កម្ពុជា​ជា​បេះដូង​អាស៊ាន​ ខណៈ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្នុង​តំបន់​កើន​ដល់​ ២,៣ទ្រី​លាន​ដុល្លារ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​អះអាង​ថា​ កម្ពុជា​គឺជា​បេះដូង​នៃ​អាស៊ាន​ (ASEAN​) ដែល​ជា​តំបន់​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​រីកចម្រើន​ឆាប់រហ័ស​ និង​មាន​ប្រជាជន​ប្រមាណ៦២៥លាន​នាក់​ ខណៈ​អាស៊ាន​ជា​តំបន់​ដែល​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​លំដាប់ថ្នាក់​ទី៧​ ក្នុង​ពិភពលោក​ និង​លំដាប់ថ្នាក់​ទី៣នៅ​អាស៊ី​។
លោកជំទាវ​ ម៉ែ​ន សំ​អន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ថ្លែង​ក្នុង ​”សន្និសីទ​អន្តរជាតិ​វិនិយោគ​ចិន​-កម្ពុជា​” សណ្ឋាគារ​សុខា​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​កាលពី​ម្សិលមិញ​ថា​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​អាស៊ាន​មាន​ប្រមាណ២​,៣ទ្រី​លាន​ដុល្លារ​ ($2.3​ trillion​) ដែល​ក្នុង​នោះ​ចិន​គឺជា​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​ធំជាង​គេ​របស់​អាស៊ាន​។
កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ទទួលស្គាល់​ថា​ ជា​ប្រទេស​មួយ​ដែល​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​រីកចម្រើន​ឆាប់រហ័ស​បំផុត​មួយ​ ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ និង​ពិភពលោក​ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ចេញដំណើរ​ពី​ចំណុចសូន្យ​នៅ​ឆ្នាំ១៩៧៩​។ ជាមួយ​ កំណើន​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​កើន​ជាមធ្យម​ប្រមាណ៧ភាគរយ​ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ កម្ពុជា​បាន​ប្រែក្លាយ​ឋានៈ​ពី​ប្រទេស​ចំណូល​ទាប​ទៅជា​ប្រទេស​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតទាប​ និង​ត្រៀមខ្លួន​ឱ្យ​ក្លាយជា​ប្រទេស​ចំណូល​មធ្យម​កំរិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០​ និង​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០​។
លោកជំទាវ​បន្ត​ថា​ “ជោគជ័យ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​នេះ​គឺ​ដោយសារ​ ផលិតកម្ម​ និង​សេវាកម្ម​ក្នុង​ស្រុក​មាន​ដំណើ​ការ​ល្អ​ លំហូ​នៃ​ទុន​វិនិយោគ​ទាំង​ក្នុង​ស្រុក​ និង​ពី​បរទេស​ ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​ មាន​ភាព​រស់រវើក​ រួម​ជាមួយ​ នឹង​គោលនយោបាយ​ទីផ្សារសេរី​ និង​បើក​ចំហរ​ និង​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការនាំចេញ​”។
លោកជំទាវ​បាន​បន្ត​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ធានា​នូវ​សុខ​សន្តិភាព​ ស្ថិរភាព​នយោបាយ​ និង​ដាក់ចេញ​នូវ​ការកែទម្រង់​ និង​គោលនយោបាយ​ជាច្រើន​ដែល​គាំទ្រ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឯកជន​ ការជំរុញ​វិនិយោគ​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ការ​បង្កើន​លទ្ធភាព​ប្រកួតប្រជែង​របស់​កម្ពុជា​។
លោកជំទាវ​បាន​បន្ត​ថា​ “លើស​ពីនេះ​ទៀត​ដោយ​កម្ពុជា​មាន​ទីតាំង​ ភូមិសាស្ត្រ​ល្អជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​ពលកម្ម​វ័យក្មេង​ទើប​ធ្វើឲ្យ​កម្ពុជា​ ក្លាយជា​ទិសដៅ​ចម្បង​សម្រាប់​វិនិយោគ​”។
ជាក់ស្តែង​ នៅ​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន​ ជាពិសេស​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ក្រុង​សៀមរាប​ និង​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ មានការ​ប្រែប្រួល​មុខមាត់​យ៉ាង​ខ្លាំង​។យើង​សង្កេតឃើញ​មាន​សំណង់​សណ្ឋាគារ​ភោជនីយដ្ឋាន​ទីស្នាក់ការ​ ការិយាល័យ​ លំនៅ​ដ្ឋាន​ ហាង​លក់ទំនិញ​ ផ្សារ​ទំនើប​ជាច្រើន​កំពុង​រីក​ដុះដាល​ដូច​ផ្សិត​។ ក្រុមហ៊ុន​ដែល​មាន​ម៉ា​កល្បី​ៗ លំដាប់​ពិភព​ លោក​កំពុងតែ​មាន​វត្តមាន​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​កម្ពុជា​៕