វិភាគ​៖ តើ​វិស័យ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​នៅ​កម្ពុជា​គួរ​យក​គំរូ​តាម​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​យ៉ាងដូច​ម្តេច​?
លោក​ បណ្ឌិត​ Sang​ Won​ PARK​ ប្រធាន​សមាគមមិត្តភាព​កម្ពុជា​ កូរ៉េ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ នៅក្នុង​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ តួនាទី​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​មាន​សារៈសំខាន់​ខ្លាំង​ណាស់​ ខណៈ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​មានការ​រីកចម្រើន​ សមាមាត្រ​ និង​តួនាទី​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​នៅក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ក៏អាច​ផ្លាស់​ប្តូរ​បាន​ដែរ​។
ជាពិសេស​ តួនាទី​របស់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ នៅក្នុង​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ ដែល​មានការ​ប្រមូល​ដើមទុន​ចូលរួម​ ដល់​ផលិតកម្ម​ឧស្សាហកម្ម​ភាគច្រើន​ និង​ជា​វិស័យ​ចម្បង​សម្រាប់​ការងារ​នៅក្នុង​ប្រទេស​។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ត្រូវតែ​ស្វែងរក​តួនាទី​របស់​ខ្លួន​ ហើយ​អាច​រួចផុត​ពី​បញ្ហា​ចំពោះមុខនៃ​ការប្រកួត​ប្រជែង​ ឬអាច​ប្រជែង​មួយ​គ្នា​ជាមួយ​ដៃគូ​ប្រកួតប្រជែង​មូល​ធន​ធំៗ​ នៅក្នុង​ប្រទេស​មួយ​ដែល​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​រួម​ជាមួយនឹង​ការ​ប្រមូល​ដើមទុន​។
ក្នុងករណី​ប្រទេស​កូរ៉េ​ គំរូ​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ តាមរយៈ​ការ​បង្កើន​ផលិតកម្ម​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ចាប់តាំងពី​ចុង​ទសវត្ស​ឆ្នាំ​១៩៨០​ ដែល​ជា​រយៈពេល​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​ដើមទុន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ដោយ​ប្រទេស​កូរ៉េ​បាន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ការបង្កើត​ថ្មី​ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ ជាមួយនឹង​សាជីវកម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ធំ​មួយ​ ហើយ​កូរ៉េ​បាន​លើកកម្ពស់​ការប្រកួត​ប្រជែង​តាម​ប្រព័ន្ធ​អន្តរជាតិ​ ដោយ​ការប្រើ​ប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​តាំងពី​ឆ្នាំ​ ១៩៩០​។ ម៉្យាងវិញទៀត​ក្នុងអំឡុងពេល​នោះ​ គំលាត​ត្រូវ​បាន​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ហើយ​ត្រូវ​ប្រកួតប្រជែង​ជាមួយ​សា​ជីវ​កម្ម​ធំៗ​ក្នុង​ស្រុក​ និង​នៅ​តាម​បណ្តា​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្សេងទៀត​ ដូចជា​ចិន​ជាដើម​។
ជា​លទ្ធផល​ គំលាត​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​ដើមទុន​ធំ​ និង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​កូរ៉េ​បាន​ពង្រីក​។ លើស​ពីនេះ​ គម្លាត​នៃ​ផលិតភាព​ការងារ​កាន់តែ​រីក​ធំ​បន្ថែម​ទៀត​ដល់​ប៉ូល​នី​យក​ម្ម​។ ប៉ុន្តែ​បន្ទាប់ពី​វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ការរៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ​ឡើងវិញ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ នៅ​ចុង​ទសវត្ស​ឆ្នាំ១៩៩០​ ដល់​ដើម​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ២០០០​ សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ បាន​ចាប់ផ្តើម​លេចចេញ​ជា​ក្បាលម៉ាស៊ីន​កំណើន​ថ្មី​មួយ​ ដែល​ឱ្យ​មានការ​រីកចម្រើន​ ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​ នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កូរ៉េ​ក្នុង​ទម្រង់​ជា​ក្រុមហ៊ុន​បណ្តាក់​ទុន​។
ដំបូង​នៅពេល​ផ្តោត​លើ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ សមាមាត្រ​នៃ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ នៅក្នុង​ប្រទេស​កូរ៉េ​ ជាមួយនឹង​ចំនួន​និយោជិក​បាន​កើនឡើង​ពី​ ៨៧.៥​ ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០១១​ ដល់៨៩​,៨ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៧​។ ក្នុងចំណោម​នោះ​ចំនួន​សហគ្រាស​ខ្នាត​តូច​ និង​មធ្យម​ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ បាន​កើនឡើង១៨​,១ ភាគរយ​ ពី​ ៦០.៦៥០​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១១​ ដល់​ ៧១.៦៤៦​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​។
​យោង​តាម​ការ​ស្ទាបស្ទង់​នៃ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ ការបង្កើត​ថ្មី​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ថ្នាក់​ ទៅជា​ក្រុមហ៊ុន​បណ្តាក់​ទុន​(ការ​ច្នៃប្រឌិត​បច្ចេកវិទ្យា​) និង​ការ​ច្នៃប្រឌិត​គ្រប់គ្រង​”។ ចំនួន​ក្រុមហ៊ុន​បណ្តាក់​ទុន​រួម​ បាន​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី
២៦​,១៤៨​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១១​ និង៣១​,២៦០​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៥​ និង​បាន​កើនឡើង​ដល់៣៦.៨២០​ ឆ្នាំ២០១៨​។
ដូច្នេះ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ នៅ​កូរ៉េ​បាន​បង្កើត​គំរូ​អាជីវកម្ម​ និង​ធានា​នូវ​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​តាម​វិ​ធី​ផ្សេង​ៗ ដើម្បី​សម្រប​ខ្លួន​បាន​ក្នុង​បរិ​ដ្ឋាន​អេកូឡូស៊ី​ថ្មី​ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០០០​។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​វិស័យ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​បាន​ធានា​តួនាទី​របស់​ខ្លួន​ដោយ​ផ្អែកលើ​ការប្រកួត​ប្រជែង​ជាស​កល​ ក្រោម​ការ​ផ្តួចផ្តើម​គំនិត​សហគ្រាស​ ដែល​មានស្រាប់​ជាមួយ​រចនា​សម្ពន្ធ័​សេដ្ឋកិច្ច​ ដោយ​ធានា​បាន​នូវ​ទំនាក់ទំនង​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ជាមួយ​សា​ជីវ​កម្ម​ធំៗ​ ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​គាំទ្រ​យ៉ាងសកម្ម​ចំពោះ​បញ្ហា​នេះ​។
នៅក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​កូរ៉េ​ សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ត្រូវតែ​ខ្លាំង​ ក្នុង​ការប្រកួត​ប្រជែង​ជាមួយ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ដទៃទៀត​ និង​ការប្រកួត​ប្រជែង​រវាង​សា​ជីវ​កម្ម​ធំៗ​ដែល​មានស្រាប់​។ ហើយ​កត្តា​ក្រៅ​ ត្រូវ​រួចផុត​ពី​ការប្រកួត​ប្រជែង​ ពី​ក្រុមហ៊ុន​នាំ​ចេញ​ធំៗ​ នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ ចិន​ អាមេរិក​ខាងជើង​ និង​អឺរ៉ុប​។
​យោង​តាម​លទ្ធផល​ នៃ​សូចនាករ​ស្ថិតិ​ទាក់ទង​នឹង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ រហូតមកដល់​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ អត្ថ​ប្រយោជន៍​ត្រូវ​បាន​យក​មក​ធ្វើការ​ប្រៀបធៀប​ ត្រូវ​បាន​បែងចែក​តាម​វិស័យ​ ក្នុង​ការប្រកួត​ប្រជែង​ជាមួយ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ នៅ​ចិន​ ជប៉ុន​ និង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ដូចដែល​បានឃើញ​ពីមុន​។
ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​ សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ និង​រដ្ឋាភិបាល​កូរ៉េ​ បាន​និង​កំពុង​ខិតខំ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ នូវ​ការប្រកួត​ប្រជែង​ផ្នែក​នាំចេញ​ ដើម្បី​ពង្រឹង​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ក្នុង​ការនាំចេញ​។ នេះ​គឺជា​ការប្រកួត​ប្រជែង​ តាមរយៈ​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ផលិតកម្ម​ឆ្លាតវៃ​ ដោយ​ប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​អាយ​ស៊ី​ធី​។ ការ​ផ្តោត​អារម្មណ៍​លើ​ការ​លើកកម្ពស់​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​ តាមរយៈ​ការ​ពន្លឿន​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​នៃ​វិស័យ​ផលិតកម្ម​ តាមរយៈ​ការ​លើកកម្ពស់​រោងចក្រ​តាម​តំបន់​។ លើស​ពីនេះ​ការពង្រីក​ក្រុមហ៊ុន​សាម​សុង​អេឡិចត្រូនិក​ឆ្លាតវៃ​ ក្រុមហ៊ុន​ POSCO​ សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កូរ៉េ​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ Hyundai​ បាន​និង​កំពុង​ជំរុញ​គោលនយោបាយ​ ដែល​នាំទៅ​ដល់​ការបង្កើត​គំរូ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ឈ្នះ​ឈ្នះ​ជាមួយ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​។
លើស​ពីនេះ​ រដ្ឋាភិបាល​គាំទ្រ​ដល់​ដើមទុន​វិនិយោគ​ និង​ការ​វិនិយោគ​ដទៃទៀត​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​វិនិយោគ​ នៅក្នុង​ក្រុមហ៊ុន​បណ្តាក់​ទុន​រួម​។ ជាពិសេស​ក្នុងករណី​ក្រុមហ៊ុន​ច្នៃប្រឌិត​បច្ចេកវិទ្យា​ រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​បង្កើត​មូលនិធិ​ច្នៃប្រឌិត​ ដើម្បី​រីកចម្រើន​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ទាំងនេះ​។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​វា​ក៏​កំពុង​លើកកម្ពស់​គោលនយោបាយ​ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​បណ្តាក់​ទុន​រួម​ ដូចជា​ការបង្កើត​មូលនិធិ​សកល​ ដើម្បី​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​បណ្តាក់​ទុន​រួម​នៅ​ក្រៅប្រទេស​អាច​វិនិយោគ​ ក្នុង​ការ​ចាប់ផ្តើម​អាជីវកម្ម​នៅក្នុង​ប្រទេស​កូរ៉េ​។
អ្វី​ដែល​សំខាន់​បំផុត​ ដើម្បី​ប្រកួតប្រជែង​ ប្រៀបធៀប​នឹង​អ្នកដទៃ​ទៀត​នៅ​ក្នុង​បរិ​ដ្ឋាន​អេកូឡូស៊ី​ថ្មី​ យើង​កំពុង​ជំរុញ​ការ​គាំទ្រ​ពន្ធ​ និង​ជំរុញ​កម្លាំង​បច្ចេកទេស​ច្នៃប្រឌិត​តាមរយៈ​ការ​លើកកម្ពស់​កម្លាំង​ពលកម្ម​បច្ចេកទេស​ជឿនលឿន​។
ក្រៅពី​នេះ​ អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច​ រួម​ទាំង​អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច​ចំនួន៣​,១៤លាន​ និង​អ្នក​អាជីវកម្ម​ចំនួន៥​,៥៦លាន​ កំពុង​ធ្វើជា​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម​ផ្ទាល់ខ្លួន​។ នា​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​រដ្ឋាភិបាល​ កំពុង​លើកកម្ពស់​គោលនយោបាយ​គាំទ្រ​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ ប្រកបដោយ​ភាព​សកម្ម​ដោយ​ដាក់បញ្ចូល​សហគ្រាស​ខ្នាត​តូច​ ដែល​ប្រកបរបរ​ចិញ្ចឹមជីវិត​ជាគោល​ដៅ​ សម្រាប់​គាំទ្រ​គោលនយោបាយ​។ នេះ​ក៏​ព្រោះតែ​វិស័យ​អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច​ទាំងនេះ​ មាន​តួនាទី​បង្កើត​ការងារ​យ៉ាង​សំខាន់​នៅ​កូរ៉េ​។
នៅពេល​ការ​ប្រមូល​ដើមទុន​កំពុងតែ​ដំណើរការ​ ដែល​មាន​សភាព​ស្រដៀងគ្នា​នឹង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែរ​ គំរូ​កំណើន​នៃ​ការពង្រីក​ការ​រួមបញ្ចូល​ សម្រាប់​ផលិតកម្ម​មានប្រសិទ្ធភាព​ តួនាទី​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ និង​គោលនយោបាយ​ក្នុង​ការ​កែលំអ​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​នឹង​កាន់តែ​មាន​ភាព​បន្ទាន់​។ បទពិសោធន៍​របស់​ប្រទេស​កូរ៉េ​ នឹង​ក្លាយជា​គំរូ​ដ៏​ល្អ​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​៕