អ្នកជំនាញ​៖ ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​បច្ចេកវិទ្យា​មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​សម្រាប់​មុខ​ជំនួញ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​បែប​បច្ចេកវិទ្យា ​(Digital​ Marketing​) គឺ​សំដៅ​ទៅលើ​ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​ទាំងឡាយ​ណា​ ដែល​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា​និង​ អ៊ី​នធើ​ណេត​។
Digital​ Marketing​ បាន​ចាប់ផ្តើម​មាន​ភាព​សុះសាយ​ ចាប់តាំងពី​អំឡុង​ឆ្នាំ២០០៩​ ខណៈ​ពេល​ដែល​វត្តមាន​ នៃ​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គម​ Facebook​ ចូល​មកកាន់​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​ ជាពិសេស​នៅ​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០១២​ ដែល​ប្រជាជន​ខ្មែរ​មួយចំនួន​បាន​ស្គាល់​ និង​យល់​កាន់តែ​ច្បាស់​ពី​ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​ ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បី​ទាញ​យក​ផលប្រយោជន៍​។
លោក​ ទ្បេង​ ឃេ​រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​ផ្នែក​ទីផ្សារ​ឌីជីថល​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ រ៉ិច​ មី​ (Riich​ Me​ Co​., Ltd​) ដែល​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការគ្រប់គ្រង​ទីផ្សារ​ នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ពិព័រណ៍ ​B2B​ Park​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​លើ​ប្រព័ន្ធ​ Digital​ វា​មិនមែន​មានត្រឹមតែ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​ ទំនាក់ទំនង​សង្គម​ Facebook ​ប៉ុណ្ណោះទេ​ ប៉ុន្តែ​នៅ​មា​នប​ ណ្តាញ​ផ្សេង​ៗជាច្រើន​ទៀត​ ដូចជា​ ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​តាមរយៈ​បណ្តាញ​ SMS​, Email​ Marketing​, Website​, Google​, YouTube​, Twitter​, LinkedIn​, Telegram​, Instagram​ ដែល​ជា​ប្រព័ន្ធ​ Social​ Media​ ដែល​សុទ្ធតែ​ជាផ្នែក​មួយ​យ៉ាង​សំខាន់​របស់​ Digital​ Marketing​ ​ដែល​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ប្រើប្រាស់​ និង​គ្រប់គ្រង​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ជំនាញ​។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​ដោយ​ប្រព័ន្ធ​ Digital​ Marketing​ គឺ​មាន​អត្រា​ជោគជ័យ​ខ្ពស់​សម្រាប់​បណ្តា​អាជីវកម្ម​ និង​មុខ​ជំនួញ​ផ្សេង​ៗ និង​ការជំរុញ​ប្រភេទ​ផលិតផល​ សេវាកម្ម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​តាមរយៈ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​”។ លោក​បញ្ជាក់​ថា​ “បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ក៏ដូចជា​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​ប្រភេទ​សេវាកម្ម​ ឬផលិតផល​នានា​ គេ​មិន​ប្រើ​វិធីសាស្ត្រ​បែប​ប្រពៃណី​ ដូចជា​ ការ​បោះពុម្ព​ខិត​ប័ណ្ណ​ដើរ​ចែក​តាម​ទីប្រជុំជន​ ឬតាម​តំបន់​ភ្លើងស្តុប​នោះ​ទៀតហើយ​ គឺ​គេ​បាន​ងាក​មក​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​ Digital​ Marketing​ ដែល​ចំណាយ​លុយ​តិច​ ងាយស្រួល​ក្នុង​ការប្រើ​ប្រាស់​សម្រាប់​ផ្សព្វផ្សាយ​ ហើយ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ល្អ​ មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​ ចំ​គោលដៅ​ដែល​ចង់បាន​”។
លោក​ ឡេង​ ឃេ​រី​ បាន​មានប្រសាសន៍​បន្ត​ទៀត​ថា​ ជា​ការ​ជួយ​ជំរុញ​ និង​គាំទ្រ​ដល់​បណ្តា​ក្រុមហ៊ុន​ខ្នាត​តូច​ និង​មធ្យម​ (SME​) នៅ​កម្ពុជា​ ជាមួយនឹង​កិច្ច​ដំណើរការ​ទៅលើ​ប្រព័ន្ធ​ Digital​ Marketing​ នេះ​ ក្រុមហ៊ុន ​Riich​ Me​ Cambodia​ បាន​បង្កើត​ជា​ E-commerce​ Platform​ ដើម្បី​ផ្តល់​ភាព​ងាយស្រួល​ និង​លទ្ធភាព​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​នានា​សម្រាប់​ដំណើរការ​អាជីវកម្ម​ ក៏ដូចជា​ជំរុញ​ផលិតផល​ទី​កាន់​ទីផ្សារ​ឱ្យ​បាន​ទូលាយ​ ជាពិសេស​មានឱកាស​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ក្រុមហ៊ុន​ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​”។
លោក​បញ្ជាក់​ថា​ “តាមរយៈ​ ​E-commerce​ Platform​ មួយ​នេះ​ ក្រៅពី​អាច​ជួយ​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍន៍​ ក្រុមហ៊ុន​ឱ្យ​មាន​ភាព​រីកចម្រើន​ ថែមទាំង​អាច​ជំរុញ​ផលិត​ និង​សេវាកម្ម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ចេញទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​បាន​ទៀតផង​”៕