មូលនិធិ​សកល​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ចំនួន​ជាង​ ៥០០លាន​ដុល្លារ​ដល់​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ មូលនិធិ​សាកល​ (The​ Global​ Fund​) ​បាន​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ប្រមាណ​ជាង៥០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ សម្រាប់​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​សុខមាលភាព​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ក្នុងរយៈពេល​ជាង២ទសវត្សរ៍​កន្លងមក​នេះ​។
លោក​ អូន​ ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​ លោក​ Donald​ Kaberuka​ ​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​មូលនិធិ​សកល​ កាលពី​ថ្ងៃទី​ ៣០​ ខែតុលា​កន្លងមក​ថា​ គិត​មកដល់ពេលនេះ​ កម្ពុជា​បាន​ទទួល​ហិរញ្ញប្បទាន​ពី​មូលនិធិ​សកល​ប្រមាណ​ជាង៥១៥​,៩៥លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​ទាំង​បី​រួមមាន​ ជំងឺអេដស៍​ របេង​ និង​ជំងឺគ្រុនចាញ់​ និង​ជាពិសេស​ជួយ​ឱ្យ​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​គោលដៅ៩០​-៩០​-៩០​ ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំ​នងឺ​អេដស៍​មុន​ការ​គ្រោងទុក​។
លោក​បន្ត​ថា​ “សមិទ្ធិ​ផល​ដែល​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​នា​ពេលនេះ​ គឺ​បាន​រួមចំណែក​ដ៏​ធំធេង​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជាតិ​ ដែល​ស្របតាម​ចក្ខុវិស័យ​ប្រកប​ដោ​យម​ហិ​ច្ឆិ​តា​ នៃ​ផែនការ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​សុខាភិបាល២០១៦​-២០២០​ គឺ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ទាំងអស់​មាន​សុខភាព​នឹង​សុខមាលភាព​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ ដើម្បី​រួមចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​-សង្គមកិច្ច​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​”។
លោក​ Donal​ Kaberuka​ ​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​មូលនិធិ​សកល​ បា​នយ​តម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​ប្រព័ន្ធ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ (Country​ System​) និង​ភាពជា​ម្ចាស់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ក្នុង​ការដឹកនាំ​អនុវត្ត​គម្រោង​ហិរញ្ញប្បទាន​ ដោយ​មូលនិធិ​សកល​ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​បាន​លទ្ធផល​គួរ​ជា​ទី​មោទ​នៈ​។
លោក​បន្ត​ថា​ ជាក់ស្តែង​កម្មវិធី​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺអេដស៍​ និង​របេង​នៅ​កម្ពុជា​សម្រាប់​ឆ្នាំ២០១៨​-២០២០​ ដែល​កំពុង​អនុវត្ត​ត្រូវ​បាន​មូលនិធិ​សកល​វាយតម្លៃ​ បាន​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​ A2​ ដោយ​សម្រេច​បាន៩៩​% នៃ​សូចនាករ​ដែល​ជា​ Excellence​ Rating​ Exceptionally​។
ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​មូលនិធិ​សកល​រូប​នេះ​ ក៏បាន​សន្យា​បន្ត​ពង្រិ​កកិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ក្នុង​បេ​សកម្ម​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​ទាំង៣នេះ​បន្ត​ទៀត​ ក្នុង​ទំហំ​ហិរញ្ញប្បទាន​សហប្រតិបត្តិ​ការ​កាន់តែ​ធំជាង​មុន​ ដើម្បី​ជួយសង្គ្រោះ​ជីវិត​មនុស្ស​កាត់បន្ថយ​អត្រាមរណៈ​ និង​ឈាន​ទៅ​លុបបំបាត់​ការ​រីក​រាលដាល​ ទាំងស្រុង​នៃ​ជំងឺ​ទាំង​បី​មុន​ដំណាច់ឆ្នាំ២០៣០​៕