រូបភាពផ្លូវជាតិលេខ៥ ក្បែរ​ស្ថានីយទូរទស្សន៍ CTN។ រូបថត៖ ម៉ៃ វីរៈ
ភ្នំពេញ​៖ តម្លៃ​ដីធ្លី​នៅ​ខណ្ឌឫស្សីកែវ​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មានការ​កើនឡើង​ជាលំដាប់​ពី​មួយឆ្នាំ​ទៅ​មួយឆ្នាំ​។ បើ​យោង​តាម​អ្នក​ជំ​នាញ​អល​ចន​ទ្រព្យ​។
លោក​ ច្រឹក​ សុ​ខនីម​ ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​វាយតម្លៃ​ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ និង​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​ Century21​ Mekong​ បាន​និយាយ​ថា​ តម្លៃ​ដីធ្លី​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​កើនឡើង​ពី​មួយឆ្នាំ​ទៅ​មួយឆ្នាំ​ ដោយសារ​កំណើន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​លំនៅ​ដ្ឋាន​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ខណៈ​តម្លៃ​ដី​ខណ្ឌ​ឬស្សី​កែវ​មានការ​កើនឡើង​រង្វង់​ ៧ភាគរយ​ដើមឆ្នាំ​នេះ​ បើ​ធៀប​និង​ឆ្នាំមុន​។
លោក​សុ​ខនីម​ ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ការ​កើនឡើង​នៃ​តម្លៃ​ដី​នៅក្នុង​ខណ្ឌឫស្សីកែវ​ដែល​លោក​ប៉ាន់ប្រមាណ​ថា​មានការ​ កើនឡើង​ដល់​ជា​ ២,០០០ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​ម៉ែត្រការ៉េ​ស្ថិត​តាមផ្លូវ​ធំ​ និង​ទាប​ជាង​នេះ​ដោយ​ស្ថិត​លើ​ទីតាំង​ និង​ស្ថានភាព​ដី​ខណ្ឌ​នេះ​ ខណៈ​តម្លៃ​លំនៅឋាន​អាច​មានតម្លៃ​ដល់​ ៣០ម៉ឺន​ដុល្លារ​”។
ស្ថិតនៅ​ភាគ​ខាងលិច​នៃ​ទន្លេសាប​ និង​នៅ​ក្បែរ​ខណ្ឌ​ជ្រោយ​ចង្វា​រ ខណ្ឌឫស្សីកែវ​មាន​សង្កាត់​ចំនួន​ចំនួន​ប្រាំមួយ​ដូចជា​សង្កាត់​ទួលសង្កែ​ ស្វាយប៉ាក​ គីឡូ​លេខ​ប្រាំមួយ​ ឫស្សីកែវ​ ច្រាំងចំរេះ​ ១ និង​ច្រាំងចំរេះ២​។ លោក​សុ​ខនីម​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “តម្លៃ​កើនឡើង​ភាគច្រើន​នៅ​ខណ្ឌឫស្សីកែវ​ ព្រោះ​តម្លៃ​នៅ​កណ្តាល​ទីក្រុង​កើនឡើង​ជិតដល់​ចំណុចកំពូល​”។
លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​ “ការ​វិនិយោគ​នៅ​លើ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅ​តំបន់​នេះ​អាច​រក​ផល​ចំណេញ​បាន​ ដោយ​តម្លៃ​មិនទាន់​កើនឡើង​ចំណុចកំពូល​នៅឡើយ​ទេ​ ស្រប​ពេល​ការ​វិនិយោគ​លើ​លំនៅឋាន​ ឬបូរី​កំពុង​បាន​និង​កំពុង​លេចឡើង​ផង​ដែរ​តំបន់​នេះ​ផង​ដែរ​”។
ដោយសារ​ល្បឿន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​តំបន់​នេះ​ ឥឡូវនេះ​តំបន់​លំនៅ​ដ្ឋាន​មាន​សភាព​អ៊ូអរ​ដែល​មាន​ប្រជាជន​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ជាហេតុ​ធ្វើ​ឱ្យ​តម្លៃ​ដីធ្លី​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​កើនឡើង​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​។ លោក​សុខ​នី​មរំ​ពឹង​ថា​ តម្លៃ​អចលនទ្រព្យ​នឹង​បន្ត​កើនឡើង​ដោយសារ​មាន​យើង​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​រឹងមាំ​ និង​ស្ថិរភាព​នយោបាយ​ ព្រោះ​វា​នឹង​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​កាន់តែ​ច្រើន​មកកាន់​កម្ពុជា​។
ខណ្ឌ​ចំនួន​ពីរ​នៃ​តំបន់​ភាគ​ពាយ័ព្យ​ ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​បាន​និង​កំពុង​បង្ហាញ​សក្តា​នុ​ពល​ ពី​ដី​វាលស្រែ​ និង​ដី​ទំនាប​ ប្រែក្លាយ​ជា​តំបន់​លំនៅ​ដ្ឋាន​និង​ពាណិជ្ជកម្ម​យ៉ាង​រស​រវើក​។ទំនោរ​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នេះ​ បាន​ធ្វើឲ្យ​តំបន់​ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​ខ័ណ្ឌ​សែនសុខ​ និង​ខណ្ឌ​ឬស្សី​កែវ​ កំពុង​មាន​សភាព​រស​រវើក​ និង​សក្តា​នុ​ពល​ពាណិជ្ជកម្ម​ស្ទើរ​មិន​គួរឲ្យ​ជឿ​ ជាក់ស្តែង​ផ្សារ​ទំនើប​ អ៊ី​អន​ ២ និង​ផ្សារ​ម៉ាក្រូ​ ក៏បាន​បង្ហាញ​វត្តមាន​នា​តំបន់​ពាយព្យ​នេះ​ដែរ​ ដែល​បង្ហាញ​អោយ​ឃើញថា​ តំបន់​នេះ​ផ្ទាល់​ពិតជា​ បាន​ស្រូប​ទាញ​និង​មាន​ឥទ្ធិពល​ សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ វា​ជាអំណោយ​ផល​ ទៅដល់​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​អចលន​ទ្រព្យ​ផ្សេង​ៗ នា​តំបន់​នោះ​ផង​ដែរ​។
អនុប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​សមាគម​អ្នកជំនាញ​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​ លោ​កយិន​ លាង​គង់​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ការ​រីកចម្រើន​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ ពិ​សេ​សកំនើ​នប្រា​ក់​ចំណូល​ និង​កំនើ​នប្រ​ជា​សាស្រ្ត​ ជា​ស្វ័យប្រវត្តិ​បាន​ធ្វើឲ្យ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ពង្រីក​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ហើយ​អ្នក​វិនិយោគ​សាងសង់​បុរី​ លំនៅ​ដ្ឋាន​នានា​បាន​ពង្រីក​ទៅកាន់​តំបន់​ជាយក្រុង​ដោយសារ​ដី​មានតម្លៃ​ទាប​ ខណៈ​ដី​ក្នុង​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្ម​កណ្តាល​ក្រុង​បាន​ឡើងថ្លៃ​ខ្ពស់​ កប់​ពពក​ ដែល​ធ្វើឲ្យ​អ្នកសាង​សង់ផ្ទះ​លក់​មិន​អាច​រក​ផល​ចំណេញ​បាន​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ខណ្ឌ​ទាំងពីរ​នេះ​មានការ​រីកចម្រើន​លឿន​ ខណៈ​ខណ្ឌ​ដទៃទៀត​ក៏​ល្បឿន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ស្ថិត​ក្នុង​ល្បឿន​លឿន​ឬយឺត​ អាស្រ័យ​លើ​ទីតាំង​ភូមិ​សាស្រ្ត​ ការ​តភ្ជាប់​ហេ​ដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ឋ​ និង​កត្តា​ប្រជា​សាស្រ្ត​”៕