រដ្ឋាភិបាល​រៀបចំ​គោលនយោបាយ​ជាតិ​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ ឆ្នាំ​ ២០២០​-២០៣០​ សម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​
​ភ្នំពេញ​៖ រដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈ​គណៈកម្មាធិការ​គោលនយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ (គ.ស.ហ​)បាន​នឹង​កំពុង​រៀបចំ​សេចក្តី​ព្រាង​គោលនយោបាយ​ជាតិ​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ ឆ្នាំ​ ២០២០​-២០៣០​ ​សម្រាប់​បំរើ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ។
យោង​តាម​សចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់ក្រ​សួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ចេញផ្សាយ​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​ ៣០​ ខែតុលា​ម្សិលមិញ​នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ (វ.ប.ន​) គឺជា​កម្លាំង​ចលករ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ធ្វើ​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ជីវភាព​សង្គម​ និង​ផ្តល់​ដំណោះស្រាយ​លើ​បញ្ហា​បរិស្ថាន​ ដែល​ជា​កត្តា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​សម្រាប់​ការរស់រាន​របស់​មនុស្សជាតិ​។
សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ដដែល​បន្ត​ថា​ ការ​វិនិយោគ​លើ​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ (វ.ប.ន​) ជាពិសេស​លើ​ការស្រាវជ្រាវ​ និង​អភិវឌ្ឍ​ (Research​ and​ Development​) ដែល​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​គោលនយោបាយ​ត្រឹមត្រូវ​ មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​-សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ និង​អាច​ជួយ​ឱ្យ​សម្រេច​បាន​នូវ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​ និង​ការចូលរួម​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ទី​ ៤ ឈាន​ទៅដល់​ការសម្រេច​បាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​កម្ពុជា​ឆ្នាំ​ ២០៥០​។
សេចក្តី​ព្រាង​គោ​នយោបាយ​ជាតិ​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ ឆ្នាំ​ ២០២០​-២០៣០​ ​គឺជា​សេចក្តី​ព្រាង​ដ៏​មាន​សារៈសំខាន់​ កំណត់​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​វិធានការ​ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​គោលដៅ​ដែល​បាន​កំណត់​សមស្រប​តាម​បរិការណ៍​ជាក់ស្តែង​នៃ​ប្រទេសជាតិ​រួមមាន​៖
១) កសាង​ និង​ពង្រឹង​ធនធានមនុស្ស​ឱ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់​ ទាំង​បរិមាណ​ ក៏ដូចជា​គុណភាព​ និង​សមាសភាព​ដោយ​ពិនិត្យ​ពិចារណា​ទៅលើ​កត្ត​សមភាព​យេនឌ័រ​ ផ្តល់​លទ្ធភាព​ឱ្យ​បំពេញភារកិច្ច​ និង​មានការ​លើកទឹកចិត្ត​សមស្រប​ ដើម្បី​ឱ្យ​បាន​ធនធានមនុស្ស​ផ្នែក​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ (វ.ប.ន​) ជាតិ​ មាន​សមត្ថភាព​។
២) ​ផ្តល់​លទ្ធភាព​ដល់​សកម្មភាព​ស្រាវជ្រាវ​ និង​អភិវឌ្ឍ​ជាតិ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ និង​ភាព​ស័ក្តិសិទ្ធិ​ និង​កសាង​ប្រព័ន្ធ​អេកូ​នវានុវត្តន៍​ប្រកប​ដោយ​បរិ​យា​ប័ន្ន ដោយ​ផ្តោត​លើ​សមត្ថភាព​ធ្វើការ​ សម្រប​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​បាន​នាំចូល​ទៅ​នឹង​ស្ថានភាព​ជាក់ស្តែង​ក្នុង​ស្រុក​ លើកស្ទួយ​ឧស្សាហកម្ម​ជាអាទិភាព​ជាតិ​ ដើម្បិ​បំរើ​ឱ្យ​ការប្រើ​ប្រាស់​ក្នុង​ស្រុក​ និង​ការនាំចេញ​ ដើម្បី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រសើរ​ជាង​ ​និង​ បង្កើន​សមត្ថភាព​ស្រូប​យក​បច្ចេកវិទ្យា​អន្តរជាតិ​ ដើម្បី​ជា​កម្លាំង​ស្ទុះ​ឱ្យ​ផុត​អំពី​អន្ទាក់​នៃ​ភាពជា​អ្នកមាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតទាប​ទៅ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​-សេដ្ឋកិច្ច​កម្រិតខ្ពស់​ជាង​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ។
៣) ពង្រឹង​ស្ថាប័ន​ និង​ក្របខណ្ឌ​គតិយុត្តិ​ផ្នែក​វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ ​និង​នវានុវត្តន៍​សម្រាប់​គាំទ្រ​ប្រព័ន្ធ​អេកូ​នវានុវត្តន៍​ជាតិ​ ដើម្បី​ធ្វើជា​មូលដ្ឋាន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឯកជន​ និង​រដ្ឋ​ឱ្យ​បានសម្រេច​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​ទីផ្សារ​ប្រកប​ដោយសក្តានុពល​ ព្រម​ជាមួយនឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ល្អ​ប្រសើរ​។
៤) បណ្តុះ​សង្គម​ឱ្យ​មាន​វប្បធម៌​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ (វ.ប.ន​) ប្រកប​ដោយ​បរិ​យា​ប័ន្ន ដោយ​ការ​កសាង​ទំនុកចិត្ត​សាធារណៈ​លើ​ផលិតផល​ និង​សេវាកម្ម​បច្ចេកវិទ្យា​ជាតិ​ និង​ការ​ពេញចិត្ត​ទៅលើ​លទ្ធផល​នៃ​ការ​ខិតខំ​ និង​ការ​វិនិយោគ​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ (វ.ប.ន​) របស់​ខ្លួន​ ក៏ដូចជា​ទៅលើ​ការកែទម្រង់​អភិបាលកិច្ច​ផ្នែក​វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ (វ.ប.ន​)៕