ភ្នំពេញៈ ប្រទេសកម្ពុជា ឡាវ មីយ៉ាន់ម៉ា និងវៀតណាម (CLMV) បានព្រមព្រៀងលើក្របខ័ណ្ឌ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ដែលនឹងត្រូវដាក់ជូនមេដឹកនាំរបស់ CLMV ដើម្បីអនុម័តនៅឆ្នាំក្រោយ។ នេះយោងតាមក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានប្រកាសនៅថ្ងៃពុធ នេះ។
ការប្រកាសនេះត្រូវបានធ្វើឡើង បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំរដ្ឋមន្រ្តីសេដ្ឋកិច្ច CLMV លើកទី ១១ ក្នុងអំឡុងពេលនៃកិច្ចប្រជុំលើកទី ៥១ នៃរដ្ឋមន្រ្តីសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ានដែលបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី ៥-៨ ខែកញ្ញានៅទីក្រុងបាងកក។
ក្របខ័ណ្ឌសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ CLMV នឹងត្រូវបញ្ជូនទៅថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស ដើម្បីអនុម័តនៅឯកិច្ចប្រជុំកំពូល CLMV លើកទី១០ ដែលគ្រោងនឹងធ្វើនៅឆ្នាំក្រោយនៅប្រទេសឡាវ។
ក្របខ័ណ្ឌអភិវឌ្ឍន៍ផ្តោតលើធាតុ៣រួមមាន ការតភ្ជាប់ដើម្បីសម្រួលដល់ការវិនិយោគ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្ម វិធានការដើម្បីទាក់ទាញកម្មករជំនាញ និងការវិនិយោគក្នុងវិស័យ ដូចជា កសិកម្ម អាហារ និងទេសចរណ៍។
កិច្ចប្រជុំរដ្ឋមន្ត្រីសេដ្ឋកិច្ច CLMV ដែលដឹកនាំដោយប្រទេសកម្ពុជា និងដឹកនាំដោយរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មលោកប៉ាន សូរស័ក្តិ ចូលរួមដោយរដ្ឋមន្រ្តីសេដ្ឋកិច្ច និងគណៈប្រតិភូមកពីប្រទេស CLMV ក៏ ដូចជាលេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះរដ្ឋមន្ត្រីបានពិភាក្សា និងពិនិត្យវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តផែនការសកម្មភាព CLMV ឆ្នាំ ២០១៧-២០១៨ និង ២០១៩-២០២០។
ដោយឡែក គម្រោងទាំងពីរ ដែលត្រូវបានអនុវត្តដោយជោគជ័យ គឺទេសចរណ៍អេឡិចត្រូនិច ដែលជាវិធីសាស្រ្តច្នៃប្រឌិតថ្មីមួយ សម្រាប់សហគ្រាសទេសចរណ៍ខ្នាតតូច និងមធ្យមនៅក្នុងប្រទេស CLMV និងការវាយតម្លៃក្របខ័ណ្ឌច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិស្តីពី ពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិក៕