ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋាភិបាលនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ កំពុងពង្រឹងរចនាសម្ព័ន្ធអភិបាលកិច្ច និងសមត្ថភាពស្ថាប័ន ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្មកាន់តែប្រសើរឡើងដល់ប្រជាជនរបស់ខ្លួន។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍រួមគ្នាចេញផ្សាយនៅថ្ងៃនេះ ដោយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) និងអង្គការសហប្រតិបត្តិការនិងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច (OECD) ។
របាយការណ៍ដែលមានឈ្មោះថា The Government at a Glance: Southeast Asia 2019 ផ្តល់នូវទិន្នន័យប្រៀបធៀបអន្តរជាតិទាក់ទងនឹងធនធាន ដំណើរការ និងលទ្ធផលរបស់រដ្ឋាភិបាល លើអភិបាលកិច្ចសាធារណៈ នៅក្នុងប្រទេសជាសមាជិកនៃសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍(អាស៊ាន)។ របាយការណ៍នេះរួមបញ្ចូលទាំងសូចនាករចំនួន ៣៤នៅក្នុងវិស័យ ដូចជាសេវាកម្មសាធារណៈ រួមទាំងការលើកកម្ពស់រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល បង្កើតតម្លាភាពបន្ថែមទៀត និងផ្តល់ឱកាសការងារកាន់តែប្រសើរសម្រាប់ស្ត្រី។
សមាជិកអាស៊ានរួមមានប្រទេសប្រ៊ុយណេដារូសាឡឹម កម្ពុជា ឥណ្ឌូនេស៊ី សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតឡាវ ម៉ាឡេស៊ី មីយ៉ាន់ម៉ា ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ថៃ និងវៀតណាម។
លោក Bambang Susantono អនុប្រធានធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីផ្នែកគ្រប់គ្រងចំណេះដឹង និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព បាននិយាយថា “ការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ថាប័នសាធារណៈមានសារសំខាន់សម្រាប់ប្រតិបត្តិការទាំងអស់ ហើយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីនៅតែប្តេជ្ញាចិត្តគាំទ្រ ដល់ប្រទេសសមាជិកកំពុងអភិវឌ្ឍន៍របស់យើង ក្នុងការកែលម្អមុខងារគ្រប់គ្រងវិស័យសាធារណៈ និងស្ថេរភាពហិរញ្ញវត្ថុ ខណៈលើកកម្ពស់ការផ្តល់សេវាសាធារណៈប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ទាន់ពេលវេលា គ្មានអំពើពុករលួយ និងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ”។
របាយការណ៍ថ្មីៗរបស់អង្គការ OECD បង្ហាញពីសារៈសំខាន់នៃការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ថាប័នសាធារណៈនៅតំបន់អាស៊ាន ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតពលរដ្ឋ និងជំរុញឱ្យមានសង្គមស្មើភាពគ្នា។ របាយការណ៍នេះមានគោលបំណងណែនាំ អំពីការកែទម្រង់វិស័យសាធារណៈ និងគាំទ្រដល់ការសំរេចបានរបស់រដ្ឋាភិបាល-ពលរដ្ឋ។
ប្រទេសចំនួន៧នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍បានណែនាំ នូវឧបករណ៍កំណត់អត្តសញ្ញាណឌីជីថល ហើយមានតែប្រទេសពីរប៉ុណ្ណោះ ដែលបានដាក់បញ្ចូលគេហទំព័ររបស់ពួកគេយ៉ាងពេញលេញ ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសេវាសាធារណៈ និងធ្វើឱ្យសេវាកម្មរបស់រដ្ឋាភិបាលកាន់តែងាយស្រួលដល់សាធារណជន។
តម្លាភាពថវិកាដែលជាធាតុផ្សំសំខាន់ សម្រាប់រដ្ឋាភិបាលបើកចំហ អនុញ្ញាតឱ្យពលរដ្ឋទទួលបានព័ត៌មាន អំពីរបៀបដែលថវិកាសាធារណៈ ត្រូវបានរកបាន បែងចែក និងប្រើប្រាស់។ ប្រទេសនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ទាំងអស់ផ្សព្វផ្សាយថវិកាដែលបានអនុម័ត។ ប្រទេសចំនួនប្រាំបី បានបោះពុម្ពផ្សាយមគ្គុទេសក៍របស់ពលរដ្ឋ ចំពោះថវិកាដែលពន្យល់ជាភាសាសាមញ្ញគោលបំណងនៃថវិកា និងផ្តល់ព័ត៌មានដើម្បីជួយពលរដ្ឋឱ្យយល់អំពីដំណើរការរៀបចំថវិកា និងវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់លើជីវិតរបស់ពួកគេ។
ទោះយ៉ាងណាមានតែពាក់កណ្តាល នៃប្រទេសទាំងនេះ ផ្តល់ព័ត៌មានសេដ្ឋកិច្ចដូចជាវិធីសាស្ត្រ និងការសន្មតសេដ្ឋកិច្ចនៃការព្យាករសារពើពន្ធដែលគាំទ្រថវិកា។
ប្រទេសទាំងអស់កំពុងធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ជាមួយវិស័យឯកជន ដើម្បីកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មី តាមរយៈភាពជាដៃគូឯកជនសាធារណៈ (PPPs) ប៉ុន្តែមានតែពាក់កណ្តាលប៉ុណ្ណោះ ដែលធ្វើការវាយតម្លៃដើម្បីវាយតម្លៃថាតើPPP មានប្រសិទ្ធភាពជាងប្រព័ន្ធលទ្ធកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបែបប្រពៃណីដែរឬទេ។
របាយការណ៍បានស្នើឱ្យមានការវិភាគ និងការវាយតម្លៃបន្ថែមទៀតសម្រាប់ការសម្រេចចិត្តដែលមានព័ត៌មាន ដើម្បីកែលម្អការគ្រប់គ្រងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ៕