លោក​បណ្ឌិត​ ហ៊ុន​ ម៉ា​ណែ​ត៖ ប្រទេសជាតិ​យើង​រីកចម្រើន​បាន​ ដោយសារ​ប្រទេស​នោះ​មាន​ប្រជាជន​ខ្លាំង​
ភ្នំ​ពេញៈ​ លោក​បណ្ឌិត​ហ៊ុន​ ម៉ា​ណែ​តអគ្គ​មេបញ្ជាការ​រង​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​និង​ជា​មេបញ្ជាការ​កងទ័ពជើងគោក​បាន​ថ្លែង​ថា​ ប្រទេសជាតិ​មួយ​រីកចម្រើន​បាន​ដោយសារ​ប្រទេស​នោះ​មាន​ប្រជាជន​ខ្លាំង​ ប្រជាជន​មានចំណេះ​ដឹង​។
លោក​បណ្ឌិត​បាន​មានប្រសាសន៍​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ​ខួប១០ឆ្នាំ​នៃ​ CEO​ Master​ Club​ កាលពី​រាត្រី​ថ្ងៃទី២៦​ កន្លងមក​ថា​ ប្រទេសជាតិ​មួយ​ដែល​ខ្លាំង​ មានការ​រីកចម្រើន​ និង​កិច្ច​អភិវឌ្ឍន៍​ល្អ​ មិនមែន​ពឹង​ទៅលើ​តែ​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​នោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​គឺ​អាស្រ័យ​ទៅលើ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​ខ្លាំង​ ប្រជាជន​មានចំណេះ​ដឹង​ និង​សមត្ថភាព​ ចេះ​ទទួលខុសត្រូវ​ ជាពិសេស​ មាន​សហគ្រិនភាព​ ក្នុង​ការចូលរួម​ចំណែក​កសាង​ស្ថាបនា​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ឱ្យ​មាន​ភាពរឹងមាំ​ និង​រីកចម្រើន​។នេះ​ជា​ការ​លើកឡើង​របស់​លោក​ហ៊ុន​ ម៉ា​ណែ​តអគ្គ​មេបញ្ជាការ​រង​កងទ័ពជើងគោក​ នៃ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​។
លោក​បន្ត​ថា​“ប្រទេសជាតិ​យើង​រីកចម្រើន​បាន​ ដោយសារ​ប្រទេស​យើង​មាន​ប្រជាជន​ខ្លាំង​ មាន​ប្រជាជន​ដែល​មានចំណេះ​ដឹង​ សមត្ថភាព​ និង​ការទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “វិស័យ​ឯកជន​មាន​សារៈសំខាន់​សំខាន់​ ជាមួយ​និង​វិស័យ​រដ្ឋ​ និង​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗទៀត​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ​ទីផ្សារសេរី​ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​តួនាទី​ជំរុញ​ ឲ្យ​វិស័យ​ឯកជន​ខ្លាំង​ តាមរយៈ​ការ​ពង្រឹង​ផ្នែក​ច្បាប់​ និង​ការ​ដោះស្រាយ​វិ​វាទ​ផ្សេង​ៗ លើកទឹកចិត្ត​និង​មាន​ប្រព័ន្ធ​ការងារ​ដើម្បីឲ្យ​វិស័យ​ឯកជន​រីកចម្រើន​”។
លោក​បណ្ឌិត​ហ៊ុន​ ម៉ា​ណែ​ត ប្រទេស​អភិវឌ្ឍន៍​នានា​នៅ​លើស​កល​លោក​ ដែល​មានការ​រីកចម្រើន​ខ្លាំង​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​ គឺ​ប្រទេស​ទាំងនោះ​សម្បូរទៅដោយ​សហគ្រិន​ មាន​សមត្ថភាព​ពូកែ​អាច​ដឹកនាំ​គ្រប់គ្រង​ ចាត់ចែង​អាជីវកម្ម​របស់​ពួកគេ​ ជា​លក្ខណៈ​ស្តង់ដារ​ជាតិ​ និង​អាច​ស្រូប​យក​ប្រាក់ចំណេញ​ពីគ្រប់ទិស​ទី​ នៅក្នុង​ពិភពលោក​ចូលក្នុង​ប្រទេស​របស់​ពួកគេ​ ដែល​ធ្វើអោយ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​មាន​ភាពរឹងមាំ​។
លោក​បណ្ឌិត​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ “ត្រង់​ចំណុច​នេះ​ខ្ញុំ​កត់សម្គាល់​ ចំពោះ​តួនាទី​របស់​សហគ្រិន​ ក្នុង​ការចូលរួម​ចំណែក​ការ​កសាង​ស្ថាបនា​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ឱ្យ​មាន​ភាពរឹងមាំ​ រីកចម្រើន​ ហើយ​ខ្ញុំ​សូម​ឯកភាពទស្សនៈ​របស់​លោក​ អោ​មសេង​បូរ៉ា​ ក្នុង​អត្ថន័យ​ថា​សហគ្រិន​ជា​បុគ្គល​ស្នេហាជាតិ​”។លោក​បន្ត​ថា​ “សហគ្រិន​មាន​បេសកកម្ម​ឧត្តុង្គ​ឧត្តម​ ក្នុង​ការ​កសាង​ និង​អភិវឌ្ឍ​ជាតិ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ តាម​រយ:ការចូលរួម​ផ្គត់ផ្គង់​ផលិតផល​ និង​សេវាកម្ម​តាម​សេចក្តី​ត្រូវការ​របស់​សង្គម​ការបង្កើត​ការងារ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ការចូលរួម​កសាង​ធនធានមនុស្ស​ និង​ការចូលរួម​បង្កើន​ចំណូល​ថវិកាជាតិ​”។
លោក​បណ្ឌិត​ ហ៊ុន​ ម៉ា​ណែ​ត បាន​មានប្រសាសន៍​បន្ត​ទៀត​ថា​ ប្រទេស​យើង​រីកចម្រើន​ ក្រុមហ៊ុន​ត្រូវតែ​រីកចម្រើន​ សក្តា​នុ​ពល​របស់​យើង​គឺ​ត្រូវ​រីកចម្រើន​។ ខ្មែរ​ខ្លាំង​មិន​អាស្រ័យ​ទៅលើ​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​ខ្លាំង​នោះ​ទេ​ គឺ​អាស្រ័យ​លើ​ក្រុមហ៊ុន​ខ្មែរ​ខ្លាំង​។ វិស័យ​ឯកជន​ខ្មែរ​ខ្លាំង​ គឺជា​កត្តា​មួយ​ដើម្បី​ចូលរួម​លើកស្ទួយ​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្មែរ​ពិត​ ព្រោះថា​ក្រុមហ៊ុន​ខ្មែរ​មិន​លើក​ក្រុមហ៊ុន​ទៅណា​ទេ​ ព្រោះ​ជា​ប្រទេស​របស់​យើង​ ផ្ទុយពី​ការ​វិនិយោគ​របស់​បរទេស​គេ​អាច​លើក​ទៅ​ប្រទេស​ផ្សេង​ ប៉ុន្តែ​កម្ពុជា​ទោះបី​មានលទ្ធភាព​ពង្រីក​ទៅ​ប្រទេស​ផ្សេង​ក៏​មិន​ចោល​មូលដ្ឋាន​ប្រទេសកំណើត​ដែរ​ ព្រោះ​គ្រប់​វិស័យ​ ខ្មែរ​ត្រូវតែ​រឹងមាំ​ម្ចាស់ការ​លើ​ខ្លួនឯង​”។
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ តែងតែ​ចាត់ទុក​វិស័យ​ឯកជន​ ជា​ក្បាលម៉ាស៊ីន​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ជា​ដៃគូ​ពិតប្រាកដ​នៅក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​។ វឌ្ឍនភាព​របស់​វិស័យ​ឯកជន​គឺជា​វឌ្ឍនភាព​រួម​របស់​ប្រទេសជាតិ​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នឹង​កង្វល់​ធំៗ​លើ​វិស័យ​ឯកជន​ក៏ដូចជា​ជំរុញ​ សក្តា​នុ​ពល​ ចីរភាព​នៃ​កំណើន​ និង​ភាពរឹងមាំ​នៃ​ដំណើរការ​ពេល​វែង​ខាងមុខ​របស់​កម្ពុជា​។ ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ក៏បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​សហគ្រិន​កម្ពុជា​ទាំងអស់​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ដឹកនាំ​ គ្រប់គ្រង​ ចាត់ចែង​ អាជីវកម្ម​ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​រឹងមាំ​ប្រសើរ​ថែមទៀត​ ជាពិសេស​ត្រូវ​ទាញ​យក​ប្រយោជន៍ជាតិ​ អតិបរិមា​ពី​សក្តា​នុ​ពល​ដែល​កម្ពុជា​កំពុង​មាន​ គឺ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​ក្នុងរយៈពេល២០ឆ្នាំ​កន្លងទៅ​នេះ​ ហើយ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ រឹងមាំ​បែបនេះ​ឆ្នាំខាងមុខ​ទៀត​ ទោះបី​មាន​ហានិភ័យ​តិចតួច​នៃ​ការ​ថយ​ចុះ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​សកលលោក​ក៏ដោយ​។
CEO​ Master​ Club​ ដែល​មាន​លោ​កអោម​ សេង​បូរ៉ា​ជា​ស្ថាបនិក​និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​មាន​ភាព​រីកចម្រើន​ និង​ទទួលស្គាល់​ពី​មជ្ឈដ្ឋាន​ជាតិ​ និង​អន្តរជាតិ​ ដោយ​បច្ចុប្បន្ន​មាន​សមាជិក​កើនឡើង​ជា១០០០នាក់​ ដែល​សុទ្ឋ​តែ​ជា​សហគ្រិន​ជោគជ័យ​ក្នុង​អាជីវកម្ម​ និង​បាន​ផ្តល់​ការងារ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាង១០ម៉ឺន​នាក់​។
លោ​
កអោម​ សេង​បូរ៉ា​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ប្រទេសជាតិ​មួយ​ដែល​ខ្លាំង​ គឺ​ដោយសារ​មាន​មេដឹកនាំ​ខ្លាំង​ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​មួយ​ដែល​ខ្លាំង​ ដោយសារ​មាន​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ខ្លាំង​”។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោ​កអោម​ សេង​បូរ៉ា​បាន​និង​កំពុង​ពង្រីក​មហិច្ឆតា​ក្នុង​ការពង្រីក​ការិយាល័យ​ CEO​ Master​ Club​ នៅ​តាម​បណ្តា​ប្រទេស​រីកចម្រើន​នានា​ នៅ​លើ​ពិភពលោក​ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​ CEO​ Master​ Club ​បាន​ពង្រីក​ការិយាល័យ​ទៅកាន់​រដ្ឋ​ម៉ា​សា​ឈូ​សេត​ សហរដ្ឋអាមេរិក​រួចហើយ​៕