ក្រុមហ៊ុនរុករកប្រេងដ៏ធំមួយរបស់ម៉ាឡេស៊ីគ្រោងឈានចូលទីផ្សារកម្ពុជាវិញ
​ភ្នំពេញ​៖​ ​បន្ទាប់ពី​ដកខ្លួន​ចេញពី​កម្ពុជា​អស់​រយៈពេល​ ​៩​ ​ឆ្នាំ​ ​ក្រុមហ៊ុន​រុករក​ប្រេង​របស់​ម៉ាឡេស៊ី​ ​Petroliam​ ​Nasional​ ​Bhd​ ​(​Petronas​)​ ​មានបំណង​វិលត្រឡប់​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា​វិញ​ដើម្បី​ចាប់​យក​វិស័យ​ប្រេង​ ​និង​ឧស្ម័ន​ដែល​កំពុង​រីកចម្រើន​នៅ​ទីនេះ​។​ ​
​ការ​លើកឡើង​នៃ​ការ​ត្រឡប់មកវិញ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ​Petronas​ ​នេះ​គឺ​យោង​តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​ ​Eldeen​ ​Husaini​ ​Mohamed​ ​Hashim​ ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​វិសាមញ្ញ​ ​និង​ពេញសមត្ថភាព​នៃ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ប្រចាំ​កម្ពុជា​។​
​លោក​ ​Eldeen​ ​Husaini​ ​បាន​ជួប​ជាមួយ​លោ​ក​ស៊ុយ​ ​សែម​ ​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​រ៉ែ​ ​និង​ថាមពល​នៅ​ក្រសួង​កាលពី​ម្សិលមិញ​ ​ហើយ​ក្រោយមក​អតីត​ក្រុមហ៊ុន​ ​Petronas​ ​ចង់​ត្រឡប់​មក​កម្ពុជា​វិញ​ ​បន្ទាប់ពី​បាន​ដកខ្លួន​ចេញពី​ទីផ្សារ​កាលពី​ ​៩​ ​ឆ្នាំមុន​។​
​លោក​ ​Eldeen​ ​Husaini​ ​ត្រូវ​បាន​រាយការណ៍​ក្នុង​កាសែត​អន្តរជាតិ​មួយ​ដោយ​លោក​បាន​ថ្លែង​ថា​ ​“​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ចង់ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ ​Petronas​ ​ត្រឡប់​មក​កម្ពុជា​វិញ​ ​បន្ទាប់ពី​បាន​ដកខ្លួន​ចេញពី​ទីផ្សារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១០​ ​និង​លើកទឹកចិត្ត​ក្រុមហ៊ុន​ប្រេង​ ​និង​ឧស្ម័ន​ផ្សេងទៀត​នៅក្នុង​ប្រទេស​របស់​យើង​ឱ្យមក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​។​ ​យើង​ប្តេជ្ញា​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ប្រេង​ ​និង​ឧស្ម័ន​នៅ​កម្ពុជា​”​។​
​លោក​ ​Eldeen​ ​Husaini​ ​បាន​និយាយ​ថា​ ​ក្រៅពី​ក្រុមហ៊ុន​ប្រេង​ ​Petronas​ ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ប្រេង​ ​និង​ឧស្ម័ន​របស់​ម៉ាឡេស៊ី​ផ្សេងទៀត​ក៏​កំពុង​ស្វែងរក​ឱកាស​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។​
​លោក​បាន​និយាយ​ថា​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្នុងអំឡុងពេល​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​បាន​សម្តែង​ការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​វិលត្រឡប់​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ​Petronas​ ​ហើយ​ភាគី​ទាំងពីរ​កំពុង​ទន្ទឹងរង់ចាំ​សហការ​គ្នា​ឱ្យ​បាន​ឆាប់​តាមដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​៕​