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ​ដែល​អាច​រំដោះ​ចរាចរ​ ​រថយន្ត​ដឹក​ទំ​និញ​ធំៗ​ ​មិន​ឲ្យ​ចូលក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។​
​២. ផ្លូវជាតិ​លេខ៥៥​
​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥៥​ ​ក្នុង​ខេត្តពោធិ៍សាត់​ ​ដែល​មាន​ប្រវែង​ជាង១៨០គីឡូម៉ែត្រ​ ​តភ្ជាប់​ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥​ ​ទៅ​ឃុំ​ថ្មដា​ ​ឆ្លងកាត់​ក្រុង​ពោធិ៍សាត់​ ​ស្រុក​បាកាន​ ​ស្រុក​ភ្នំក្រវាញ​ ​និង​ស្រុក​វាលវែង​ ​ជាប់​ព្រំដែន​ខេត្ត​ត្រា​ត​ ​នឹង​ជួយ​ជ​ម្រុ​ញកា​រដោះ​ដូរ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​កសិផល​ ​និង​ទេសចរណ៍​ ​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា​និង​ប្រទេស​ថៃ​ ​ជាពិសេស​ផ្តល់​ឱកាស​ឲ្យ​វិនិយោគិន​ថៃ​ ​មក​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ខេត្ត​។​
​ផ្លូវ​នេះ​សាងសង់​ឡើង​ក្រោម​ហិរញ្ញប្បទាន​សម្បទាន​ ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ ​រួម​ជាមួយនឹង​ថវិកាបដិភាគ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​សរុប​ប្រមាណ​ជាង១៣២,៨០​ ​លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​។​ ​គម្រោង​ផ្លូវ​នេះ​បាន​ចាប់​ដំណើរការ​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​នៅ​ថ្ងៃទី៤​ ​ខែឧសភា​ ​ឆ្នាំ២០១៥​ ​ហើយ​រហូតមកដល់​ពេលនេះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​បាន​បញ្ចប់​ការសាងសង់១០០ភាគរយ​ហើយ​ ​ដោយ​ប្រើប្រាស់​រយៈពេល​សាងសង់​អស់​ចំនួន៤២ខែ​។​ ​
​៣.​ ​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥៨​
​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥៨​ ​ដែល​តភ្ជាប់​ពី​ផ្លូវបំបែក​ផ្លុង​ភូមិ​ផ្អុង​ ​សង្កាត់​កូនក្រៀល​ ​ក្រុង​សំរោង​ ​ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ​ ​រហូតដល់​ផ្លូវជាតិ​លេខ៥​ ​ចំណុច​ភូមិ​ផ្សារ​កណ្តាល​ ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​ ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​ ​ត្រូវ​បា​នប​ញ្ចប់ស្ថាប​ស្ទើរតែ១០០​ ​%​ហើយ​។​
​ផ្លូវ​នេះ​ជា​ប្រភេទ​ផ្លូវ​ ​DBST​ ​ដែល​មាន​ប្រវែង​សរុប​ចំនួន​ ​១៧៤​ ​គីឡូម៉ែត្រ​ ​និង​ទទឹង១២ម៉ែត្រ​នេះ​ ​កំពុង​សាងសង់​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ ​Shanghai​ ​Construction​ ​Group​ ​Co​.​,​ ​Ltd​ ​ក្រោម​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ ​Guangzhou​ ​Wanna​ ​Construction​ ​Supervision​ ​Co​.​,​ ​Ltd​ ​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​។​
​ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ ​ផ្លូវ​មួយ​ខ្សែ​នេះ​ ​សាងសង់​ឡើង​ក្រោម​ប្រាក់កម្ចី​សម្បទាន​ពី​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ ​រួម​ជាមួយនឹង​ថវិកាបដិភាគ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​សរុប​ប្រមាណ​ជាង១២២លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​៕​