រដ្ឋាភិបាលជំរុញឱ្យពន្លឿនការសាងសង់ចំណតក្រោមដីឱ្យបានច្រើនទីតាំង និងឆាប់រហ័សនៅរាជធានីភ្នំពេញ
​ភ្នំពេញ​ ​៖​ ​ក្រោម​ការអនុវត្ត​តាម​បទបញ្ជា​ដោយ​ផ្ទាល់​របស់​ប្រមុខ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​សម្ដេច​តេជោ​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​កាលពី​ពេល​កន្លងទៅ​ស្ដីពី​ការសិក្សា​ ​និង​សាងសង់​ចំណតរថយន្ត​សាធារណៈ​ក្រោម​ដី​ ​ដើម្បី​បញ្ចៀស​បញ្ហា​កកស្ទះ​ ​និង​កាត់បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ ​បច្ចុប្បន្ន​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​បាន​ ​និង​កំពុង​ពន្លឿន​ការសាងសង់​យ៉ាងសកម្ម​ ​ជាមួយនឹង​ការកំណត់​គោលដៅ​ជាច្រើន​ទីតាំង​ក្រោម​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​មន្ទីរ​សាធារណៈ​ការ​រាជធានី​ ​និង​វិស័យ​ឯកជន​។​ ​
​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​ចំណតរថយន្ត​ក្រោម​ដី​ដែល​មាន​វិសាលភាព​ធំ​ទូលាយ​អាច​ផ្ទុក​រថយន្ត​បាន​រាប់​រយ​គ្រឿង​ក្រោម​ការ​វិនិយោគ​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ ​OCIC​ ​ចំនួន១​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​វឌ្ឍនៈ​ចំនួន១​ ​ដែល​ស្ថិតនៅ​ក្បែរ​គ្នា​ ​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​រួចរាល់​ហើយ​រង់ចាំ​តែ​ពេលវេលា​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​តែប៉ុណ្ណោះ​ ​ដោយឡែក​ចំណត់​រថយន្ត​ក្រោម​សួនច្បារ​មួយទៀត​ដែល​ជា​អតីត​ទីលាន​ប្រជា​ធិប្​បតេយ្យ​ក៏បាន​បញ្ចប់​ការសាងសង់​ជាស្ថាពរ​ផង​ដែរ​។​ ​
​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ផែនការ​សាងសង់​ចំណតរថយន្ត​សារ​ធា​រណៈ​ ​និង​ចំណត​ក្រោម​ដី​នេះ​ដែរ​ ​លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​អូន​ ​ព័ន្ធ​មុ​ន្នី​រ័ត្ន​ ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​និង​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​មួយចំនួន​ពន្លឿន​ការអនុវត្ត​គម្រោង​សាងសង់​ចំណតរថយន្ត​សាធារណៈ​ឱ្យ​បាន​ឆាប់​ ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ ​និង​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ ​ព្រមទាំង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​
​លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​ដោយសារតែ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មាន​កំណើនប្រជាជន​មក​រស់នៅ​ ​និង​ឆ្លងកាត់​កាន់​ត្ែ​ច្រើន​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ជាប់​ជាប្រចាំ​រហូត​បាន​ក្លាយទៅជា​វិបត្តិ​មួយ​ដ៏​ធ្ងន់ធ្ងរ​ ​និង​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ដំណោះស្រាយ​ជាបន្ទាន់​។​ ​លោក​បន្ត​ថា​ ​“​ការ​កកស្ទះ​ទាំងនេះ​ ​ក៏​មានការ​ចូលរួម​ចំណែក​សកម្មភាព​នៃ​ការ​ចត​រថយន្ត​ទុកចោល​ ​នៅ​តាម​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​ ​ឬនៅ​លើ​ផ្លូវ​ដោយ​គ្មាន​សណ្តាប់​ធ្នាប់​។​ ​ទាំងអស់​នេះ​ក៏​ព្រោះតែ​គ្មាន​ទីកន្លែង​ចំណត​ ​ដូច្នេះ​ ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​និង​ស្ថ​ប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ត្រូវតែ​យកចិត្ត​ទុក​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ ​និង​ជំរុញ​សកម្មភាព​សាងសង់​ទី​ចំណត​ក្រោម​ដី​ឱ្យ​លឿន​”​។​ ​
​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​លោក​ ​ម៉េ​ត​ ​មាស​ភក្ដី​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​អ្នកសារព័ត៌មាន​ថា​ ​បច្ចុប្បន្នេះ​ ​ក្រៅពី​ទី​ចំណតរថយន្ត​ក្រោម​ដី​ ​ដែល​វិនិយោគ​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ឯកជន​ខាងលើ​នេះ​ ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ក៏​កំពុងតែ​សាងសង់​ទី​ចំណត​ក្រោម​ដី​បន្ថែម​ទៀត​ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​សួនច្បារ​មុខ​ព្រះ​សក្យមុនី​ចេតិយ​ ​និង​ចំណត​ក្រោម​ដី​មុខ​សួនច្បារ​សួនច្បារ​សាន់​វេ​ ​ខាងលិច​វត្តភ្នំ​។​ ​លោក​បាន​បន្ត​ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា​ ​ក្រៅ​ពី​តំ​ពន់​ទាំងនេះ​ក៏​មាន​តំបន់​ផ្សេងទៀត​ដែល​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​និង​មន្ទីរ​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​កំពុងធ្វើការ​សិក្សា​ដើម្បី​សាងសង់​បន្ថែម​ដោយ​សហការ​វិនិយោគ​ជាមួយ​វិស័យ​ឯកជន​។​ ​
​ជា​ដំណោះស្រាយ​នូវ​វិបត្តិ​នៃ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​នេះ​ ​បច្ចុប្បន្ន​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​បាន​ចុះ​ធ្វើការ​សិក្សា​ក្នុង​រៀបចំ​សណ្ដាប់ធ្នាប់​ ​និង​ពង្រីក​ផ្លូវ​លំ​តូច​ៗ​មួយចំនួន​នៅក្នុង​រាជធានី​ ​ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​អាច​ជួយ​សម្រួលការ​ធ្វើដំណើរ​ឱ្យ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ជាង​មុន​ ​ដែល​ក្នុង​រាប់ទាំង​ការ​សាង​សង​ផ្លូវ​រំលង​ ​ស្ពាន​អាកាស​ ​និង​ផ្លូវ​ក្រោម​ដី​នៅ​តាម​គោលដៅ​មួយចំនួន​ផង​ដែរ​៕​