ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុន Pestech International Bhd កំពុងពង្រីកអាជីវកម្មផលិតថាមពលរបស់ខ្លួននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាជាមួយនឹងការស្នើសុំទិញគម្រោងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ (solar)។
ក្រុមហ៊ុន នៅក្នុងឯកសារដែលបានដាក់ពាក្យជាមួយក្រុមហ៊ុន Bursa Malaysia បានឱ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ Astoria Solar Farm Sdn Bhd (ASF) បានយល់ព្រមទិញភាគហ៊ុនចំនួន ៩៤ ភាគរយនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន Green Sustainable Ventures (Cambodia) Co Ltd (GSV) ពីបុគ្គលពីរនាក់ក្នុងតម្លៃ ៤ លានដុល្លារអាមេរិក។
ក្រុមហ៊ុន Pestech បានឱ្យដឹងថា ការទិញយកនេះនឹងផ្តល់ឱ្យក្រុមហ៊ុននូវ“ សិទ្ធិដ៏ធំធេងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសម្បទានរយៈពេល ២០ ឆ្នាំនៃគម្រោងកសិដ្ឋានថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យខ្នាតធំ ២០ មេហ្គាវ៉ាត់នៅទីក្រុងបាវិត ប្រទេសកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍គម្រោង GSV ទទួលបានកិច្ចព្រមព្រៀងទិញថាមពលរយៈពេលវែងជាមួយអគ្គិសនីកម្ពុជាក្រោមគំរូសាងសង់ និងដំណើរការដោយថាមពលអគ្គីសនីក្នុងតម្លៃ ០.០៧៦ ដុល្លារក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង។ តាមការស្នើសុំ ៩៤% នៅក្នុងក្រុមហ៊ុន GSV នឹងក្លាយជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ និងអនុវត្តការគ្រប់គ្រងគម្រោងនៃមុខងារ EPC ទាំងអស់។
ក្រុមហ៊ុន ASF ក្នុងនាមជាម្ចាស់ភាគហ៊ុនភាគច្រើននៅក្នុងក្រុមហ៊ុន GSV អាចកំណត់ការចាត់ចែងមុខងារ EPC និងប្រតិបត្តិការ និងថែទាំ (O&M) ដើម្បីអនុវត្តវិសាលភាព EPC សម្រាប់គម្រោង និង O&M សម្រាប់រយៈពេលនៃកិច្ចព្រមព្រៀងរដ្ឋ និងឯកជន។
ក្រុមហ៊ុន Pestech រំពឹងថា ការទិញយកដែលបានស្នើសុំនឹងចូលរួមចំណែកដល់ប្រាក់ចំណេញរបស់ក្រុមទាំងមូលក្នុងរយៈពេលនៃកិច្ចព្រមព្រៀងរដ្ឋ និងឯកជន៕