Moodys៖ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅ​រក្សា​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ល្អ​ប្រសើរ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​កម្ពុជា​ពិតប្រាកដ​ បាន​កើនឡើង​ជាលំដាប់​ប្រមាណ៧ភាគរយ​ ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ជាមធ្យម​ចាប់តាំងពី​មាន​វិបត្តិ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ពិភពលោក​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០០៨​ និង​បន្ត​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​ហួស​កំរិត​អធិបតេយ្យ​ភាព​ ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​វាយតម្លៃ​ប្រហាក់​ប្រហែលគ្នា​។
​នេះ​បើ​យោង​តាម​ការ​បញ្ជាក់​របស់​ស្ថាប័ន​ Moodys​ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​អាមេរិក​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​។
កំណើន​នេះ​ត្រូវ​បាន​ជំរុញ​ដោយ​ការនាំចេញ​ ជាពិសេស​សម្លៀកបំពាក់​ ទេសចរណ៍​ និង​សំណង់​ ដែល​មានការ​ចូលរួម
១០​,៦ភាគរយ​ កំនើន១៧​,៩ ភាគរយ​ និង​កំនើន១២​,៤ ភាគរយ​ នៃ​ផលិតផល​សរុប​ក្នុង​ស្រុក​នៅ​ឆ្នាំ២០១៨​ ។ កំណើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​មាន​តុល្យភាព​នឹង​បញ្ហា​ប្រឈម​ទាក់ទង​ នឹង​ការប្រកួត​ប្រជែង​សេដ្ឋកិច្ច​ មូលដ្ឋាន​នាំចេញ​តូច​ចង្អៀត​ និង​ប្រាក់ចំណូល​ទាប​ ទោះបីជា​មានការ​កើនឡើង​ប្រាក់ចំណូល​ ដែល​ចង្អុលបង្ហាញ​ពី​សមត្ថភាព​ស្រូប​យក​ទាប​។
ស្ថាប័ន​ Moody’s​ រំពឹង​ថា​ កំណើន​នឹង​មានកម្រិត​មធ្យម​ ប្រសិន​មានការ​កាត់បន្ថយ​ ឬដកចេញ​នូវ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ពន្ធ​ ដែល​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ក្រោម​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​អ្វី​គ្រប់យ៉ាង​លើកលែងតែ​អាវុធ​ (EBA​) របស់​អឺរ៉ុប​ដែល​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ការចរចា​។ ការកាត់បន្ថយ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​នៃ​ពន្ធគយ​ នឹង​ជះឥទ្ធិពល​អវិជ្ជមាន​ដល់​ការនាំចេញ​វាយនភណ្ឌ​ សម្លៀកបំពាក់​ និង​ស្បែកជើង​ទៅកាន់​សហភាព​អឺរ៉ុប​។
ការ​ដក​ផល​ប្រយោជន៏​បែបនេះ​ នឹង​បន្ថែម​ទៅលើ​ការ​ដាក់​កាតព្វកិច្ច​លើ​អង្ករ​កម្ពុជា​ដែល​មានប្រសិទ្ធភាព​ចាប់ពី​ខែមករា​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ដោយ​ផ្អែកលើ​សំណើ​ការពារ​។ ការវិវឌ្ឍន៍​ទាំងនេះ​នឹង​ថ្លឹងថ្លែង​លើ​តុល្យភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​របស់​កម្ពុជា​។
ការ​តភ្ជាប់​ទៅ​ប្រទេស​ចិន​ក៏​ជួយ​ជំរុញ​ ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ទូទៅ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​ ដូចជា​ការ​បង្ហាញ​នូវ​លំហូរ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ការ​វិនិយោគ​ ការ​មកដល់​នៃ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ ការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ការ​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​សម្រាប់​បំណុល​រដ្ឋាភិបាល​៕