ភ្នំ​ពេញៈ​ ស្រប​ពេល​ជាមួយនឹង​ផែនការ​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​ របស់​សាលាក្រុង​ភ្នំពេញ​នៅ​ឆ្នាំ២០៣៥​ ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវការ​លំនៅ​ដ្ឋាន​សម្រាប់​ការរស់នៅ​ និង​សម្រាប់​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ។ ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ពង្រីក​ទីក្រុង​ ឥត​ឈប់ឈរ​នេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​វិស័យ​ឯកជន​ផង​ដែរ​។
ក្នុង​ចំ​ណោម​តំបន់​អភិវឌ្ឍ​ជុំវិញ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ យើង​សង្កេតឃើញ​ថា​តំបន់​ភាគ​ខាងត្បូង​ ជាពិសេស​តំបន់​មហាវិថី​សម្តេច​តេជោ​ (៦០​ ម៉ែត្រ​) និង​តំបន់​ផ្លូវ​ក្រ​វ៉ាត់​ក្រុង​ទី២​ (ផ្លូវ​ ៥០​ ម៉ែត្រ​) មានការ​អភិវឌ្ឍ​លឿន​ជាងគេ​ គួរ​អោយ​កត់សម្គាល់​ ដោយសារ​តំបន់​នេះ​ មាន​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​ខ្វាត់ខ្វែង​ ដែល​រៀបចំ​រួចជាស្រេច​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ធ្វើដំណើរ​ ជាពិសេស​មាន​ទីតាំងនៅ​ជិត​ទីប្រជុំជន​។
គម្រោ​ងដឹស្តា​ដាយ​មិន​ ក៏​បង្ហាញ​វត្តមាន​ក្នុង​តំបន់​ទីក្រុង​រណប​ផ្លូវ៦០ម៉ែត្រ​ នេះ​ដែរ​ ដែល​គ្រប​ដណ្តប់​លើ​វិសាលភាព​ផ្ទៃដី​ដ៏​ធំ​ និង​ជា​គម្រោង​មួយ​ មាន​ភាព​លេចធ្លោ​ជាងគេ​ក្នុង​តំបន់​ រួមមាន​ទាំង​ក្លឹប​ហាត់ប្រាណ​ អាងហែលទឹក​ ផ្សារ​ទំនើប​ភី​អេច​ ដាយ​មិន​ផ្លេស​ សាល​សនិ្ន​សី​ទស​ម្រាប់​រៀបចំ​អាពាហ៍​ពិពាហ៍​ និង​ប្រារព្ធ​ពិ​ធី​ផ្សេង​ៗ រួម​ទាំង​អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ផង​ដែរ​។
សម្រាប់​លំនៅ​ដ្ឋាន​ ក្នុង​គម្រោង​នេះ​ផ្ទាល់​ មាន​ដូចជា​ វីឡា​ឃីង​ អេ​ វី​ឡា​ឃ្វីន​ ម៉ូត​ថ្មី​ វី​ឡា​ព្រីន​ និង​ហ្សប​ហោស៍​ ក្លា​សស៊ិ​ក។ លំនៅ​ដ្ឋាន​ទាំងនេះ​ ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ឡើង​ ដោយ​យកចិត្ត​ទុក​ពី​វិស្វករ​ជំនាញ​ ធ្វើអោយ​លំនៅ​ដ្ឋាន​មានគុណ​ភាព​ និង​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​ខ្ពស់​ ជាមួយ​សោភ័ណភាព​ និង​ផាសុកភាព​ក្នុង​ការរស់នៅ​ ដែល​ទទួល​បានការ​កោតសរសើរ​មិន​ដាច់​ពី​មាត់​ពីសំណាក់​ អតិថិជន​។
ចំណែក​ឯតំបន់​ផ្លូវ​ក្រ​វ៉ាត់​ក្រុង​ទី២​ (ផ្លូវ៥០​ ម៉ែត្រ​ ) ដែល​នៅ​ជាប់នឹង​តំបន់​ទីក្រុង​រណប​ (ផ្លូវ៦០ម៉ែត្រ​) មាន​ចរាចរ​ឆ្លងកាត់​ដ៏​មមាញឹក​ និង​ខ្វាត់ខ្វែង​ ដោយ​កាត់​ពី​តាខ្មៅ​ ទៅកាន់​ផ្លូវជាតិ​លេខ២​ និង​អាច​ឆ្លង​ទៅ​ផ្លូវជើង​ឯក​ ដែល​កំពុងតែ​ទទួល​បានការ​អភិវឌ្ឍ​ខ្លាំង​ សូម្បីតែ​ទីតាំង​សាង​សង់​ព្រលា​នយន្តហោះ​ថ្មី​ ដែល​មានផ្ទៃ​ដី​រហូតដល់២៦០០ហិ​កតា​ បាន​បោះទុន​សាងសង់​ជាង១៥០០ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ត្រូវ​បាន​កំណត់​នៅក្នុង​ទីតាំង​ភូមិ​សាស្រ្ត​ដ៏​ល្អ​នេះ​ដែរ​ ដែល​មាន​ចំងាយ​មិន​ឆ្ងាយ​ប៉ុន្មាន​ឡើយ​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ដែល​នេះ​គឺជា​កត្តា​ធ្វើឲ្យ​ដី​នៅ​តំបន់​នេះ​ឡើងថ្លៃ​ខ្លាំង​។
ដោយសារតែ​តំបន់​ផ្លូវ​ក្រ​វ៉ាត់​ក្រុង​ទី២​ (ផ្លូវ​ ៥០​ ម៉ែត្រ​ ) កំពុង​ទទួល​បានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ច្រើន​ ពីអ​តិថិ​ជន​ គម្រោង​ថ្មី​បែប​ធម្មជាតិ​បៃតង​ ដឹស្តា​ មេ​រា​ហ្កា​ដិន​ របស់​ បុរី​ ប៉េង​ ហួត​ ក៏បាន​បង្ហាញ​វត្តមាន​ក្នុង​តំបន់​នេះ​ដែរ​ ដែល​សាងសង់​នៅ​លើ​វិសាលភាព​ផ្ទៃដី​ ជិត៤០ហិច​តា​ ផ្តោត​សំខាន់​ទៅលើ​ការរស់នៅ​បែប​ធម្មជាតិ​ ដែល​រួមមាន​សួនច្បារ​អេកូ​បៃតង​ធម្មជាតិ​ដ៏​ធំ​ទូលាយ​ ក្លឹប​ហាត់ប្រាណ​ អាងហែលទឹក​ សាល​សិល្បៈ​កណ្តាល​សួនច្បារ​ ទីធ្លា​កីឡា​ ទីតាំង​ពិចនិច​សម្រាប់​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​ សួនកុមារ​ និង​លំនៅឋាន​ចម្រុះ​ជាង​ ១០០០​ ខ្នង​ ជាពិសេស​មាន​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​អ៊ូអរ​ផង​ដែរ​។
គម្រោង​ថ្មី​បែប​ឧត្តមភាព​ជាមួយ​ធម្មជាតិ​បៃតង​ ដឹស្តា​ មេ​រា​ហ្កា​ដិន​នេះ​បាន​ផ្សារភ្ជាប់​ខ្លួន​ ត្រឹមតែ៣នាទី​ប៉ុណ្ណោះ​មកកាន់​ តំបន់​ទីក្រុង​រណប​ផ្លូវ៦០ម៉ែត្រ​ ដែល​តំបន់​នេះ​ មិន​ត្រឹមតែ​មាន​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​លំនៅ​ដ្ឋាន​ប៉ុណ្ណោះទេ​។ យើង​សង្កេតឃើញ​ថា​ សូម្បីតែ​សាលា​អន្តរជាតិ​ ISPP​ និង​ ក្រុមហ៊ុន​ Star​ Auto​ Cambodia​ (Marcedes​-Benz​) ផ្សារ​ទំនើប​ ភី​អេច​ ដាយ​មិន​ផ្លេស​ (PH​ Diamond​ Place​) ក៏បាន​ឈានជើង​ចូល​មក​ក្នុង​តំបន់​អភិវឌ្ឍ​ដ៏​មាន​ប្រជាប្រិយ​ភាព​មួយ​នេះ​ដែរ​។
សម្រាប់​អតិថិជន​ ដែល​មានបំណង​ទិញ​លំនៅឋាន​ ក្នុង​គម្រោង​ទាំង២ខាងលើ​ លោក​ អ្នក​នឹង​ទទួល​បានការ​បញ្ចុះតម្លៃ​រហូតដល់១០ម៉ឺន​ដុល្លារ​ ស្រប​ជា​មួយ​ប្រ​ម៉ូ​សិន​រង្វាន់​ធំ​ “ទិញ​ផ្ទះ​ឈ្នះ​ខុន​ដូ​” បន្ថែម​ទៀត​ ដែល​ការ​ផ្តល់​ជូន​ទាំង២​ លក្ខខណ្ឌ​ខាងលើ​នេះ​ មាន​សុពលភាព​ត្រឹម​ថ្ងៃទី១៩​ ខែតុលា​ នេះ​តែប៉ុណ្ណោះ​។
សម្រាប់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ សូម​ទាក់ទង​ទូរស័ព្ទ​លេខ​ ០៩៨​/ ០១៦​ / ០១៧​ ៥៩៦​ ៧៨៩​ ឬអាច​អញ្ជើញ​មក​សាកសួរ​ព័ត៌មាន​ ពី​គ្រប់​ការិយាល័យ​លក់​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ក្បែរ​លោកអ្នក​រៀងរាល់​ម៉ោង​ធ្វើការ​!៕