រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​យកចិត្ត​ទុកដាក់​លើ​ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ
ភ្នំពេញ​ ៖ លោក​អគ្គបណ្ឌិត​សភា​ចារ្យ​ អូន​ ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​គ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​ បាន​អញ្ជើញ​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ដើម្បី​ពិនិត្យ​ និង​ពិភាក្សា​លើ​សេចក្តី​ព្រាង​ «យុទ្ធសាស្ត្រ​ស្តី​ពី​ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​ ២០១៩​-២០២៣​» ។
កិច្ចប្រជុំ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​កាលពី​ថ្ងៃទី៩​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ដោយមាន​ការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​ថ្នាក់ដឹកនាំ​នៃ​ក្រសួង​-ស្ថាប័ន​ដែល​ជាស​មា​ជិ​កនៃ​គណៈកម្មាធិការ​គ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​ ព្រមទាំង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និង​មន្ត្រី​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​ទី​ស្តី​ការក្រ​សួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​។
សេចក្ដីព្រាង​«យុទ្ធសាស្ត្រ​ស្ដីពី​ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​ ២០១៩​-២០២៣​» នេះ​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើង​អនុលោម​តាម​បរិការណ៍​ជាក់ស្ដែង​របស់​កម្ពុជា​ និង​ឧនុ​មានុ​វត្ត​ជា​អន្តរជាតិ​ ដោយ​ចែកចេញជា២​ ។
ទី១​ ពិនិត្យ​លើ​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការអនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ស្ដីពី​ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ២០១៥​-២០១៨​ ។ ទី២​ វិភាគ​លើ​ហានិភ័យ​ បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​កាលានុវត្ត​ភាព​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​កម្ពុជា​ ព្រមទាំង​ដាក់ចេញ​នូវ​វិធានការ​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​មួយចំនួន​ ដើម្បី​ឆ្លើយតប​ទៅ​នឹង​បរិ​ការ​ថ្មី​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​កាន់តែ​មាន​ភាព​លូតលាស់​ និង​មាន​ភាព​ស្មុគស្មាញ​ជាមុន​។
សំដៅ​រួមចំណែក​ក្នុង​ការ​បង្កើន​ល្បឿន​នៃ​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​ប្រកួតប្រជែង​ដែល​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​ក្នុង​ការ​រក្សា​បាន​នូវ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​ប្រកបដោយ​ចិរភាព​ និង​បរិ​យា​ប័ណ្ណ​ ឆ្ពោះទៅ​សម្រាប់​បង្គោល​ចរ​ឆ្នាំ២០៣០​ និង​ចក្ខុវិស័យ​ឆ្នាំ២០៥០​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ភាព​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ និង​ប្រទាក់ក្រឡា​ជាមួយ​គោលនយោបាយ​ និង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ សេចក្ដីព្រាង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ស្ដីពី​ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​ ២០១៩​-២០២៣​ នេះ​ ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឆ្លង​កិច្ចពិភាក្សា​កម្រិត​បច្ចេកទេស​ផ្ទៃក្នុង​ ក.ស.ហ.វ​ ជាច្រើនលើក​ច្រើន​សារ​ ដែល​កិច្ចប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ចុងក្រោយ​កាលពី​ថ្ងៃទី១​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ២០១៩​ ក្រោម​ការដឹកនាំ​របស់​លោក​រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ វង្សី​ វិស្សុត​ អនុប្រធាន​ប្រចាំការ​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​គ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​មុននឹង​យក​មក​ដាក់​ឆ្លង​កិច្ចប្រជុំ​គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​៕