តើ​គួរ​បែងចែក​លំហូរ​សាច់ប្រាក់​ដូចម្តេច​ដើម្បីឲ្យ​គ្រួសារ​អាច​រីក​ចំរើន​ស្របតាម​ការ​វិវត្ត​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​មាន​កំណើន​ប្រចាំឆ្នាំ​ជាមធ្យម៧​ ភាគរយ​ និង​អតិផរណា​ប្រមាណ៣ភាគរយ​។ ដូច្នេះ​គ្រួសារ​និ​មួយ​ៗគប្បី​ចាត់ចែង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ ដែល​ខ្លួន​មាន​ឱ្យ​មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​ ពោល​គឺ​យក​ទៅ​វិនិយោគ​ ដើម្បី​ឱ្យ​ទទួល​បានផល​ចំណេញ​យ៉ាងតិច​ណាស់​រង្វង់១០ភាគរយ​ក្នុង១ឆ្នាំ​។ នេះ​ជា​ការ​លើកឡើង​របស់​លោក​ ង៉ែត​ ជូ​ អ្នកជំនាញ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​។
កិច្ចប្រឹងប្រែង​ក្នុង​ការ​រកចំណូល​ ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាព​គ្រួសារ​ វា​គឺជា​កាតព្វកិច្ច​ចម្បង​ដែល​ត្រូវតែ​ធ្វើ​ជាប់​ជាប្រចាំ​ ប៉ុន្តែ​ការដែល​ចេះ​យក​ប្រាក់ចំណូល​ និង​ទ្រព្យធន​ដែល​រកម​កបាន​ធ្វើការ​ចាត់ចែង​ បែងចែក​ ដើម្បី​ទប់ទល់​នឹង​ការ​ចំណាយ​ស្រប​ទៅតាម​ស្ថានភាព​ជាក់ស្ដែង​នៃ​ទិដ្ឋភាព​សង្គម​ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ទើប​ជា​រឿង​ដែល​ត្រូវ​គិតជា​សំខាន់​។
អ្នកជំនាញ​វិភាគ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ និង​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​ លោក​ ង៉ែត​ ជូ​ បាន​លើកឡើង​ថា​ តាមរយៈ​សំណេរ​នៅ​លើ​គណនី​ផ្ទាល់ខ្លួន​ កាលពី​ចុង​សប្ដាហ៍​កន្លងទៅ​នេះ​ថា​ ជាទូទៅ​សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​ តែង​មាន​កំណើន​ប្រចាំឆ្នាំ​ជាមធ្យម​ ក្នុងរង្វង់​ប្រមាណ៧ភាគរយ​ ជាមួយនឹង​អតិផរណា​ប្រមាណ៣ភាគរយ​ ដែល​តម្រូវ​ឱ្យ​គ្រួសារ​នីមួយ​រកចំណូល​ និង​បង្កើន​ធនធាន​ឱ្យ​បាន​ប្រមាណ១០ភាគរយ​ប្រចាំ​ ដែល​ក្នុង​នោះ​អាច​ជា​ការ​បង្កើន​ទ្រព្យ​ដោយ​ការ​វិនិយោគ​ ឬប្រកប​អាជីវកម្ម​ក្នុង​រូបភាព​ណាមួយ​។
លោ​បន្ត​ថា​ ក្នុង​គ្រាដែល​លោក​ អ្នក​មិន​អាច​មានលទ្ធភាព​ ឬអាចយ​កទ្រព្យសម្បត្តិ​ដែល​គ្រួសារ​មាន​ទាំងអស់​ទៅ​វិនិយោគ​បាន​ដោយហេតុថា​ ការ​ចំណាយ​របស់​ប្រចាំ​របស់​គ្រួសារ​មាន​តំរូវការ​ជា​មូលដ្ឋាន​ខ្ពស់​នោះ​ លោក​ អ្នក​ត្រូវតែ​បែងចែក​រវាង​ការ​ចំណាយ​អាទិភាព​ និង​ការ​ចំណាយ​មិន​ចាំបាច់​។ ប្រសិនបើ​ស្ថិត​ក្នុង​ស្ថានភាព​គ្រួសារ​ មិនសូវ​សម្បូរ​ធនធាន​ ឬទ្រព្យសម្បត្តិ​ច្រើន​ តើ​គួរ​ធ្វើ​យ៉ាងដូច​ម្តេច​ ទើប​អាច​តាមទាន់​ស្ថាន​ការ​នៃ​ភាព​រីកចម្រើន​របស់​សង្គម​បាន​។
ជា​ដំណោះស្រាយ​ លោក​ ង៉ែត​ ជូ​ បាន​ពន្យល់​ថា​ យ៉ាងហោចណាស់៥០ភាគរយ​នៃ​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ គួរតែ​យក​ទៅ​វិនិយោគ​ ដើម្បី​ទទួល​បានផល​ចំណេញ​ច្រើនជាង១០ភាគ​ក្នុង១ឆ្នាំ​ៗ ប្រសើរ​ជាង​ការ​សន្សំទុក​នៅតែ​ក្នុង​ប្រអប់​ ដោយ​គ្មាន​ចរន្ត​សាច់ប្រាក់​។លោក​បាន​លើក​ជាឧទាហរណ៍​មួយចំនួន​ដូចជា​ ទី១​ ប្រសិនបើ​គ្រួសារ​ទី១មានទ្រព្យ​សរុប១០ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ គ្រួសារ​នោះ​គប្បី​រស់នៅ​ផ្ទះ​ និង​ជិះរថយន្ត​ដែល​មានតម្លៃ​សរុប​មិន​លើស​ពី៥ម៉ឺន​ ដុល្លារ​អាមេរិក​នោះ​ទេ​។
ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​យក​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ ដែល​មានតម្លៃ៥ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ (៥០ភាគរយ​) ទៅ​វិនិយោគ​ក្នុងរយៈពេល១០ឆ្នាំ​ ដោយ​ទទួល​បានផល​ចំណេញ​ផ្គួប​ប្រចាំឆ្នាំ១៥ភាគរយ​ នោះ១០ឆ្នាំក្រោយ​គ្រួសារ​នោះ​នឹង​មានទ្រព្យ​សរុប​តម្លៃ​ជាង២០ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។ នេះ​មិនរាប់​បញ្ចូល​តម្លៃ​ផ្ទះ​ដែល​កំពុង​រស់នៅ​នោះ​ទេ​។
ទី២​ ប្រសិនបើ​គ្រួសារ​ទី២​ មានទ្រព្យ​សម្បត្តិ២០ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ហើយ​យក​ទ្រព្យ៥០ភាគរយ​ ទៅ​វិនិយោគ​ដូច​គ្រួសារ​ទី១​ (រយៈពេល១០ឆ្នាំ​ នឹង​ទទួល​បាន​កំណើន​ផ្គួប​ប្រចាំឆ្នាំ១៥ភាគរយ​ដូចគ្នា​) នោះ១០ឆ្នាំក្រោយ​គ្រួសារ​នេះ​ នឹង​មានទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ទ្វេរ​ដង​នៃ​គ្រួសារ​ទី១គឺ​ជាង៤០ម៉ឺន​ដុល្លារ​។
ទី៣​ ប្រសិនបើ​គ្រួសារ​ទី៣​ មានទ្រព្យ​សម្បត្តិ៣០ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ហើយ​យក​ទ្រព្យ៥០ភាគរយ​ ទៅ​វិនិយោគ​ដូច​គ្រួសារ​ទី១​ និង​គ្រួសារ​ទី២​ (រយៈពេល១០ឆ្នាំ​ នឹង​ទទួល​បាន​កំណើន​ផ្គួប​ប្រចាំឆ្នាំ១៥ភាគរយ​ដូចគ្នា​) នោះ១០ឆ្នាំក្រោយ​គ្រួសារ​នេះ​នឹង​មានទ្រព្យ​សម្បត្តិ​រហូតដល់​ជាង៦០ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
ផ្ទុយទៅវិញ​ ប្រសិនបើ​គ្រួសារ​ទាំង៣​ សង្វាត​តែរ​ថយន្ត​ទំនើប​ៗ ផ្ទះ​ធំៗ​ និង​ជីវិត​ស៊ី​វី​ល័យ​ នោះ​ជីវភាព​គ្រួសារ​នឹង​មិន​មានការ​រីកចម្រើន​ និង​បង្កើន​ទ្រព្យ​ទៅមុខ​នោះ​ទេ​៕