សម្តេច​តេជោ​៖ កម្ពុជា​មាន​លុយ​ជា​សាច់ប្រាក់​សុទ្ធ​ចំនួន​ជាង​ ៣០០០លាន​ដុល្លារ​ និង​លុយ​ខ្មែរ​ ១៥លាន​លាន​រៀល​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ ប្រមុខ​រាជ​នៃ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​គូសបញ្ជាក់​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ជានិច្ច​ជា​កាល​ និង​នៅក្នុង​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ប្រស​កម្ពុជា​មាន​លុយ​ជា​ប្រាក់​សុទ្ធិ​ដែល​អាច​ចាយ​បាន​ចំនួន​ជាង ៣០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​ប្រាក់​រៀល​ចំនួន ១៥​លាន​លាន​រៀល​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នៅក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ដល់​និស្សិត​ សាកល​វិទ្យាល័យ​ធនធានមនុស្ស​ចំនួន១​,៩៥៨នាក់​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​ ១៨​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ “ធ្វើជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ដែល​ពិបាក​ជាងគេ​ គឺ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​អត់​សាច់ប្រាក់​ក្នុង​ការចាយវាយ​”។
សម្តេច​តេជោ​ថា​ កាលពីមុន​មន្ត្រី​រាជការ​មាន​ប្រាក់ខែ​តិច​ហើយ​ អត់​ប្រាក់​បើក​ឱ្យ​ទៀត​ ។ មិន​តែប៉ុណ្ណោះ​ ការ​បើកប្រាក់​ទៀតសោត​ក៏​យឺត​ផង​ដែរ​ ។ រដ្ឋាភិបាល​សម្រួល​ឱ្យ​មានការ​បើកប្រាក់​បៀវត្ស​នៅ​បំណាច់​ខែ​ ឬមុខដាច់​ខែ​ តែរ​ហូត​ដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​បើក​កន្លះ​ខែ​បើក​ម្តង​។ នេះ​ក៏ដោយសារតែ​រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​ប្រាក់​ ហើយ​ប្រាក់​ទាំងនេះ​មិនបាន​យក​ពី​មក​EBA​ នោះ​ ហើយក៏​គ្មាន​ការ​ព្រួយបារម្ភ​ដែរ​។
សម្តេច​តេជោ​បញ្ជាក់​ថា​ រា​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ចំណូល​ពី​ការនាំចូល​នានា​ ជាពិសេស​ចំណូល​ពី​ការនាំចូល​រថយន្ត​ប្រមាណ៥២ភាគរយ​ ក្នុងចំណោម​ការនាំចូល​ផលិត​ផល​ផ្សេង​ៗទៀត​ ​ដោយសារតែ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ មាន​លទ្ធភាព​ទិញ​រថយន្ត​ជិះ​។
បើ​តាម​សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​បាន​អះអាង​ថា​ កម្ពុជា​រកចំណូល​បាន​ពី​ពន្ធគយ​លើស​ពី​ផែនការ​ក្នុងរង្វង់​ពី៧០០​ ទៅ៧០០​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។ ចំណែក​ចំណូល​បាន​មក​ពី​ពន្ធដារ​បាន​ចំនួន​ពី៤០០​ ទៅ៥០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ លើស​ផែនការ​ដែល​បាន​គ្រោងទុក​។ នេះ​ បើ​គិត​ត្រឹម​រយៈពេល១០ខែ​ នៃ​ឆ្នាំ២០១៩​ នេះ​។
សម្តេច​បញ្ជាក់​ថា​ ប្រាក់ចំណូល​សារពើពន្ធ​ដែល​លើស​ផែនការ​ មាន​ចំនួន​ជាង​ ១០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ហើយ​នៅ​ប្រាក់ចំណូល​ដែល​មិនមែន​សារពើពន្ធ​ផ្សេងទៀត​។ ដូច្នេះ​កម្ពុជា​មាន​ប្រាក់​សម្រាប់​ចាយវាយ​គ្រប់គ្រាន់​៕