ធនាគារពិភពលោក​៖ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នឹង​សម្រេច​បាន​កំណើន​ ៧ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៩នេះ​
ភ្នំពេញ​៖ កម្ពុជា​បាន​ទទួលជោគជ័យ​ក្នុង​ការអនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​ដឹកនាំ​ដោយ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ដោយ​សម្រេច​បាន​ ៧ ភាគរយ​នៃ​អត្រាកំណើន​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​អម​ដោយ​អត្រា​ភាព​ក្រីក្រ​ធ្លាក់ចុះ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​ចុងក្រោយ​របស់​ធនាគារពិភពលោក​។
ក្នុង​របាយការណ៍​ចុងក្រោយ​របស់​ធនាគា​ពិភពលោក​ក្រោម​ចំណងជើង​ថា​ អនាគត​ការងារ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​៖ តំណ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​សេដ្ឋកិច្ច​នា​ពេល​ខាងមុខ​ ធនាគារ​ក៏បាន​ព្រមាន​ប្រទេស​អំពី​បញ្ហា​ដែល​មានស្រាប់​។
របាយការណ៍​នេះ​ ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ទោះបីជា​គំរូ​សេដ្ឋកិច្ច​បច្ចុប្បន្ន​របស់​កម្ពុជា​នៅតែ​ផ្តល់​ការងារ​ថ្មី​ល្អ​ក៏ដោយ​ ជោគជ័យ​របស់​វា​អាច​នឹង​ថយ​ចុះ​។ ប្រហែលជា​ ៨០​ ភាគរយ​នៃ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ដែល​មាន​អាយុ​ចាប់ពី​ ១៥​ ឆ្នាំ​ឡើង​ទៅ​កំពុងធ្វើការ​។
ទោះ​យ៉ាងណា​ ៩៤​ ភាគរយ​នៃ​ការងារ​ដែល​មាន​គឺ​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​មុខរបរ​ដែល​មាន​ជំនាញ​ទាប​ ខណៈ​អ្នកគ្រប់គ្រង​ និង​អ្នកជំនាញ​មាន​ចំនួន​តិច​ជាង​ ៥ ភាគរយ​នៃ​ការងារ​ទាំងអស់​។
លោកស្រី​ អ៊ិ​នហ្គូ​ណា​ ដូ​ប្រា​ចា​ ប្រធាន​គ្រប់គ្រង​ធនាគារពិភពលោក​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ចំនួន​ការងារ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​កើនឡើង​ជាមធ្យម​ ១២​ ភាគរយ​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ​ ២០១០​-២០១៥​ ដែល​មួយភាគបី​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​បរទេស​។
របាយការណ៍​បាន​ផ្តល់​អនុសាសន៍​នូវ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​បួន​ដែល​មាន​គោលបំណង​ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ការងារ​កាន់តែ​ច្រើន​ និង​ល្អ​ប្រសើរ​នា​ពេល​អនាគត​រួមមាន​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្មការ​នាំចេញ​ទៅ​ក្នុង​ផលិតកម្ម​បន្ថែម​តម្លៃ​ខ្ពស់​ បង្កើត​បរិយាកាស​អាជីវកម្ម​ក្នុង​ស្រុក​ដែល​គាំទ្រ​ដល់​ការ​រីកចម្រើន​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​ ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​វិស័យ​ក្នុង​ស្រុក​ និង​ការនាំចេញ​ និង​វិនិយោគ​លើ​ជំនាញ​ និង​ការអប់រំ​របស់​កម្មករ​។
ក្រៅពី​នេះ​ របាយការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ កម្ពុជា​គួរតែ​ធ្វើការ​បន្ថែម​ទៀត​ដើម្បី​ធានា​ស្ថេរ​ភាព​ម៉ាក្រូ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​មាន​វិធានការណ៍​សម​ហេតុផល​ដើម្បី​ទប់ទល់​នឹង​ផល​ប៉ះពាល់​ដុល្លារ​អាមេរិក​ទៅលើ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ស្រុក​៕