វិស័យ​សេវាកម្ម​កំពុង​នាំមុខ​ក្នុង​ការ​ទាក់ទាញ​លំហូរ​ទុន​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​មកកាន់​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ​វិស័យ​សេវាកម្ម​ ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ (FDI​) នៅ​កម្ពុជា​បាន​ហក់​ឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​បំផុត​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​វិនិយោគ​ថ្មី​ ASEN​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​។
ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​កើន​ដល់​ទឹកប្រាក់៣ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ កើនឡើង១៥ភាគរយ​ដែល​ភាគច្រើន​ បាន​មក​ពី​ការ​វិនិយោគ​ពី​វិស័យ​សេវាកម្ម​ ដែល​មាន​ចំនួន៧៩ភាគរយ​ នៃ​លំហូរ​ចូល​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ទាំងអស់​។
របាយការណ៍​បាន​បញ្ចាក់​ថា​ “វិស័យ​សេវាកម្ម​មាន​ចំនួន៧៩ភាគរយ​ នៃ​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ទាំងអស់​នៅ​កម្ពុជា​ ខណៈ​វិស័យ​ផលិតកម្ម​មាន​ចំនួន១២ភាគរយ​”។
វិនិយោគិន​កំ​ពូល​ៗនៅ​កម្ពុជា​ សុទ្ធសឹងតែ​មាន​ប្រភព​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ី​ ដូចជា​ ចិន​ អាស៊ាន​ ហុងកុង​ កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ និង​ជប៉ុន​។
របាយការណ៍​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ វិស័យ​សេវាកម្ម​ ដែល​នាំមុខ​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ ត្រូវ​បាន​ជំរុញ​ដោយ​វិស័យ​ធនាគារ​ និង​ធានារ៉ាប់រង​។
នៅក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ ធនាគារពាណិជ្ជ​កម្ម​ បរទេស​មួយចំនួន​ បាន​ពង្រីក​ប្រតិបត្តិ​ការ​របស់​ខ្លួន​។
ធនាគារ​ABA​(កាណាដា​) បាន​បើក​សាខា​ថ្មី​នៅ​កម្ពុជា​ ហើយ​គ្រោង​នឹង​បើក​បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​។ ធនាគារ​ស៊ីន​ហាន​ (សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​) បាន​ពង្រីក​ប្រតិបត្តិ​ការ​ធនាគារ​សហករណ៍​តៃវ៉ាន់​ (ខេត្ត​តៃវ៉ាន់​នៃ​ប្រទេស​ចិន​) និង​ធនាគារ​ឧស្សាហកម្ម​កូរ៉េ​ (សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​) ដែល​បាន​បើក​ដំណើរការ​ ការិយាល័យ​តំណាង​និង​មាន​ផែនការ​បើក​សាខា​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២០​។
វិស័យ​ធានារ៉ាប់រង​ ដែល​ទើបតែ​ចាប់ផ្តើម​នៅ​កម្ពុជា​ ក៏​ទទួល​បានការ​ជំរុញ​ការ​វិនិយោគ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨ផង​ដែរ​។
របាយការណ៍​បាន​បន្ត​ថា​ “ឧទាហរណ៍​ ក្រុមហ៊ុន​ធានារ៉ាប់រង​អាយុជីវិត​ Manulife​ (កាណាដា​) បាន​ពង្រីក​ធនាគារ​ South​ Pacific​ (ប៉ា​ពួ​ញូ​ហ្គីណេ​) បាន​បំពេញ​កា​រប​ណ្តា​ក់​ទុន​រួមគ្នា​ជាមួយ​ដៃគូ​ក្នុង​ស្រុក​ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ Dai​-ichi​ Life​ Holdings​ (ប្រទេស​ជប៉ុន​) បាន​បង្កើត​ក្រុមហ៊ុន​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​ ដែល​ជា​កម្មសិទ្ធិ​ទាំងស្រុង​ ដោយមាន​គម្រោង​វិនិយោគ​ចំនួន ៣៧​,៧លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ការពង្រីក​បន្ថែម​ទៀត​នៅក្នុង​ប្រទេស​។
ក្រុមហ៊ុន​ដឹកជញ្ជូន​បរទេស​ឥឡូវនេះ​ កំពុង​ប្រកួតប្រជែង​គ្នា​សម្រាប់​ទីផ្សារ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​។
របាយការណ៍​បាន​បន្ត​ថា​ “កំណើន​សកម្មភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​ នៅក្នុង​ប្រទេស​នេះ​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ដឹកជញ្ជូន​ និង​ភ័ស្តុភារ​កាន់តែ​ច្រើន​វិនិយោគ​ និង​ពង្រីក​នៅ​កម្ពុជា​។ នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​ Evergreen​ Marine​ Corporation​ (តៃវ៉ាន់​) បាន​បង្កើត​ក្រុមហ៊ុន​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​ ក្រុមហ៊ុន​ដឹកទំនិញ​ Nippon​ Express​ (ជប៉ុន​) បាន​ចាប់ផ្តើម​សាងសង់​ក្រុមហ៊ុន​ឃ្លាំង​ និង​ក្រុមហ៊ុន​វេច​ខ្ចប់​ Oji​ group​ (ជប៉ុន​) បាន​ពង្រីក​បន្ថែម​ទៀត​”៕