ក្រសួងដែនដីសហការជាមួយសមាគមហិរញ្ញវត្ថុចំនួន២ដើម្បីពន្លឿនការប្រើប្រាស់សេវាសាធារណៈឌីជីថល
ភ្នំពេញៈ ក្រសួងដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ សហការជាមួយសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) បានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលទ្រង់ទ្រាយធំមួយ ដែលមានគោលបំណងពន្លឿន ការប្រើប្រាស់សេវាសាធារណៈឌីជីថល នៅទូទាំងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ។
យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយ ដែលចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃពុធសប្តាហ៍មុនបានឲ្យដឹងថា គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីលើកកម្ពស់ការទទួលយកសេវាសាធារណៈឌីជីថល ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាព តម្លាភាព និងភាពត្រឹមត្រូវក្នុងប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ ខណៈដែលពង្រឹងទំនុកចិត្ត ពីសាធារណជនលើប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជា។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃអង្គារ នៅសាលសន្និសីទនៃក្រសួងដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដែលមានការចូលរួមពីមន្ត្រីក្រសួង ថ្នាក់ដឹកនាំមកពីសមាគមទាំងពីរ និងតំណាងមកពីស្ថាប័នធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុជាង៣០០ ដែលប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជា។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដឹកនាំដោយលោកស្រីសេង សុមេត្តា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងលោកស្រី ឌិត នីតា ប្រធានCMA និងជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា។
លោកស្រី សុមេតា បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់ជាយុទ្ធសាស្ត្រនៃវិស័យធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងនាមជាដៃគូសំខាន់ៗរបស់ក្រសួង។ លោកស្រីបានកត់សម្គាល់ថា វិស័យគ្រប់គ្រងដីធ្លី និងសំណង់ មានទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ជាមួយនឹងជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស។
លោកស្រីបន្តថា “វិស័យធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រដ៏សំខាន់របស់ក្រសួងដីធ្លី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់”។ លោកស្រីបន្ថែមថា “វិស័យនេះមានទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ទៅនឹងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងវឌ្ឍនភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គមជាតិ”។
លោកស្រីបានលើកឡើង អំពីការបណ្តុះបណ្តាលនេះថា ជាជំហានដ៏សំខាន់មួយ ក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់បុគ្គលិកបច្ចេ​ក​ទេស និងអ្នកពាក់ព័ន្ធក្នុងការយល់ដឹង និងប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់ក្រសួងបានត្រឹមត្រូវ។
លោកស្រីបានបន្ថែមថា ការយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីវេទិកាទាំងនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យស្ថាប័នផ្តល់សេវាកម្ម កាន់តែប្រសើរដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ស្របពេលដែលធានាថា ដំណើរការវិនិយោគកាន់តែរលូន និងមានប្រសិទ្ធភាព។
វគ្គសិក្សានេះផ្តោតលើការប្រើប្រាស់ជាក់ស្តែង នៃសេវាសាធារណៈឌីជីថលរបស់ក្រសួង ជាពិសេសសេវាដែលពាក់ព័ន្ធ នឹងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ។ ទាំងនេះរួមមានសេវាកម្មដីធ្លី និងសំណង់តាមរយៈឯកសារអេឡិចត្រូនិក សេវាកម្មចុះបញ្ជីបញ្ចាំ និងទ្រព្យបញ្ចាំ និងនីតិវិធីរដ្ឋបាលពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀត។
ជាមួយគ្នានេះលោកស្រី ឌិត នីតា បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់កាន់តែខ្លាំងឡើង នៃសេវាសាធារណៈឌីជីថល ក្នុងការគាំទ្រដល់ប្រតិបត្តិការរបស់ធនាគារ និងស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់ដែលឯកសារដីធ្លី និងអចលនទ្រព្យដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់។
លោកស្រីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា វេទិកាឌីជីថលរបស់ក្រសួងមានប្រយោជន៍ជាពិសេស នៅក្នុងដំណើរការ ដូចជា ការផ្ទៀងផ្ទាត់ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ ការចូលប្រើព័ត៌មានសុរិយោដី ការសម្របសម្រួលការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិ និងការចុះបញ្ជីបញ្ចាំ និងផលប្រយោជន៍សន្តិសុខផ្សេងទៀត។
លោកស្រីឌិត នីតា បានមានប្រសាសន៍ថា “តាមរយៈសេវាសាធារណៈឌីជីថលរបស់ក្រសួងដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ រួមទាំងសេវាកម្មដីធ្លី និងសំណង់តាមរយៈឯកសារអេឡិចត្រូនិក សេវាកម្មបញ្ចាំ និងទ្រព្យបញ្ចាំ ក៏ដូចជាសេវាកម្មផ្សេងទៀត វានឹងរួមចំណែកដល់ការកាត់បន្ថយពេលវេលាសម្រាប់មន្ត្រី ក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុក្នុងការអនុវត្តប្រតិបត្តិការផ្សេងៗ”។
លោកស្រីបានបន្ថែមថា ការធ្វើឌីជីថលូបនីយកម្មនៃសេវាកម្មទាំងនេះពង្រឹងភាពត្រឹមត្រូវ និងលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពការងារកាន់តែច្រើន ខណៈដែលកាត់បន្ថយការចំណាយ និងហានិភ័យដែលទាក់ទងនឹងការផ្ទៀងផ្ទាត់ ព័ត៌មានសុរិយោដីរបស់អតិថិជនផងដែរ។ ជាលទ្ធផល នេះគាំទ្រដល់ការវាយតម្លៃហានិភ័យឥណទាន ដែលមានតម្លាភាពជាងមុននៅក្នុងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ៕