លោកជា ចាន់តូ៖ វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជានៅតែរក្សាបានសុខភាពល្អ
​លោក​ ​ជា​ ​ចាន់​តូ​ ​អគ្គ​ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​ ​បាន​អះអាង​ថា​ ​វិស័យ​ធនាគារ​មាន​សុខភាព​ល្អ​ ​ហើយ​បាន​រួមចំណែក​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​ការ​ជំ​រុ​ញប​រិយា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​លើកស្ទួយ​ជីវភាពរស់នៅ​ ​និង​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​។​
​លោក​ ​ជា​ ​ចាន់​តូ​ ​នៅ​សន្និបាត​បូកសរុប​លទ្ធផល​ការងារ​ប្រចាំឆ្នាំ២០១៩​ ​និង​ទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ២០២០របស់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​ ​ដែល​បាន​ធ្វើ​នៅ​ថ្ងៃ​ ​ទី១៦​-​១៧​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ប្រព័ន្ធ​ធនាគារ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​ជាលំដាប់​ស្រប​ពេល​ដែល​បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​បាន​វិវត្ត​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ​ជាពិសេស​នៅក្នុង​ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​ ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​ផ្តល់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​កាន់តែ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ ​សុវត្ថិភាព​និង​ប្រសិទ្ធភាព​។​ ​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​បាន​បន្ត​កើនឡើង​ ​ក្នុង​អត្រា​ ​៧,១​%​ ​ជាមួយនឹង​ស្ថិរភាព​ម៉ាក្រូ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​រឹងមាំ​ ​ទោះបីជា​បាន​ប្រឈម​នឹង​ហានិភ័យ​មួយចំនួន​ក៏ដោយ​។​ ​សម្រាប់​ ​អត្រា​អតិផរណា​មានកម្រិត​ទាប​ហើយ​អត្រា​ប្ដូរប្រាក់​មាន​ស្ថិរភាព​ល្អ​ប្រសើរ​ ​ស្រប​ពេល​ដែល​សេដ្ឋកិច្ច​ទទួល​បាន​កំណើន​រឹងមាំ​នៃ​លំហូរ​មូលធន​ដែល​បាន​ជំរុញ​ដល់​ការ​វិនិយោគ​ ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​និង​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​នានា​។​
​លោក​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ ​សម្រាប់​ ​ទុនបម្រុង​អន្តរជាតិ​បាន​បន្ត​គរ​ពូន​ជាលំដាប់​ក្នុង​កម្រិតខ្ពស់​ ​ដែល​បាន​រួមចំណែក​រក្សា​ជំនឿ​ទុកចិត្ត​មក​លើ​ភាព​ធន់​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​។​ ​ស្ថិរភាព​នៅក្នុង​បាន​ធានា​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ​និង​ការ​រីកចម្រើន​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ ​ហើយ​បាន​ពង្រឹង​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ ​និង​សិទ្ធិ​សេរីភាព​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​។​
​សន្និបាត​បូកសរុប​លទ្ធផល​ការងារ​ប្រចាំឆ្នាំ២០១៩​ ​និង​ទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ២០២០របស់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​អបអរសាទរ​និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​បាន​ទូលំទូលាយ​អំពី​លទ្ធផល​ការងារ​ដែល​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​សម្រេច​បាន​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩​ ​និង​ទិសដៅ​ការ​ងារ​ចម្បង​ៗ​សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២០​ ​សំដៅ​ឈាន​ទៅ​បន្ត​សម្រេច​ឱ្យ​បាន​នូវ​ជោគ​ជ័យ​ថ្មី​ៗ​បន្ថែម​ទៀត​ ​សម្រាប់​ប្រព័ន្ធ​ធនាគារ​ក៏ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ទាំងមូល​៕​