សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ សហ​កា​ជាមួយ​សមាគម​ចិន​ដ៏​ធំ​មួយ​ជំរុញ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​ ៖ តំណាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ បាន​សហការ​ជា​រដ្ឋាភិបាល​ចិន​ ដែល​តំណាងដោយ​សមាគម​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ត្បូង​-ត្បូង​ ដែល​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​ការគ្រប់គ្រង​របស់ក្រ​សួង​ការបរទេស​ចិន​ ជំរុញ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​នៅ​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​។
សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​អ្នកឧកញ៉ា​ គិត​ ម៉េ​ង បាន​ជួប​ប្រជុំ​ពិភាក្សា​ជាមួយ​ការងារ​ស៊ីជម្រៅ​ជាមួយ​លោក​ Lyu​ Xinhua​ ប្រធាន​សមាគម​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ភាគ​ខាងត្បូង​ប្រទេស​ចិន​ (Council​ for​ Promoting​ South​-South​ Cooperation​) ដែល​ដឹកនាំ​សហគ្រិនភាព​ និង​ក្រុម​អ្នក​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ជិត៦០​ កាលពី​ថ្ងៃទី២១​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩​ នៅ​ទីស្នាក់ការ​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាង​ជំរុញ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​។
អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​ លោក​ឧកញ៉ា​ លឹម​ ហេង​ បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី២១​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩ថា​ ​សមាគម​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ភាគ​ខាងត្បូង​ប្រទេស​ចិន​ គាត់​មក​ធ្វើទស្សនកិច្ច​ និង​ស្វែងយល់​ពី​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ផ្លូវ​មួយ​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​មួយ​ ដែល​យើង​នឹង​ជំរុញ​បន្ថែម​ទៀត​អំពី​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សេរី​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​-ចិន​។
លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “ប្រធាន​សមាគម​ចិន​ខាងលើ​នេះ​ បាន​ដឹកនាំ​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​មានបទពិសោធន៍​ចំនួន២៤ក្រុមហ៊ុន​ និង​ជាង៣០សហគ្រិន​ ដើម្បី​ចាប់ដៃ​គូ​ជាមួយ​កម្ពុជា​ ដោយ​អមដំណើរ​ដោយ​អគ្គរដ្ឋទូត​ចិន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​”។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “ពួកគាត់​ភាគច្រើន​សុទ្ធតែ​ជា​អតីត​អនុរដ្ឋ​មន្ត្រី​ និង​ជាស​មាស​ភាព​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ចំណុះ​រដ្ឋ​ជាមួយ​ឯកជន​ និង​ជា​អតីតមន្ត្រី​ជាន់​ចាស់​ដែល​មានបទពិសោធន៍​ខ្ពស់​ក្នុង​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​”។
អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​រូប​នេះ​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “ តាមរយៈ​នៃ​កិច្ច​ជំនួប​ដ៏​ប្រសើរ​នេះ​ ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថានឹង​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​នៅក្នុង​ការពង្រីក​ និង​ពង្រឹង​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​-ចិន​ កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ ជាពិសេស​ទាក់ទាញ​បានការ​វិនិយោគ​ពីសំណាក់​ប្រទេស​ចិន​បន្ថែម​ទៀត​ ខណៈ​ដែ​សក្ដានុពល​ និង​ឱកាស​វិនិយោគ​ត្រូវ​បាន​ពួកគាត់​សិក្សា​ស្វែងយល់​យ៉ាង​ច្បាស់​រួច​ទៅ​ហើយ​នោះ​”។ ​
គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ “ខ្សែក្រវាត់​ និង​ផ្លូវ​” របស់​ចិន​ បាន​ផ្តល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​យ៉ាងច្រើន​រវាង​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ ខណៈ​ដែល​ចិន​បាន​ចាត់ទុក​កម្ពុជា​ ជា​ចំណុច​ស្នូល​របស់​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​ ហើយ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​ គឺជា​រឿង​សំខាន់​បំផុត​ ដើម្បី​សហការ​ក្នុង​ការ​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដែល​កាន់តែ​ផ្តល់​នូវ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​យ៉ាងច្រើន​ដល់​កម្ពុជា​ ដែល​ក្រៅពី​កិច្ច​ពង្រឹង​ចំណង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ក៏​មានការ​ជំរុញ​កំណើន​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​៕