សម្តេច​តេ​ជោៈ​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​ជា​ឱកាស​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការចូលរួម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដែល​ជា​កង្វល់​រួម​របស់​អាស៊ាន​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២​ តុលា​នេះ​ បាន​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ជាន់ខ្ពស់​ទៅ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ កំពូល​អាស៊ាន​លើក​ទី៣៥​ និង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ពាក់ព័ន្ធ​មួយចំនួន​ នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ ប្រទេស​ថៃ​ ក្រោម​មូលបទ​ «ជំរុញ​ភាពជា​ដៃគូ​សម្រាប់​ចីរភាព​»។
យោង​តាម​ទំព័រ​ហ្វេ​សប៊ុ​កផ្លូវការ​ នៅមុន​ចាកចេញ​ពី​ព្រលា​នយន្តហោះ​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​ សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​សរសេរ​ថា​ “កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​ និង​កិច្ចប្រជុំ​ពាក់ព័ន្ធ​មួយចំនួន​ទៀត​ គឺ​មាន​សារសំខាន់​ខ្លាំង​ណាស់​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ក៏ដូចជា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ ឬហៅ​ថា​អាស៊ាន​។ នេះ​ជា​ឱកាស​របស់​កម្ពុជា​ ក្នុង​ការចូលរួម​ពិភាក្សា​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ ដែល​ជា​កង្វល់​រួម​របស់​អាស៊ាន​ និង​ពិភពលោក​”។
សម្តេច​បញ្ជាក់​ថា​ “ស្រប​ពេល​នៃ​ការចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​លើក​ទី៣៥នេះ​ ខ្ញុំ​នឹង​មាន​ជំនួប​ទ្វេភាគី​ជាមួយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និង​ឥស្សរជន​សំ​ខាន់​ៗមក​ពី​ប្រទេស​ជាស​មា​ជិ​កអាស៊ាន​ និង​ប្រទេស​ដៃគូ​សន្ទនា​អាស៊ាន​មួយចំនួន​ទៀតផង​”។
ស្របគ្នា​នេះ​ដែរ​ សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​សែន​ បាន​អញ្ជើញ​បងប្អូន​ជនរួមជាតិ​ និង​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ មក​ចូលរួម​កំសាន្ត​សប្បាយ​ នៅក្នុង​ថ្ងៃបុណ្យ​ឯករាជ្យជាតិ៩​ វិច្ឆិកា​ និង​ ក្នុង​ថ្ងៃបុណ្យ​អុំទូក​ អកអំបុក​ សំពះព្រះខែ​ ចាប់ពី​ថ្ងៃទី​ ១០​ -១២​ វិច្ឆិកា​ ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​ និង​បាន​ជូនពរ​បងប្អូន​ជនរួមជាតិ​ ជួប​តែ​សេចក្តី​សុខ​ សេចក្តី​ចម្រើន​ និង​សំណាង​ល្អ​គ្រប់​ៗគ្នា​។
តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់​ លោក​ប្រា​យុទ្ធ​ ចាន់​អូ​ចា​ (Prayut​ Chan​–o-cha​) នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ​ សម្តេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ បាន​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ជាន់ខ្ពស់​អញ្ជើញ​ទៅ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​លើក​ទី៣៥​ និង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ពាក់ព័ន្ធ​ ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​ក្រោម​ មូលបទ​ «ជំរុញ​ភាពជា​ដៃគូ​សម្រាប់​ចីរភាព​» នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ ពី​ថ្ងៃទី២​ ដល់​ថ្ងៃទី៥​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩​។
សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ នឹង​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ ដូច​ខាងក្រោម​៖- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​ លើក​ទី៣៥​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-ចិន​ លើក​ទី២២​ -កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-ឥណ្ឌា​ លើក​ទី១៦​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-អង្គការសហប្រជាជាតិ​ លើក​ទី១០​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​បូក​បី​ លើក​ទី២២​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-សហរដ្ឋអាមេរិក​ លើក​ទី៧​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​បូព៌ា​ លើក​ទី១៤​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-ជប៉ុន​ លើក​ទី២២​ និង​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ភាពជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​ទូលំទូលាយ​ក្នុង​តំបន់​លើក​ទី៣​។
ស្រប​ពេល​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​លើក​ទី៣៥នេះ​ សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​នឹង​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ និង​កម្មវិធី​មួយចំនួន​ផ្សេងទៀត​ដូច​ខាងក្រោម​- ជំនួប​រវាង​ប្រមុខរដ្ឋ​/រដ្ឋាភិបាល​អាស៊ាន​បូក​បី​ និង​ក្រុមប្រឹក្សា​ពាណិជ្ជកម្ម​អាស៊ី​បូព៌ា​ – អាហារ​ថ្ងៃត្រង់​ពិសេស​ ស្តី​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​- កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​មេគង្គ​-ជប៉ុន​ លើក​ទី១១​ (អាហារ​ការងារ​ពេលល្ងាច​)។
ក្នុងអំឡុងពេល​ស្នាក់នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ ប្រទេស​ថៃ​ សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ គ្រោង​នឹង​មាន​ជំនួប​ទ្វេភាគី​ ជាមួយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និង​ឥស្សរជន​មក​ពី​ប្រទេស​ជាស​មា​ជិ​កអាស៊ាន​ និង​ប្រទេស​ ដៃគូ​សន្ទនា​អាស៊ាន​ផង​ដែរ​។ សម្តេច​តេជោ​ នឹង​អញ្ជើញ​ចូលរួម​កម្មវិធី​អាហារ​ការងារ​ ពេលព្រឹក​ ជាមួយ​ឯកឧត្តម​ ង្វៀន​ សួន​ហ៊ុ​ក នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ វៀតណាម​ និង​ឯកឧត្តម​ ថង​លូន​ ស៊ី​ស៊ូ​លី​ត នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ឡាវ​៕