រដ្ឋាភិបាល​គ្រោង​ចំណាយ​ថវិកា​ចំនួន​ជាង៨០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​នៅ​ឆ្នាំ២០២០​
ភ្នំ​ពេញៈ​ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​គ្រោង​ចំណាយ​ថវិកាជាតិ​ សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២០​ ខាងមុខនេះ​មាន​ ចំនួន៣៣​ ៣៣៩​ ៦៣៣​ លាន​រៀល​ ស្មើនឹង​ប្រមាណ​ ៨.២២​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ (គិត​ក្រៅផ្លូវការ​)) កើនឡើង២២​,៧ % ធៀប​នឹង​ច្បាប់​ឆ្នាំ២០១៩​ ។
យោង​តាម​ “សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​ឆ្នាំ២០២០​” ដែល​ទី​ស្តី​ការ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​អនុម័ត​នៅ​ថ្ងៃទី២៥​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ បាន​បង្ហាញថា​ សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២០​ ចំណាយ​សរុបថ​វិការ​ដ្ឋ​ឬចំណាយ​សរុបថ​វិការ​ជាតិ​ ដោយ​ផ្តោត​លើ​វិស័យ​អាទិភាព៤​។
សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ដដែល​បន្ត​ថា​ ​កញ្ចប់​ថវិកាជាតិ​ដែល​គ្រោង​ចំណាយ​នោះ​ផ្តោត​លើ​ផ្នែក​សំ​ខាន់​ៗមួយចំនួន​រួមមាន​ ទី១​ ចំណាយ​ចរន្ត​ថវិការដ្ឋ​មាន​ចំនួន១៩​ ៨១៨​ ៣០៦លាន​រៀល​ ត្រូវជា​ ១៦​,៦៥​ % នៃ​ផសស​ គឺ​មាន​កំណើន១០​,៧ % ធៀប​នឹង​ច្បាប់​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ និង​ទី២​ ចំណាយ​មូលធន​ថវិការដ្ឋ​មាន​ចំនួន១៣​ ៥២១​ ៣២៧​ លាន​រៀល​ ត្រូវជា​ ១១​,៣៦​% នៃ​ផសស​ គឺ​មាន​កំណើន​ ៤៦​,១ %ធៀប​នឹង​ច្បាប់​ឆ្នាំ២០១៩​។
ថរិកា​ឆ្នាំ២០២០​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ និង​វិភាជន៍​ ដើម្បី​អនុវត្ដ​សកម្មភាព​អាទិភាព​ ដែល​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ក្នុង​កម្មវិធី​ និង​អាទិភាព​គោលនយោបាយ​សំ​ខាន់​ៗ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ក្នុង​នោះ​រួមមាន​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស​ ការ​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​រូប​វន្ដ​ ការ​បន្ដ​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​បង្កើត​តម្លៃបន្ថែម​នៃ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ការ​លើកកម្ពស់​គុណភាព​នៃ​ការ​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​។
ថវិកាជាតិ​ដែល​ត្រូវ​ចំណាយ​នេះ​ នឹង​ផ្តោត​ជាពិសេស​ការ​កែ​លម្អ​សេវា​សុខាភិបាល​ឲ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ ធ្វើឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​កាន់តែ​មានគុណ​ភាព​ខ្ពស់​ ការ​លើកកម្ពស់​ប្រព័ន្ធ​គាំពារ​សង្គម​ ជាពិសេស​ការ​អនុវត្ដ​កម្មវិធី​កែទម្រង់​ស៊ីជម្រៅ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់ចេញ​ ដើម្បី​បន្ដ​គាំទ្រ​និង​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ ប្រកបដោយ​គុណភាព​ និង​មាន​ភាព​ធន់​ខ្ពស់​ ធានា​បាន​សមធម៌​សង្គម​ដែល​មា​នប​រិយា​ប័ន្ន និង​ពង្រឹង​ស្ថាន​ប័ន​ថ្នាក់​ជាតិ​ និង​ថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ​ ក្នុង​ដំណើរ​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​ឲ្យបាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​ អភិវឌ្ឍ​ន៍​កម្ពូ​ជា​ជា​ “ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០​”។
យផង​តាម​ឯកសារ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ឲ្យដឹង​ទៀត​ថា​ ថវិកា​ឆ្នាំ២០២០ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ដោយ​គិតគូរ​ប្រកបដោយ​ភាព​ប្រយ័ត្ន​ប្រយែង​ និង​វិភាជន៍​សម្រាប់​អនុវត្ត​សកម្មភាព​ អាទិភាព​ ដើម្បី​ឆ្លើយនឹង​អាទិភាព​គោល​នយោបាយ​ធំៗ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​តម្រូវការ​ចាំបាច់​ជា​មូលដ្ឋាន​របស់ក្រ​សួង​ស្ថាប័ន​នានា​ ជាពិសេស​ការអនុវត្ត​ឱ្យ​ចេញ​លទ្ធផលជាក់​ស្តែង​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ នូវ​កម្មវិធី​នយោបាយ​និង​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ចតុកោណ​ ដំណាក់កាល​ទី៤​ ព្រមទាំង​ផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍ​ជាតិ​ឆ្នាំ២០១៩​-២០២៣​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ដែល​ជា​មាគ៌ា​រយៈពេល​មធ្យម​ សំដៅ​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​បាន​នូវ​បំណង​បា្រ​ថ្នា​រយៈពេល​វែង​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​។
ក្នុង​ន័យ​នេះ​ ថវិកា​ឆ្នាំ២០២០​ អាច​ត្រូវ​បាន​សន្និដ្ឋាន​ថា​ ជា​ឧបករណ៍​ដ៏​មានប្រសិទ្ធភាព​មួយ​ ក្នុង​ការ​ជួយ​ឲ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ អាច​ឆ្លើយតបទៅនឹង​បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​ហានិភ័យ​ទាំង​ក្នុង​ និង​ក្រៅប្រទេស​ ហើយក៏​ឆ្លើយតបទៅនឹង​បំណងប្រាថ្នា​របស់​ប្រជាជន​ និង​អាច​សម្រេច​បុព្វ​ហេ​តុ​ចម្បង​ៗរបស់​ខ្លួន​ ជាពិសេស​ការបង្កើត​ល្បឿន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ការ​លើកកម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​សេវា​សាធារណៈ​ និង​ការចូលរួម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាច្រើន​ទៀត​របស់​ជាតិ​ និង​ប្រជាជន​ ដែល​ស្ដែង​ឡើង​តាមរយៈ​ការ​បន្ដ​ដំឡើង​បា្រក់​បៀវត្សរ៍​ ជូន​មន្រ្ដី​រាជការ​ទូទៅ​ឲ្យ​កាន់តែ​ខ្ពស់​ជាង១លាន​រៀល​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២០​ និង​ការ​បង្កើន​ការ​ផ្ដល់​នូវ​មធ្យោបាយ​ និង​ធនធាន​សមស្រប​ដល់​ក្រសួង​ ស្ថាប័ន​ ដើម្បី​បំពេញភារកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ស្របតាម​ទិសដៅ​នៃ​ការកែទម្រង់​ស៊ីជម្រៅ​ ឲ្យ​កាន់តែ​មានប្រសិទ្ធភាព​ ព្រមទាំង​បន្ដ​គាំទ្រ​ការ​វិនិយោគ​ចាំបាច់​នានា​ ដើម្បី​ទ្រទ្រង់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​។
ទន្ទឹម​នេះ​ថវិកា​ឆ្នាំ២០២០​ ក៏បាន​គូសបញ្ជាក់​នូវ​កា​របេ្ដ​ជ្ញា​ចិត្ដ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ខិតខំ​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​ និង​កម្រិត​នៃ​ការ​កៀរគរ​ចំណូល​គ្រប់​ប្រភេទ​ ដើម្បី​ឆ្លើយតប​នឹង​តម្រូវការ​ចំណាយ​ តាមរយៈ​ការជំរុញ​អនុវត្ដ​ឲ្យ​មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​ នូវ​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ដកៀរ​គរ​ចំណូល២០១៩​ ២០២០​ ដែល​ជា​មូលដ្ឋាន​សម្រាប់​ធានា​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​ប្រមូល​ចំណូល​ ក៏ដូចជា​ ដើម្បី​ធ្វើឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​ពន្ធដារ​ក្លាយជា​ឃ្នាស់​សេដ្ឋកិច្ច​ ដោយ​បន្ដ​ផ្សារភ្ជាប់​ការ​គិតគូរ​ និង​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ ទៅដល់​អ្នកមាន​ចំណូល​ទាប​ និង​អាជីវកម្ម​តូចតាច​។
សរុប​មក​ ថរិកា​ឆ្នាំ២០២០​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើង​តាម​គោលនយោបាយ​ វិត្ថារកម្ម​ថរិកា​ ដោយ​ផ្ដោត​ការ​យក​ចិត្ដ​ទុកដាក់​ជាពិសេស​លើ​មនុស្ស​ និង​ការកែទម្រង់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ ដែល​មាន​អភិបាលកិច្ច​ជា​ស្នូល​ ហើយ​អាច​ប្រសិទ្ធ​នាម​បាន​ថា​ ជា​ “ថរិកា​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ដនៃ​ការ​ផ្គួប​កម្លាំងសរុប​ ដើម្បី​ទប់ទល់​នឹង​បញ្ហា​ប្រឈម​និង​ហានិភ័យ​ទាំង​ក្នុង​ និង​ក្រៅប្រទេស​ តាមរយៈ​ការ​ពង្រឺ​ងសមត្ថភាព​ផ្ទៃក្នុង​ ដោយ​ជំរុញ​ឲ្យបាន​ខ្លាំងក្លា​នូវ​ការកែទម្រង់​ស៊ីជម្រៅ​ និង​មុត​ស្រួច​ ដើម្បី​ធានា​សុ​ខសន្ដិ​ភាព​ ស្ថិរភាព​ និង​ចីរភាព​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ សំដៅលើ​កកម្ពស់​សុខុមាលភាព​ជូន​ប្រជាជន​ លើ​មាគ៌ា​ឆ្ពោះទៅ​រក​ចក្ខុវិស័យ​ឆ្នាំ២០៣០​ និង​ឆ្នាំ២០៥០​”៕