ភ្នំពេញ៖ កម្ពុជាចាំបាច់ត្រូវមានគោលនយោបាយថ្មីៗដើម្បីទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីឱកាសនានាដែលអាចរកបាននៅលើទីផ្សារពិភពលោក នាពេលអនាគតភាព។ របាយការណ៍របស់ធនាគាពិភពលោកក្រោមចំណងជើងថា អនាគតការងារនៅប្រទេសកម្ពុជា៖ តំណភ្ជាប់ជាមួយសេដ្ឋកិច្ចនាពេលខាងមុខ។
លោកស្រី អ៊ិនហ្គូណា ដូប្រាចា ប្រធានគ្រប់គ្រងធនាគារពិភពលោកប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា “ភាពចម្រុះ និងគុណភាពនៃការងារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានកែលម្អឱ្យប្រសើរឡើងជាបណ្តើរៗហើយ”។
លោកស្រី បានបន្ថែមថា “ប៉ុន្តែនិន្នាការសកល មានដូចជាការកើនឡើងនូវចំនួនរបស់វណ្ណៈកណ្តាលក្នុងតំបន់អាស៊ី បម្រែបម្រួលលំនាំក្នុងការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងស្វ័យប្រវត្តិកម្ម តម្រូវឱ្យកម្ពុជាគិតគូរឡើងវិញអំពីយុទ្ធសាស្ត្រការងាររបស់ខ្លួន ខណៈដែលប្រទេសនេះកំពុងឈានឆ្ពោះទៅកាន់ដំណាក់កាលមួយទៀតនៃការអភិវឌ្ឍផ្អែកលើការនាំចេញ”។
របាយការណ៍នេះស្នើជូនអនុសាសន៍បែបយុទ្ធសាស្រ្ត៤ ដើម្បីធានាសម្រាប់ឲ្យមានការងារច្រើននិងប្រសើរនាពេលអនាគត៖ ធ្វើពិពិធកម្មវិស័យនាំចេញឲ្យចូលក្នុងខ្សែចង្វាក់តម្លៃនៃតម្លៃបន្ថែម បង្កើតបរិយាកាសធុរកិច្ចក្នុងស្រុកដែលគាំទ្រដល់ការរីកលូតលាស់នៃក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក ពង្រឹងការតភ្ជាប់រវាងវិស័យការងារក្នុងស្រុកនិងការនាំចេញនៃសេដ្ឋកិច្ច និងការវិនិយោគលើជំនាញនិងការអប់រំនៃកម្មករ។
របាយការណ៍បានលើកឡើងជាគោលនយោបាយជាក់លាក់ពាក់ព័ន្ធការងារចំនួន ៧ ដែលអាចជួយសម្រេចបានយុទ្ធសាស្រ្តនេះ៖ ទី១ ធ្វើពិពិធកម្មវិស័យនាំចេញនិងការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស ឱ្យចូលទៅក្នុងខ្សែចង្វាក់តម្លៃនៃតម្លៃបន្ថែមកាន់តែខ្ពស់។ បច្ចុប្បន្ននេះ ការងារភាគច្រើនៗតែស្ថិតនៅក្នុងផ្នែកណាដែលមានតម្លៃទាបនៃខ្សែចង្វាក់តម្លៃសកល (global value chains)។
ការកែសម្រួលដំណើរការឱ្យសាមញ្ញ ការផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តដល់វិនិយោគិនប្រទេស និងការបង្កើតសេវាត្រួតពិនិត្យធានាគុណភាព នឹងជួយជំរុញការធ្វើពិពិធកម្មនៃវិស័យនាំចេញនិងការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស ឱ្យចូលទៅក្នុងខ្សែចង្វាក់តម្លៃនៃតម្លៃបន្ថែមកាន់តែខ្ពស់ ឬទៅក្នុងផ្នែកណាមួយនៃខ្សែចង្វាក់តម្លៃ។
ទី២ សម្រួលដំណើរការនីតិវិធីឱ្យរលូន និងកាត់បន្ថយចំណាយថ្លៃដើមលើការបង្កើតនិងការពង្រីកសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម ដែលមានសក្តានុពលច្រើនគួរសមនៅក្នុងការបង្កើតការងារ។ គោលនយោបាយទាំងនេះ រួមទាំងការកាត់បន្ថយការចំណាយលើធុរកិច្ចសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក ការបង្កើនការចូលរួមរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការអភិវឌ្ឍជំនាញសម្រាប់កម្មករ ការបង្កើនការទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈកម្មវិធីជំនួយនិងការលើកទឹកចិត្តសារពើពន្ធ និងការផ្តល់ការគាំទ្រដល់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការជ្រើសរើសកម្មករ។
ទី ៣. ជួយដល់អាជីវកម្មតាមគ្រួសារឱ្យពង្រីកផលិតភាពរបស់ខ្លួន និងបង្កើតការងារកាន់តែល្អឡើង។ អាជីវកម្មតាមគ្រួសារ ផ្តល់ការងារមួយក្នុងចំណោមការងារប្រាំ ហើយគេរំពឹងថាចំណែកការងារក្នុងអាជីវកម្មតាមគ្រួសារនេះនឹងកើនឡើងថែមទៀត ជាមួយនឹងការរីកចម្រើនរបស់ទីក្រុង។
បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ឧទាហរណ៍ អាចជួយអាជីវកម្មតាមផ្ទះឱ្យបង្កើនគុណភាពនៃទម្លាប់អនុវត្តជាមូលដ្ឋានក្នុងការធ្វើធុរកិច្ចរបស់ខ្លួន និងសមត្ថភាពរកបានទីផ្សារកាន់តែធំ។ទី ៤. គាំទ្រការអភិវឌ្ឍបណ្តាញតភ្ជាប់រវាងក្រុមហ៊ុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសសម្រាប់ការនាំចេញ និងក្រុមហ៊ុនផ្គត់ផ្គង់ធាតុចូលក្នុងស្រុក ឧទាហរណ៍ ដោយផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តដល់ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងដោយជនបរទេសណាដែលជាវធាតុចូលពីសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យមក្នុងស្រុកយកទៅប្រើប្រាស់ ការបង្កើតជាបញ្ជីមួយដែលភ្ជាប់អ្នកផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុកជាមួយនឹងសមត្ថភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនបរទេស និងការបង្កើតកម្មវិធីអភិវឌ្ឍអ្នកផ្គត់ផ្គងក្នុងស្រុក។
ទី ៥. កសាងប្រព័ន្ធអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញមួយដែលនឹងអាចទាក់ទាញបានការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសដែលមានតម្លៃកាន់តែខ្ពស់ និងបង្កើនផលិតភាពនៅតាមគ្រប់ផ្នែកនៃសេដ្ឋកិច្ច។ កម្លាំងពលកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ទទួលបានកម្រិតអប់រំជាមធ្យមបានត្រឹមតែ ៦,៣ឆ្នាំទេ។
អ្នកធ្វើគោលនយោបាយគួរតែផ្តោតលើការធ្វើកំណែទម្រង់ប្រព័ន្ធអប់រំសព្វថ្ងៃនេះ ដើម្បីជួយពលករនៅថ្ងៃស្អែក(ថ្ងៃខាងមុខ) ឱ្យទទួលបានជំនាញច្រើនមុខ ដែលចាំបាច់សម្រាប់ធ្វើការនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចដែលពឹងផ្អែកលើចំណេះដឹងខ្លាំង ហើយធ្វើការពាក់ព័ន្ធសហគ្រាសនានាឱ្យចូលរួមក្នុងការរចនារៀបចំ ផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន និងការគាំទ្រដល់ប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល បច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈមួយ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់កម្មករនាបច្ចុប្បន្ននេះ។
ទី៦. លើកកម្ពស់ចល័តភាពនៃកម្លាំងពលកម្មនិងការផ្គូផ្គងជំនាញជាមួយការងារ ឱ្យមានប្រសិទ្ធផលខ្ពស់ ដោយបើកឱ្យមានបណ្តាញផ្លូវការសម្រាប់ការធ្វើចំណាកស្រុកជាអន្តរជាតិ និងរៀបចំកម្មវិធីគាំទ្រនានាដែលលើកទឹកចិត្តដល់ការធ្វើចំណាកស្រុកជាលក្ខណៈវិលជុំ និងតាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានអំពីឱកាសការងារទាំងក្នុងនិងក្រៅប្រទេសដល់និស្សិត អ្នកស្វែងរកការងារ វិទ្យាស្ថានអប់រំនិងបណ្តុះបណ្តាល និងនិយោជក ដើម្បីឱ្យជម្រើសក្នុងការភិវឌ្ឍជំនាញអាចសម្របខ្លួនស៊ីគ្នាជាមួយនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារដែលកំពុងមានការវិវត្តប្រែប្រួល។
ទី៧. យកមកវិញឱ្យបាននូវឯករាជ្យភាពផ្នែកម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងអត្រាប្តូរប្រាក់មួយដែលមានភាពបត់បែន។ ដំណើរឡើងចុះតម្លៃប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់វិស័យពាណិជ្ជកម្មនិងទំនិញរបស់កម្ពុជា ដែលទទួលខុសត្រូវលើការបង្កើតការងារភាគច្រើនរបស់ប្រទេស។
នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាចាប់ផ្តើមនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសនានាកាន់តែច្រើន ស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនិងសារពើពន្ធ នឹងជួយការពារការងារដែលមានស្រាប់ពីកត្តានានាដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក៕