តើជប៉ុនបាននឹងកំពុងជួយស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗអ្វីខ្លះដល់កម្ពុជា?
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​ដោយ​មិន​គិត​ពីអ​តិត​កាល​ ​ប្រទេស​ជប៉ុន​គឺជា​ដៃគូ​ដ៏​ខាន់​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ជួយ​អភិវឌ្ឍន៍​ ​លើក​គ្រប់​វិស័យ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ដោយឡែក​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ​និង​ដឹក​ជញ្ជូន​ធំៗ​ចំនួន១០​ ​ដែល​ប្រទេស​ជា​មិត្ត​របស់​កម្ពុជា​មួយ​នេះ​ ​បាន​នឹង​កំពុង​ជួយ​ស្តារ​ ​និង​លើកកម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ឱ្យ​មានការ​រីក​ចំរើន​ជាបន្តបន្ទាប់​។​
​១​ ​គម្រោង​សាងសង់​ពង្រីក​ផ្លូវជាតិ​ ​លេខ៥
​គម្រោង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើងវិញ​ ​នូវ​កំណាត់ផ្លូវ​ជាតិ​លេខ៥​ ​គឺជា​គម្រោង​ក្រោម​ឥណទាន​សម្បទាន​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ ​តាមរយៈ​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ ​(​JICA​)​។​ ​គម្រោង​នេះ​នឹង​ពង្រីក​ពី២គន្លង​ ​ទៅ៤គន្លង​ ​គឺ​ផ្តើម​សាងសង់​ចេញពី​ព្រែក​ក្តាម​ ​រហូតដល់​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​ ​មាន​ប្រវែង​សរុប៣៦៦គីឡូម៉ែត្រ​ ​ដែល​គ្រោង​ចំណាយ​ថវិកា​ប្រមាណ៥០០លាន​ដុល្លារ​។​
២​ ​គម្រោង​ពង្រីក​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុង​ ​ព្រះសីហនុ​
​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​(​JICA​)​ ​បាន​ជួយ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​កំពង់ផែ​ ​និង​ការ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ​នៅ​កំពង់ផែ​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ ​តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥត​សំណង​ ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​បច្ចេកទេស​ ​និង​កម្ចី​ហិរញ្ញប្បទាន​។​
​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ ​គឺជា​កំពុង​ផែ​សមុទ្រ​ទឹកជ្រៅ​អន្តរជាតិ​ ​តែមួយគត់​ ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ ​ដែល​ជា​ច្រករបៀង​សេដ្ឋកិច្ច​ភាគ​ខាងត្បូង​រវាង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​និង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​។​
​៣​ ​គម្រោង​ប្រើ​ ​ប្រាស់​ប្រព័ន្ធPort​ ​EDIនៅ​កំពង់ផែ​
​គម្រោង​ប្រព័ន្ធ​កំពង់ផែ​ ​Electronic​ ​Data​ ​Interchange​(​EDI​)​ ​ដែល​ស្ថិត​ក្រោម​ជំនួយឥតសំណង​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ ​តាមរយៈ​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ ​JICA​ ​ក្នុងទឹក​ប្រាក់​ប្រមាណ​ជា១៤លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ​នឹង​ដាក់ឲ្យ​ដំណើរការ​នៅ​ខែមេសា​ ​ឆ្នាំ២០២១​ ​ខាងមុខនេះ​។​
​ប្រព័ន្ធ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទិន្នន័យ​អេឡិចត្រូនិក​សម្រាប់​កំពង់ផែ​ឬ​ ​Electronic​ ​Data​ ​Interchange​ ​គឺជា​ប្រព័ន្ធ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ ​ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ព័ត៌មាន​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​លើ​ប្រតិ​បត្ដិ​ការនាំចេញ​នាំចូល​របស់​ទំនិញ​ ​ដែល​នឹង​ធ្វើឲ្យ​នីតិវិធី​កំពង់ផែ​។​
​៤​ ​ផែនការមេ​ភស្តុភារ​កម្ម​
​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​(​JICA​)​ ​បាន​ធ្វើ​ផែនការមេ​រយៈពេល៥ឆ្នាំ​ ​ដើម្បី​កែ​លម្អ​ប្រព័ន្ធ​ភស្តុភារ​កម្ម​ ​(​បណ្តាញ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​)​ ​ជា​ការ​ជួយ​ជំរុញ​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ ​(​Logistics​)​ ​នៅ​កម្ពុជា​ ​ឲ្យ​ប្រើ​ពេលវេលា​កាន់តែ​តិច​ ​ដឹកទំនិញ​បាន​លឿន​ ​និង​មានតម្លៃ​ថោក​។​ ​
​ការ​ជួយ​ជ្រោមជ្រែង​ពី​មិត្ត​ជប៉ុន​នេះ​ ​ក្នុង​គោលដៅ​ធ្វើឲ្យ​បណ្ដាញ​ដឹកជញ្ជូន​ ​នៅ​កម្ពុជា​ ​មានតម្លៃ​ប្រហាក់​ប្រហែល​ប្រទេសជិតខាង​ ​ខណៈ​កម្ពុជា​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ ​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ ​មានតម្លៃ​ខ្ពស់​ជាង​ប្រទេសជិតខាង​ ​និង​បណ្តា​ប្រទេស​ជាច្រើន​នៅក្នុង​តំបន់​ ​និង​ពិភពលោក​។​
​៥​ ​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិ​ការ​រថភ្លើង​ស្វ័យប្រវត្តិ​(​AGT​)​
​ទី​ភ្នាក់​ងា​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ជប៉ុន​ ​(​JICA​)​ ​បានការ​សិក្សា​គម្រោង​សាងសង់​រថភ្លើង​ស្វ័យប្រវត្តិ​ ​AGT​ ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។​គម្រោង​រថភ្លើង​ស្វ័យប្រវត្តិ​ ​AGT​ ​គឺជា​ដំណោះស្រាយ​លើ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​អ្នកដំណើរ​ក្នុង​ក្រុងភ្នំពេញ​ ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ ​ហើយក៏​ដើម្បី​ត្រៀម​សម្រាប់​ការប្រកួត​កីឡា​ស៊ី​ហ្គេម​នៅ​ឆ្នាំ២០២៣​ ​ខាងមុខនេះ​ផង​ដែរ​។​
​ការសិក្សា​គម្រោង​ខាងលើ​ ​គឺ​ត្រូវ​បា​នប​ញ្ជប់​ ​ក៏ប៉ុន្តែ​ ​ក្រសួង​មិនទាន់​ទទួល​បាន​ឯកសារ​នានា​ស្តីអំពី​ព័ត៌មាន​លំអិត​នៃ​គម្រោង​នេះ​នៅឡើយ​ទេ​។​
​៦​ ​គម្រោង​មេគង្គ​-​ជប៉ុន​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវទឹក​
​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​បាន​និង​កំពុង​សិក្សា​ ​ជំរុញ​អោយ​មានការ​ដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវទឹក​ស្របតាម​គម្រោង​មេគង្គ​-​ ​ជប៉ុន​ ​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវទឹក​ ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ទាំងពីរ​បាន​ដាក់ចេញ​។​ ​គម្រោង​នេះ​ ​នឹង​ជួយ​ឱ្យ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវទឹក​របស់​កម្ពុជា​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែមទៀត​ ​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ ​និង​ការ​ធ្វើដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​។​ ​
​ក្រៅពី​នេះ​ ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹក​ជ​ញ្ជូ​បាន​នឹង​កំពុងធ្វើការ​ជាមួយ​ទីភ្នាក់ងារ​ ​JICA​ ​ដើម្បី​សម្រប​ ​សម្រួល​រវាង​កម្ពុជា​និង​ភាគី​ថៃ​ទាក់ទង​នឹង​ការ​បើក​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ស្ទឹង​បត់​ ​(​ស្ពាន​ស្ទឹង​បត់​)​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន​ ​ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ពី​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​ ​នៅ​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ប៉ោយប៉ែត​ជាប់​ព្រំដែន​ថៃ​ ​ខណៈ​កំពុង​ ​រង់ចាំ​ការ​បញ្ចប់​ការសាងសង់​អគារ​រដ្ឋបាល​ជាដើម​៕​