ការនាំចេញ​ពី​កម្ពុជា​ទៅ​ជប៉ុន​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជាង ១២០០លាន​ដុល្លារ​ក្នុងរយៈពេល ៩ខែ​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ទិន្នន័យ​ពី​អង្គការ​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្រៅប្រទេស​របស់​ជប៉ុន ​(Jetro​) បាន​បញ្ជាក់​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ថា​ ការនាំចេញ​កម្ពុជា​ទៅកាន់​ជប៉ុន​ មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ ​១,២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ក្នុងរយៈពេល៩ខែ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ កើនឡើង​ជាង ៨ភាគរយ​ ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។
ទិន្នន័យ ​Jetro​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ កម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​គិតជា​ទឹកប្រាក់​ជាង១​,២ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ គិត​ចាប់ពី​ខែមករា​ដល់​ខែកញ្ញា​ ក្នុង​ឆ្នាំនេះ​ កើនឡើង៨​,៤ ភាគរយ​។ ការនាំចូល​របស់​កម្ពុជា​មកវិញ​ មានតម្លៃ​ជាង ៣៩៨លាន​ដុល្លារ​ កើន​ឡើង ៣៦ភាគរយ​ ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។
លោក​ ប៊ុ​ន ចន្ធី​ អនុរដ្ឋ​លេខាធិការ​ក្រ​សួ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោក​ ARAI​ Hiroyuki​ ទីប្រឹក្សា​ពិសេស​នៃ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​ជប៉ុន​កាលពី​ខែមុន​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ កំណើន​នៃ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ មានសន្ទុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៅ​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​ ដោយមាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ១៥៨៨លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨​។
លោក​បន្ត​ថា​ ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​នឹង​កំពុង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ ក្នុង​ការជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ផ្អែក​តាមរយៈ​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ វេទិកា​ធុរកិច្ច​ ការ​ផ្គូ​រផ្គង​វិ​និ​យោ​គគិន​ និង​កិច្ច​សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​អ្នក​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពីជ​ប៉ុន​។
លោក​រំពឹង​ថា​ រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​នឹង​បន្ត​ផ្តល់​ជំនួយ​ទាំង​ថវិកា​ បច្ចេកទេស​ និង​ធនធានមនុស្ស​ដល់​កម្ពុជា​បន្ត​ទៀត​ ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ ជប៉ុន​ស្ថិត​ក្នុងចំណោម​វិ​និ​យោ​គិន​ធំៗ​លំដាប់​ទី២​ នៅក្នុង​ប្រទេស​ ខណៈ​ចិន​ឈរ​នៅ​លំដាប់​ទី១ នៅ​កម្ពុជា​ ស្រប​ពេល​អ្នកជំនាញ​អះអាង​ថា​ ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​បាន​កើនឡើង​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​។
យោង​តាម​របាយការណ៍​ចុងក្រោយ​ របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ​(CDC​) រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​អនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស ​(FDI​) ចំនួន២២២គម្រោង​ក្នុងរយៈពេល៨ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ២០១៩​ ជាមួយនឹង​ការ​វិនិយោគ​សរុប​ចំនួន៦ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដែល​កើនឡើង​ចំនួន៨១គម្រោង​ ស្មើនឹង ៤​,១២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។
ជប៉ុន​គឺជា​វិនិយោគិន​បរទេស​ធំជាង​គេ​ទី២​ ដែល​មាន ៧.៨ភាគរយ​ នៃ​ការ​វិនិយោគ​ FDI​ សរុប​នៅ​កម្ពុជា​ ខណៈ​វៀតណាម​​មាន ២​,៩ភាគរយ​ សឹង្ហ​បូរី​មាន១​,៨ភាគរយ​ សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​មាន១​,៧ ភាគរយ​ ម៉ាឡេស៊ី​មាន១​,៣៦​ ភាគរយ​ និង​ថៃ​មាន០​,៩ ភាគរយ​៕