ភ្នំពេញៈ គម្រោងការពង្រីកប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតនៅទីក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តាល ក្រោមជំនួយឥតសំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន នឹងដាក់ដេញថ្លៃជ្រើសរើសក្រុមហ៊ុនសាងសង់នៅជប៉ុននៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ខណៈការចុះកិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុនដែលឈរឈ្មោះការដេញថ្លៃនឹងធ្វើឡើងឡើង នៅពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ ដល់ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ សិក្សាប្លង់លម្អិត និងសាងសង់ឲ្យរួចរាល់។
វឌ្ឍនភាពគម្រោងសាងសង់រោងចក្រប្រព្រឹត្តិកម្មទឹកស្អាត នៅក្រុងតាខ្មៅនេះត្រូវបានឡើង ក្នុងកិច្ចប្រចុះមួយនៅទីស្តីការក្រសួងលោក ចម ប្រសិទ្ធ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម និងសិប្បកម្ម និងអង្គការ JICA ដឹកនាំដោយលោកបណ្ឌិត Shigeyuki MATSUMOTO អគ្គនាយករង និងជានាយកក្រុមទទួលបន្ទុកនាយកដ្ឋានប្រភពធនធានទឹកសកល នៃអង្គការ JICA ជប៉ុន។
គោលបំណងនៃជំនួបពិភាក្សា គឺដើម្បីធ្វើសេចក្តីរាយការពីវឌ្ឍនភាព នៃការអនុវត្តគម្រោងការពង្រីកប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត នៅទីក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តល ក្រោមជំនួយឥតសំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន។
ប្រព័ន្ធផលិតកម្មថ្មី ស្ថិតនៅទីតាំងរបស់រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ នៅក្រុងតាខ្មៅ ស្ថានីយបូមទឹកឆៅពីទន្លេបាសាក់ មានសមត្ថភាពផលិត៣៣.០០០ម៉ែត្រត្រីគុណ ក្នុងមួយថ្ងៃ។ ប្រព័ន្ធប្រព្រឹត្តិកម្មសម្អាតទឹកមាន សមត្ថភាព ៣០.០០០ ម៉ែត្រត្រីគុណ ក្នុងមួយថ្ងៃ។ កាលបរិច្ឆេទអនុវត្តគម្រោងនឹងត្រូវបញ្ចប់នៅខែ កញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣។
ក្រុមហ៊ុនសាងសង់ នឹងធ្វើការដេញថ្លៃជ្រើសរើសទៅតាមនីតិវិធី ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងនិងដំណើរការ គឺក្រុមហ៊ុន SPC(Special Purpose Company) ជាក្រុមហ៊ុនជប៉ុននឹងត្រូវបង្កើតឡើងសម្រាប់គ្រប់គ្រង និងថែទាំព្រព័ន្ធផលិតកម្ម ក្នុងរយៈពេល១០ឆ្នាំ និងលក់ទឹកដុំជូនរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ។
លោក Shigeyuki MATSUMOTO បានលើកឡើងពីវឌ្ឍភាព និងគោលដៅនៃការអនុវត្តគម្រោងរួមមានដូចជា បានបញ្ចប់ការសិក្សារៀបចំឯកសារ ស្នើសុំហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងពីរាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន-បានបញ្ចប់ការសិក្សាវាយតម្លៃ ផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន ហើយគ្រោង នឹងប្រជុំឆ្លងចុងក្រោយជាមួយ បណ្តាស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនៅដើមខែធ្នូឆ្នាំ២០១៩ ខាងមុខនេះ។
លោកបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ថា នៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៩នេះ បានបញ្ចប់ការសិក្សាស្តីពីរបាយការណ៍រៀបចំគម្រោង-ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ កិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន សម្រាប់អនុវត្តន៍គម្រោង។ នៅខែ មេសា ឆ្នាំ២០២០ រៀបចំឯកសារដេញថ្លៃ។
លោកបន្ថែមថា “នៅខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ ដល់ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២១ ការដេញថ្លៃជ្រើសរើសក្រុមហ៊ុនសាងសង់នៅជប៉ុន។ នៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ចុះកិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុនដែលឈរឈ្មោះការដេញថ្លៃ។ ពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ ដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ សិក្សាប្លង់លម្អិត និងសាងសង់ឲ្យរួចរាល់”៕