ចរាចរណ៍​ទំនិញ​រវាង​កម្ពុជា​ និង​ថៃ​នៅ​ព្រំដែន​ស្រះ​កែវ​មាន​ទឹកប្រាក់​ជិត​ ៣១១ពាន់​លាន​បាត
ភ្នំពេញ​៖ ចរាចរណ៍​ទំនិញ​រវាង​ថៃ​ និង​កម្ពុជា​នៅ​ព្រំដែន​ស្រះ​កែវ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ បាន​ឈាន​ដល់​ទឹកប្រាក់​ជាង​ចំនួន​ ៣១០,៥​ ពាន់​លាន​បាត​កើនឡើង​ប្រមាណ​ ២០​ ពាន់​លាន​បាត​ពីឆ្នាំ​មុន​នៅ​ នៅ​ស្រះ​កែវ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​លោក​ On​ Unthaweesup​ មន្រ្តី​គយ​អារញ្ញ​ប្រា​ថេ​តបាន​ប្រាប់​អ្នកយកព័ត៌មាន​នៅ​ថ្ងៃ​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ការនាំចេញ​របស់​ថៃ​មក​កម្ពុជា​មាន​ចំនួន​ ៨៧,៥៣​ ពាន់​លាន​បាត​ (១បាត​ ស្មើនឹង​ ០.០៣៣​ ដុល្លារ​) ខណៈ​ដែល​ការនាំចូល​មាន​ចំនួន​ ១៦,០២​ ពាន់​លាន​បាត​”។ ផលិតផល​កំពូល​ទាំង​ ៥ ដែល​នាំចេញ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​គឺ​ភេសជ្ជៈ​ដែល​មិន​មាន​ជាតិកា​បូ​ណាត​ ឡាន​ ម៉ូតូ​ គ្រឿងបន្លាស់​ម៉ូតូ​ និង​ម៉ាស៊ីន​។
ផលិតផល​កំ​ពូល​ៗទាំង​ ៥ ដែល​នាំចូល​ពី​កម្ពុជា​គឺ​ដំឡូងមី​ គ្រឿងបន្លាស់​ម៉ូតូ​ ផលិត​ពី​អាលុយមីញ៉ូម​ អេតចាយ​អាលុយមីញ៉ូម​ បំណែក​ស្ពាន់​ និង​អាហារ​ឆ្កែ​។
លោក​ On​ បាន​ថ្លែង​ថា​ “កត្តា​ទាំង​បី​សម្រាប់​ការ​កើនឡើង​តម្លៃ​ទំនិញ​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​នេះ​គឺ​ការ​កើនឡើង​នៃ​អំណាច​ទិញ​របស់​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ ការប្រើ​ប្រាស់​ព្រំដែន​សម្រាប់​ទំនិញ​ចុងក្រោយ​សម្រាប់​ប្រទេស​វៀតណាម​ និង​ភាព​ងាយស្រួល​នៃ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​ចាប់តាំងពី​ការពង្រីក​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​លោក​បាន​កៅ​ឌីន​” ។
លោក​ បាន​បន្ថែម​ថា​ តម្លៃ​ទីផ្សារ​នឹង​មានការ​កើនឡើង​បន្ថែម​ទៀត​បន្ទាប់ពី​ការ​បើក​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ Ban​ Nong​ Ian​។ ច្រកព្រំដែន​ Ban​ Nong​ Ian​ នៅ​ខាង​ថៃ​ត្រៀម​បើក​ ប៉ុន្តែ​យើង​ត្រូវ​រង់ចាំ​ការស្ថាបនា​ផ្លូវ​តភ្ជាប់​ និង​ស្ពាន​នៅ​ខាង​កម្ពុជា​ដើម្បី​បញ្ចប់​ការប្រើ​ប៉ុស្តិ៍​ត្រួតពិនិត្យ​ពេញលេញ​”៕