សម្ដេច​តេជោ​៖ ប្រទេស​ជាច្រើន​ទទួល​បាន​នូវ​ផលប្រយោជន៍​ពី​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ខ្សែក្រវាត់១​ និង​ផ្លូវ១​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្ដេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​ថា​ ផ្លូវ​សូត្រស​តវត្សរ៍​ទី២១​ បាន​ផ្ដល់​ឱ្យ​ប្រទេស​ជាច្រើន​ដែល​មានការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ ជាមួយនឹង​គម្រោង​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ និង​គម្រោង​នេះ​ទទួល​បាន​នូវ​ផលប្រយោជន៍​ដូចជា​កម្ពុជា​ និង​បណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេងទៀត​នៅក្នុង​តំបន់​។
​ខ្សែក្រវាត់១​ និង​ផ្លូវ១​
សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​លើកឡើង​ដូច្នេះ​ក្នុង​កិច្ច​សម្ភាសន៍​ជាមួយនឹង​សារព័ត៌​មាន​ល្បី​ៗចំនួន​បី​ របស់​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ ​ចិន​ រួមមាន​ ទូរទស្សន៍​ CCTV​ ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌មាន​ Xinhua​ និង​វិទ្យុផ្សាយសំឡេង​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា​-ចិន​ដើម្បី​អបអរសាទរ​ខួប​ទី៧០ឆ្នាំ​ នៃ​ការបង្កើត​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗកន្លងមក​នេះ​។
សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​លើកឡើង​ថា​ គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​របស់​ឯក​ឧត្ដម​ប្រធានា​ធិ​តី​ហ្សី​ ជិន​ពីង​ លើ​បញ្ហា​ពាក់ព័ន្ធ​ជាមួយនឹង​ខ្សែក្រវាត់​ និង​ផ្លូវ​ (BRI​) ក៏ដូចជា​ផ្លូវ​សូត្រស​តវត្សរ៍​ទី២១​ បាន​ផ្ដល់​ឱ្យ​ប្រទេស​ជាច្រើន​ ដែល​មានការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ជាមួយនឹង​គម្រោង​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ និង​គម្រោង​នេះ​ ទទួល​បាន​នូវ​ផលប្រយោជន៍​ ដូចជា​កម្ពុជា​ និង​បណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេងទៀត​នៅក្នុង​តំបន់​ ហើយ​គម្រោង​នេះ​ សម្ដេច​បាន​ចូលរួម​ប្រជុំ​ពីរ​ដង​ កាលពី​ឆ្នាំ២០១៧​ និង​ក្នុង​ខែមេសា​ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​។
សម្ដេច​តេជោ​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ខ្ញុំ​ឃើញថា​មាន​ប្រទេស​កាន់តែ​ច្រើន​បាន​ចូលរួម​ ជាមួយនឹង​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ទាក់ទិន​នឹង​ ខ្សែក្រវាត់១​ និង​ផ្លូ១​ ហើយ​កម្ពុជា​ក៏​ជា​អ្នកទទួល​ផល​នៃ​ការ​រីក​លូតលាស់​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ចិន​”។
សម្ដេច​តេជោ​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ “សរុប​មក​អាច​និយាយ​បាន​ថា​ ចិន​បាន​ឆ្លងផុត​ដំណាក់កាល​ពី​ប្រទេស​ដែល​មានការ​អភិវឌ្ឍ​តិចតួច​ មកកាន់​ជា​ប្រទេស​ដែល​មានការ​អភិវឌ្ឍ​ខ្ពស់​រួចស្រេច​ទៅ​ហើយ​”។ សម្តេច​បន្ត​ថា​ “នេះ​គឺជា​ការដែល​កម្ពុជា​ និង​ខ្លួនខ្ញុំ​ក្នុងឋានៈជា​មិត្តភក្ដិ​មួយ​របស់​ចិន​ ក៏​សូមជូនពរ​ដល់​ប្រជាជន​ចិន​ បក្ស​កុម្មុយនីស្ត​ ក៏ដូចជា​រដ្ឋាភិបាល​ និង​ប្រជាជន​ចិន​ ទទួល​បាន​នូវ​សមិទ្ធផល​កាន់តែ​ធំធេង​ថែមទៀត​សម្រាប់​ជា​ឆ្នាំ​បន្ត​ ដើម្បី​ជួយ​ដល់​ប្រជាជន​ចិន​រីក​លូតលាស់​ខ្លួនឯង​ផង​ និង​ជួយ​ទៅដល់​បណ្ដា​ប្រទេស​នៅក្នុង​តំបន់​ និង​ពិភពលោក​ផង​ដែរ​”។
បណ្តា​ប្រទេស​ជាស​មា​ជិ​កអាស៊ាន​ រួមមាន​ ព្រុយ​ណេ​ កម្ពុជា​ ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ ឡាវ​ ម៉ាឡេស៊ី​ មីយ៉ាន់ម៉ា​ ហ្វីលីពីន​ សឹង្ហ​បូរី​ ថៃ​ និង​វៀតណាម​។
គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ស្តី​ពី​ ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់១​ ផ្លូវ១​ ត្រូវ​បាន​ប្រទេស​ចិន​ប្រកាស​ជា​ផ្លូវការ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៣​ ហើយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​បង្ហាញ​នូវ​គោលជំហរ​ គាំទ្រ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​ភ្លាម​។ ចាប់តាំងពី​ពេលនោះ​មក​ ភាគី​ទាំងពីរ​បាន​ចុះ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​ (MOU​) ស្តី​ពី​ការរៀបចំ​ចំណុច​គោល​ នៃ​ផែនការ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ទ្វេភាគី​ ដើម្បី​រួមគ្នា​បង្កើត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច​ផ្លូវ​សូត្រ​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ផ្លូវ​សូត្រស​មុទ្រ​សតវត្ស​ទី២១​ នៅក្នុង​អំឡុង​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវរដ្ឋ​ នៅ​កម្ពុជា​របស់​លោក​ XI​ Jinping​ ប្រធានាធិបតី​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ និង​ឈាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​ផែនការ​ ដោយ​ផ្តោត​លើ​គម្រោង​នៃ​វិស័យ​អាទិភាព​ចំនួន៧​ គឺ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ​ ដោយ​រួមបញ្ចូល​ទាំង​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ ទូរគមនាគមន៍​ បណ្តាញ​និង​បច្ចេកវិទ្យា​អវកាស​ និង​ថាមពល​ វិស័យ​កសិកម្ម​ ការ​កសាង​សមត្ថភាព​ ការ​អភិវឌ្ឍ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ វប្បធម៌​និង​ទេ​សរ​ចណ៍​ ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ការពារ​អេកូ​បរិស្ថាន​។
គម្រោង​ទាំងនេះ​ អាច​ស្នើ​ឡើង​ភាគី​រដ្ឋាភិបាល​ នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ផង​ និង​វិស័យ​ឯកជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ផង​ដែរ​។
ក្រោយពេល​ផ្តល់​ការ​អនុម័ត​ដោយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​រួច​ គម្រោង​អាទិភាព​ទាំងនេះ​ នឹង​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​ហិរញ្ញប្បទាន​ ពី​ស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទាំងឡាយ​ របស់​រដ្ឋាភិបាល​ចិន​ រួម​ទាំង​វិស័យ​ឯកជន​របស់​ចិន​ផង​ដែរ​។ គិត​មក​ត្រឹម​ពេលនេះ​ គម្រោង​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​សម្ពន្ធ​ធំៗ​ចំនួន២​ គឺ​គម្រោង​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ភ្នំពេញ​-ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ និង​គម្រោង​សាង​សង់​ព្រលា​ន្ត​យន្តហោះ​សៀមរាប​ថ្មី​បាន​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​៕