ក្រុមហ៊ុន​ចិន​មួយ​បោះទុន​ជាង​ ១លាន​ដុល្លារ​វិនិយោគ​លើ​កសិដ្ឋាន​ចិញ្ចឹម​បង្គា​នៅ​ខេត្តកំពត​
ភ្នំពេញ៖​ ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ ហ្រ្គេន​ ហុង​យាន​ អេ​ឃ្វើ​ខល​ឈ័រ​ (ខេម​បូ​ឌា​) ឯ.ក​ បានសម្រេច​បោះទុន​ជាង១លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ វិ​និ​និ​យោគ​លើ​ការ​បើ​កសិដ្ឋាន​ចិញ្ចឹម​បង្គា​រដែ​លចិញ្ចឹម​ក្នុង​អាង​ផ្លា​ស្ទិច​ ស្ថិតនៅ​ទីតាំងនៅ​ភូមិ​ព្រែក​ អំពិល​ ឃុំ​កោះតូច​ ស្រុក​ទឹកឈូ​ ខេ​ត្ត​កំព​។
លោក​ សុប​ សា​រា​ប៊ុ​ទ្ទី​ ប្រធាន​បច្ចេកទេស​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ហ្រ្គេន​ ហុង​ យាន​ បាន​ឲ្យដឹង​នៅក្នុង​ដំណើ​បំពេញបេសកកម្ម​របស់​លោក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​វេង​ សា​ខុន​ និង​សហការី​ មកកាន់​ខេត្តកំពត​រយ​: ពេល២ថ្ងៃ​គឺ​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី៧ដល់៨​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​កសិដ្ឋាន​បាន​យក​ បច្ចេកវិទ្យា​ពី​ប្រទេស​ចិន​ក្នុង​ការសាងសង់​ ការ​ចិញ្ចឹម​ផ្តល់​ចំណី​ ការគ្រប់គ្រង​ ប្រើប្រាស់​ទឹក​ និង​សម្អាត​ទឹក​ (water​ treatment​)។
លោក​ថា​ “មាន​អាង​ចិញ្ចឹម​ ៣៤អាង​ ចិញ្ចឹម​ក្នុង​រយ​: ៣ខែ​ ទើប​គ្រប់​ទម្ងង់​តាម​ស្ត​ងដារ​ទីផ្សារ​ពី៣០​-៣៥ក្បាល​ក្នុង​ ១គ.ក្រ​ ហើយ​ទទួល​បាន​តម្លៃ​ពី៤​-៥ពាន់​រៀល​/គ.ក្រ​”។
លោក​បន្ត​ថា​ គិត​មក​ត្រឹម​បច្ចុប្បន្ន​ក្រុមហ៊ុន​ បាន​បោះទុន​វិនិយោគ​ចំនួន​ជាង១លាន​ដុល្លារ​ ដោយរួមទាំង​ការ​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​គាំទ្រ​សំ​ខាន​ៗ សម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​កសិដ្ឋាន​។ អាជីវកម្ម​នេះ​ កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាល​សាក​ពិសោធន៍​ពូជ​ ទឹក​ ចំណី​ និង​លក្ខខណ្ឌ​ចិញ្ចឹម​។ល។ នា​ពេល​ខាងមុខនេះ​ ក្រុមហ៊ុន​មាន​ផែនការ​ពង្រីក​ការ​ចិញ្ចឹម​ ក្នុង​ដំណាក់កាល​បន្តបន្ទាប់​ ចំនួន៣២រោង​ លើ​ផ្ទៃដី៣២ហិ​កតា​ ស្ថិតនៅ​ទល់មុខ​កសិដ្ឋាន​នា​ពេល​បច្ចុ​ប្វ​ន្ន​នេះ​។
លោក​ រដ្ឋមន្រ្តី​ វេង​ សា​ខុន​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​កសិកម្ម​ រុ​ក្ខាប្រមញ្ញ​ និង​នេសាទ​ បាន​សម្តែង​នូវ​ទឹកចិត្ត​សប្បាយរីករាយ​ និង​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការ​ ចូលរួម​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​វារីវប្បកម្ម​ ដែល​រដ្ឋ​បាន​ជលផល​កំពុង​ជំរុញ​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​វិស័យ​ឯកជន​ចូលរួម​ជាច​លក​រក្នុង​ការជំរុញ​កំណើរ​ភោគផល​ ចាប់ពី​វារីវប្បកម្ម​ដោយ​ធានា​បាន​ទាំង​បរិមាណ​ និង​គុណភាព​ឆ្លើយតប​តាម​សេចក្តី​ត្រូវការ​ទីផ្សារ​ និង​ជាពិសេស​ចូលរួម​កាត់បន្ថយ​ការនាំចូល​។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​ថា​ ការចូលរួម​ពី​វិស័យ​ឯកជន​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​នេះ​ ពិតជា​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​បង្កើត​ការងារ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​មូលដ្ឋាន​ បង្កើន​ចំណូល​ក្នុង​គ្រួសារ​និង​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ ជាពិសេស​ចូលរួម​អនុវត្ត​គោ​នយោបាយ​ និង​ផែនការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ស្របតាម​អភិក្រម​ “រដ្ឋ​ ឯកជន​ ដៃគូ​អភិវឌ្ឍ​ និង​សហគមន៍​កសិកម្ម​”៕