ភ្នំពេញ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានគូសបញ្ជាក់ថា ដំណក់ប្រេងជាលើកដំបូងរបស់កម្ពុជានឹងទទួលបាននៅឆ្នាំ២០២០ខាងនេះ តែមិនទាន់បញ្ជាក់កាលបរិច្ឆេទជាក់លាក់នៅឡើយនោះទេ។
សម្តេចតេជោ នៅក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រដល់និស្សិត សាកលវិទ្យាល័យធនធានមនុស្សចំនួន ១,៩៥៨នាក់ នាព្រឹកថ្ងៃទី ១៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩ នេះ បានឱ្យដឹងថា កម្ពុជានឹងទទួលបានដំណក់ប្រេងជាលើកដំបូងនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ខាងមុខនេះ ខណៈខាងក្រុមហ៊ុនបាននិងកំពុងមមាញឹក និងពន្លឿនធ្វើកិច្ចការនេះ។
សម្តេចតេជោ បានថ្លែងថា “ខ្ញុំមិនទាន់ប្រកាសកាលបរិច្ឆេទកំណត់នៃដំណត់ប្រេងជាលើកដំបូងនៅឡើយទេ ព្រោះខ្ញុំមិនចង់ឱ្យមានកំហុស ដូចកាលពីឆ្នាំ ២០១២ ដែលពេលនោះ ខាងក្រុមហ៊ុន បានប្រាប់យើងនោះទេ” ។
សម្តេចបានបន្តថា “ហើយឥឡូវដំណក់ប្រេងដំបូងរបស់យើងនឹងចេញនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២០ តែថ្ងៃខែជាក់លាក់ខ្ញុំនឹងប្រកាសជាលើកក្រោយ បន្ទាប់ពីធ្វើកិច្ចការងារ ជាមួយក្រុមហ៊ុនដែលបាននឹងកំពុងកសាងយ៉ាងមមាញឹកសម្រាប់ការបូបប្រេងដំបូងរបស់យើង”។
សម្តេចតេជោបន្ថែមថា នៅពេលកម្ពុជាទទួលបានដំណក់ប្រេងជាលើកដំបូងនេះ ទំហំសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជានឹង កើនឡើងប្រមាណជិត ៣០ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ហើយទំហំនេះនឹងផ្តល់ចំណូលប្រចាំឆ្នាំឱ្យមនុស្សម្នាក់ប្រមាណ ១៨០០ ដុល្លារអាមេរិក ដោយនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៩ នេះ ចំណូលរបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជាក្នុងមនុស្សម្នាក់ទទូលបាន ១៦០០ដុល្លារអាមេរិក។
សម្តេចតេជោ បញ្ជាក់ទៀតថា មកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាមិនទាន់ប្រើប្រាស់ធនធានរបស់យើងអស់នៅឡើយទេដូចជាប្រេង ជាឧស្ម័ន រ៉ែមាសនិងជាឃ្យូងថ្មជាដើម។ ហើយកាលពីពេលថ្មីនេះកម្ពុជារកឃើញរ៉ែធ្យូងថ្មនៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ ហើយ នឹងបង្កើតជាកន្លែងផលិតថាមពលអគ្គិសនីដ៏ធំរបស់កម្ពុជាមួយទៀត។
សម្តេចជោថា ក្រៅពីរ៉ែប្រេង ធ្យូងថ្មហើយនោះ កម្ពុជានឹងមានការវិនិយោគលើរ៉ែមាសដោយក្រុមហ៊ុនអូស្ត្រាលី ដែលនឹងទទួលបានប្រាក់ចំណូលគួរសមផងដែរ។ តែយ៉ាងណាក៏សម្តេចតេជោ រំពឹងធំជាងគេគឺចំណូលបានមកពីដំណក់ប្រេងជាលើកដំបូងរបស់កម្ពុជាដែលនឹងទទួលបាននាពេលខាងមុខនេះផងដែរ។
បើតាមសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ថា កម្ពុជានឹងចរចាជាមួយភាគីថៃបន្ថែមទៀតលើការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យប្រេងនៅក្នុងតំបន់ត្រួតគ្នា ដើម្បីទទួលចំណូលកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត ។ ហើយចំណូលបានពីធនធានធម្មជាតិ នឹងចំណាយទៅលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងរឹង និងទន់ ពោលទាំងផ្លូវថ្នល់ ប្រឡាយទឹក និងការអប់រំ៕