រោងចក្រដើរដោយម៉ាស៊ីនទំនើបកម្មកែច្នៃ និងវេចខ្ចប់ផ្លែឈើតម្លៃ១០លានដុល្លារបានបើកដំណើរការ
​កំ​ពង់​ស្ពឺៈ​ ​រោងចក្រ​កែច្នៃ​ ​និង​វេច​ខ្ចប់​ផ្លែឈើ​ស្រស់​នាំចេញ​ ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ​ដែល​ដំណើរការ​ដោយ​ម៉ាស៊ីន​ទំនើបកម្ម​ ​ក្រោម​ការ​វិនិយោគ​រួមគ្នា​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​កូរ៉េ​ ​ដែល​មាន​ទីតាំងនៅ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ ​បាន​ចាប់ផ្តើម​សម្ពោធ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​ហើយ​។​ ​
​បន្ទាប់ពី​ទទួល​បានការ​សម្រេច​អនុម័ត​ពី​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​នៅ​ត្រឹម​ថ្ងៃទី១៥​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០​ ​រោងចក្រ​វេច​ខ្ចប់​កែច្នៃ​ ​និង​នាំចេញ​ផ្លែឈើ​ស្រស់​ទៅ​ក​នា់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ​ហ៊ី​យិ​នដាយ​ ​ម៉ៅ​ ​លី​ហ្គើល​ស៊ី​ ​ឯ.ក​ ​(​HYHUNDAI​ ​MAO​ ​LEGACY​ ​Co​,​.​Ltd​)​ ​ដែល​មាន​ទំហំ​ទុន​ដំបូង​ចំនួន១០លាន​ដុល្លារ​ ​ក្រោម​ការ​វិនិយោគ​រួមគ្នា​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​កូរ៉េ​ ​ត្រូវ​បាន​បើក​សម្ពោធ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​ក្រោម​វត្តមាន​របស់​លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ឯក​ ​ហ៊ុន​ ​ម៉ា​ណែ​ត​ ​អគ្គ​មេបញ្ជាការ​រង​ ​និង​ជា​មេបញ្ជាការ​កងទ័ពជើងគោក​នៃ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​។​ ​
​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ ​លោក​វ៉ី​ ​សំណាង​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី១៥​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០ថា​ ​រោងចក្រ​មួយ​នេះ​ ​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ពាម​ទុង​ ​ឃុំ​ត្រែងត្រយឹង​ ​ស្រុក​ភ្នំស្រួច​ ​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ ​ហើយក៏​ជា​រោងចក្រ​លើកដំបូង​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ ​ដែល​មាន​ប្រតិបត្តិ​ការ​ភាគច្រើន​ ​ដើរ​ដោយ​ម៉ាស៊ីន​ទំនើបកម្ម​ច្រើនជាង​ការប្រើ​កម្លាំង​កម្មករ​។​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​“​ទីផ្សារ​គោលដៅ​ដំបូង​នៃ​ការនាំចេញ​ផ្លែឈើ​ស្រស់​ ​ដែល​ធ្វើការ​វេច​ខ្ចប់​ដោយ​រោងចក្រ​មួយ​នេះ​ ​គឺ​ឆ្ពោះទៅ​កាន់​ប្រទេស​កូរ៉េ​ ​ហើយ​ជំ​ហ៊ាន​បន្ទាប់​ឆ្ពោះទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ដូចជា​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​ចិន​ ​និង​អារ៉ាប់រួម​ ​ខណៈ​ដែល​លទ្ធភាព​របស់​រោងចក្រ​អាច​ដំណើរការ​ក្នុង​ចន្លោះ​ចាប់ពី​ ​៦០​-​១០០​ ​តោន​ ​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​”​។​ ​លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ​“​ជា​ជំ​ហ៊ាន​បន្ទាប់​ក្រោយពី​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ ​និង​បំបែក​ទីផ្សារ​បាន​ដូច​ក្នុង​ផែនការ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​បាន​រៀបចំ​ទុក​ ​នឹង​ពង្រីក​វិសាលភាព​ ​រួម​ជាមួយនឹង​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​វេច​ខ្ចប់​បន្ថែម​ឱ្យ​កាន់តែ​ច្រើន​ ​ដែល​អាច​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ​ដល់​ប្រជាជន​ ​ក្នុង​តំបន់​ជាច្រើន​រយ​កន្លែង​”​។​ ​
​តាមរយៈ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​បាន​បង្ហើប​ប្រាប់​ថា​ ​ការ​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​រោងចក្រ​វេច​ខ្ចប់​កែច្នៃ​ ​នាំចេញ​ផ្លែឈើ​ស្រស់​មួយ​នេះ​ ​គឺ​គ្រាន់តែ​ជាស​មិទ្ធ​ផល​ថ្មី​មួយ​ក្នុងចំណោម​គម្រោង​ជាច្រើន​ទៀត​ ​ដែល​គ្រោង​នឹង​ដាក់​ដំណើរការ​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​ខណៈ​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ​បានសម្រេច​អនុម័ត​រួចរាល់​តាំង​អំ​ចុងឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​។​ ​គម្រោង​ដែល​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋាភិបាល​អនុម័ត​ទាំងអស់​នោះ​ ​រួមមាន​ ​ដូចជា​គម្រោង​ចក្រ​ផលិត​កាបូប​ ​រោង​ស្បែកជើង​ ​រោងចក្រ​តម្លើង​គ្រឿង​បង្គុំ​ ​និង​រោងចក្រ​ផ​លិ​ត​បរិ​ក្ខា​អគ្គិសនី​ ​ហើយ​ក្រៅពី​នេះ​ ​នៅ​មាន​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ផង​ដែរ​៕​