​សឹង្ហ​បុរី​៖​ ​តាម​ការ​កត់ត្រា​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ ​គិត​ត្រឹម​ខែធ្នូ​ ​ឆ្នាំ២០១៩​ ​ការ​វិនិយោគ​របស់​សិង្ហបុរី​នៅ​កម្ពុជា​មាន​ទឹកប្រាក់​សរុប​ប្រមាណ​ ​១.៣៥៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​ដែល​បាន​បង្កើត​ការងារ​ចំនួន​ប្រមាណ​ជាង​ ​១៥ម៉ឺន​កន្លែង​។​
​លោក​ ​សុខ​ ​ចិន្តា​សោភា​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ​អគ្គលេខាធិការ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍ​ន៏​កម្ពុជា​ ​បានឱ្យ​ដឹង​បែបនេះ​ ​នៅក្នុង​ការចូលរួម​ជា​វាគ្មិន​កិត្តិយស​នៅក្នុង​សិក្ខាសាលា​ស្តី​ពី​ ​កិច្ច​សន្ទនា​ធុរកិច្ច​កម្ពុជា​-​ ​សិង្ហបុរី​”​ ​ថ្ងៃទី១៥​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០​ ​ដោយមាន​ការចូលរួម​ពី​អ្នក​វិ​និ​យោ​ត​សិង្ហបុរី​ចំនួន​ប្រមាណ​ ​១០០រូប​។​ ​
​សិក្ខាសាលា​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​ជូន​ដល់​អ្នក​វិនិយោគ​ ​សិង្ហបុរី​ ​អំពី​ការ​វិវត្ត​សំ​ខាន់​ៗ​នៅ​កម្ពុជា​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កាលានុវត្ត​ភាព​ធុរកិច្ច​និង​វិ​និ​យោ​ត​ ​ក៏ដូចជា​ការ​ដាក់ចេញ​នូវ​វិធាន​កា​រថ្មីៗ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជាក្រោម​ ​ការ​មី​ ​ក​ ​នាំ​ប្រកបដោយ​ត​តិ​បណ្ឌិត​របស់​សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ ​សំដៅ​ធ្វើ​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​ ​និង​វិនិយោគ​ទៅ​កម្ពុជា​។​
​លោក​ ​សុខ​ ​ចិន្តា​សោភា​ ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​កម្ពុជា​ ​សម្រេច​បាន​នូវ​សមិទ្ធិ​ផល​សំខាន់​ជាច្រើន​នា​រយៈពេល២ទស្ស​វត្សរ៍​កន្លងមក​ ​បន្ទាប់ពី​ការសម្រេច​បាន​នូវ​សុខ​សន្តិភាព​ពេញលេញ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​តាមរយៈ​នយោបាយ​ឈ្នះ​-​ឈ្នះ​របស់​ ​សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​។​ ​
​លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​បាន​ផ្តែង​អំណរគុណ​ដល់​អ្នក​វិនិយោគ​សិង្ហបុរី​ដែល​បាន​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​តាមរយៈ​កា​រប​ណុ​កក់​ទុន​ពេល​កន្លងមក​ ​និង​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​អ្នក​វិ​និ​យោ​ត​សិង្ហបុរី​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​។​ ​លោក​ថា​ ​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​វិនិយោគ​ទ្វេភាគី​ ​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​ ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ស្ដីពី​ការ​ចៀសវាង​ការ​យកពន្ធ​ត្រួត​គ្នា​ ​និង​ការ​បង្ការ​ការ​កិបកេង​បន្លំ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ពន្ធ​លើ​ប្រាក់ចំណូល​នៅ​ថ្ងៃទី២០​ ​ខែឧសភា​ ​ឆ្នាំ២០១៦​ ​ដែល​ជា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ទីមួយ​របស់​កម្ពុជា​ជាមួយ​ដៃគូ​ជា​មិត្ត​។​
​លោក​ ​សុខ​ ​ចិន្តា​សោភា​ ​បាន​រំលឹក​ពី​ការ​ចូលជាធរមាន​នៃ​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន​ ​ដែល​ជា​កត្តា​ជំរុញ​លំហូរ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​និង​វិនិយោគ​នៅក្នុង​តំបន់​។​ ​ក្នុង​ន័យ​នេះ​ ​លោក​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​អ្នក​វិនិយោគ​សិង្ហបុរី​ពិចារណា​ធ្វើការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ក្នុង​សកម្មភាព​ដែរ​ចូលរួម​ ​ក្នុង​ខ្សែ​ក្រ​វាក់​តម្លៃ​តំបន់​។​ ​ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ​លោក​ ​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​វិនិយោគ​ក្នុង​សកម្មភាព​កែច្នៃ​កសិផល​ ​និង​សកម្មភាព​គាំទ្រ​ក្នុង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ ​ដើម្បី​ប្រើប្រាស់​ឱ្យ​អស់​នូវ​សក្តា​នុ​ពល​ដ៏​សម្បូរ​បែប​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​វិស័យ​ទាំងនេះ​។​
​លោក​ ​ធៀន​ ​តៃ​ ​ជីវ​ ​(​Thian​ ​Tai​ ​Chew​)​ ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​សហព័ន្ធ​ធុរកិច្ច​សិង្ហបុរី​ ​បាន​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ត្រចះត្រចង់​ដែល​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នា​ពេល​កន្លងមក​ ​ដែល​ស្តែង​ចេញ​ ​ពី​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​។​ ​
​លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ​កម្ពុជា​ជាគោល​ដៅ​វិនិយោគ​ដ៏​ ​សំខាន់​របស់​អ្នក​វិ​និ​យោ​ត​សិង្ហបុរី​ ​ដោយ​របាយ​ការអង្កេត​ថ្មី​បំផុត​របស់​សហព័ន្ធ​ធុរកិច្ច​ ​សិង្ហបុរី​បាន​បង្ហាញថា​ ​កម្ពុជា​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​ទី៧​ ​ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ដែល​អ្នក​វិ​និ​យោ​ត​សិង្ហបុរី​មាន​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ធ្វើការ​បណ្តាក់​ទុន​។​
​ទន្ទឹម​នឹង​វិធានការ​កែទម្រង់​នានា​ដែល​រាជ​រដ្ឋា​បាល​កម្ពុជា​បាន​ ​និង​កំពុង​ដាក់ចេញ​ ​លោក​ ​ចេង​ ​ឆៃ​ ​ជីវ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ ​សុទិដ្ឋិនិយម​ ​អំពី​ ​ការសម្រេច​ចិត្ត​របស់​ធុរជន​ ​និង​អ្នក​វិ​និ​យោ​ត​សិង្ហបុរី​ ​ក្នុង​ការ​បណ្តាក់​ទុន​ទៅ​កម្ពុជា​ ​ដែល​មាន​កាលានុវត្ត​ភាព​នៅក្នុង​វិស័យ​ជាច្រើន​៕​