កំពង់ផែពីររបស់កម្ពុជាទទួលចំណូលបានជិត ១១០ លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ ២០១៩
​ភ្នំពេញ​៖​ ​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ ​និង​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ភ្នំពេញ​ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​រដ្ឋ​ចំនួន​ពីរ​ទទួល​បាន​ប្រាក់ចំណូល​ប្រមាណ​ ​១០៨,៩​ ​លាន​ដុល្លារ​ ​ដោយមាន​ការ​កើនឡើង​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​នៅក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​។​ ​នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​ប្រចាំឆ្នាំ​របស់ក្រ​សួង​សាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃ​ ​ពុធ​សប្តា​ហ៍​នេះ​។​
​របាយការណ៍​ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ​នៅក្នុង​សន្និសីទ​ប្រចាំឆ្នាំ​របស់ក្រ​សួង​ ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ដែល​ជា​កំពង់ផែ​សមុទ្រ​ដ៏​ធំ​បំផុត​របស់​កម្ពុជា​បាន​រក​ប្រាក់ចំណូល​សរុប​ចំនួន​ ​៧៩,៣​ ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​កាលពី​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​កើនឡើង​ ​១៧,៥​ ​ភាគរយ​បើ​ប្រៀបធៀប​ទៅ​នឹង​ឆ្នាំ​ ​២០១៨​។​
​ប្រាក់ចំណេញ​សុទ្ធ​របស់​កំពង់ផែ​នេះ​មាន​ចំនួន​ជិត​ ​១៣​ ​លាន​ដុល្លារ​កាលពី​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​កើនឡើង​ ​១៦​ ​ភាគរយ​ ​បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​ ​២០១៨​។​
​របាយការណ៍​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ​កំពង់ផែ​សមុទ្រ​ទទួល​បាន​កុងតឺន័រ​ផ្ទុកទំនិញ​ចំនួន​ ​៦៣៣,០៩៩​ ​យូនី​ត​ ​(​កុងតឺន័រ​មាន​ទំហំ​ស្តង់ដារ​)​ ​កាលពី​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​កើនឡើង​ ​១៧​ ​ភាគរយ​បើ​ប្រៀបធៀប​ទៅ​នឹង​ឆ្នាំមុន​។​
​របាយការណ៍​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា​ ​ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ភ្នំពេញ​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី​ក្នុង​ផ្សារហ៊ុន​កម្ពុជា​ធំជាង​គេ​ទី​ ​២​ ​របស់​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ប្រាក់ចំណូល​សរុប​ ​២៩,៦​ ​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​កើនឡើង​ ​៣៥​ ​ភាគរយ​បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​ ​២០១៨​ ​។​ ​
​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ភ្នំពេញ​កំពង់ផែ​នេះ​ទទួល​បាន​ចំណូល​សុទ្ធ​ប្រមាណ​ ​១០​ ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​កើនឡើង​ ​៣០​ ​ភាគរយ​ពីឆ្នាំ​ ​២០១៨​។​
​កំពង់ផែ​ទឹកសាប​នេះ​ទទួល​បាន​កុងតឺន័រ​ផ្ទុកទំនិញ​ ​២៧៥,០០០​ ​យូ​ធី​ក្នុង​ឆ្នាំ​កន្លងមក​ ​កើនឡើង​ ​២៩​ ​ភាគរយ​ពី​មួយឆ្នាំ​ទៅ​មួយឆ្នាំ​។​ ​ចំណុះ​កុងតឺន័រ​ដឹកទំនិញ​បាន​កើនឡើង​ ​២២​ ​ភាគរយ​ស្មើនឹង​ ​៣,៨​ ​លាន​តោន​។​
​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​លោក​ស៊ុន​ចាន់​ថុល​ ​ត្រូវ​បាន​រយការ​ក្នុង​កាសែត​ស៊ីន​ហួរ​ថា​ ​ប្រាក់ចំណូល​របស់​កំពង់ផែ​ទាំងពីរ​បាន​កើនឡើង​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ ​ដោយសារតែ​ដំណើរការ​សេដ្ឋកិច្ច​ល្អ​របស់​ប្រទេស​។​
​លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​នៅក្នុង​សន្និសីទ​ប្រចាំឆ្នាំ​របស់ក្រ​សួង​ថា​ ​“​សម្រាប់​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​យើង​នឹង​សាងសង់​ចំណត​ផែ​កុងតឺន័រ​ថ្មី​មួយ​ដែល​មាន​ជម្រៅ​ ​១៤.៥​ ​ម៉ែត្រ​នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​ដើម្បី​ផ្ទុក​ក​ប៉ាល់​ធំៗ​ ​ធ្វើដំណើរ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​”​។​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​ការងារ​សាងសង់​ចំណត​ផែ​កុងតឺន័រ​ថ្មី​នឹង​ត្រូវ​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២០២១​ ​ហើយ​រំពឹង​ថា​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២០២៤​៕​