កូរ៉េ​សន្យា​បង្កើន​ការ​បើក​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ដល់​កម្ពុជា​ និង​ប្រទេស៤ ផ្សេងទៀត​ក្នុង​តំបន់​
ទី​ក្រុង​ប៊ូ​សា​នៈ​ រដ្ឋាភិបាល​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​ស្ដីពី​ កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការអភិវឌ្ឍន៍​រវាង​សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​ និង​បណ្ដា​ប្រទេស​អាស៊ាន​ចំនួន៥​ រួមមាន​កម្ពុជា​ ឡាវ​ មីយ៉ាន់ម៉ា​ វៀតណាម​ និង​ហ្វីលីពីន​។
លោ​កឈៀង​ យ៉ា​ណា​រ៉ា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ នៅក្នុង​ពិធី​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​នេះ​ នា​ថ្ងៃទី​ ២៥​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩កន្លងមក​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ផ្អែកលើ​ក្របខណ្ឌ​អនុស្សារ​ណៈ​នេះ​ រដ្ឋាភិបាល​សាធារណៈ​កូរ៉េ​ បាន​សន្យា​បង្កើន​ការ​បើក​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ឱ្យ​បាន​ទ្វេរ​ដង​ដល់​បណ្តា​ប្រ​ទេ​អាស៊ាន​ទាំង៥​ ដើម្បី​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ភាគ​ខាងត្បូង​ថ្មី​ ។
លោក​បន្ត​ថា​ អនុស្សារ​ណៈ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​នេះ​ ផ្តោត​សំខាន់​លើ​វិស័យ​អាទិភាព​ចំនួន​ ៥រួមមាន​ ទី១​ ភាពជា​ដៃគូ​លើ​វិស័យ​ឌីជីថល​ សម្រាប់​កិច្ច​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ទី២​ ការ​លើ​កម្ពស់​គុណភាព​អប់រំ​ថ្នាក់​ឧត្តម​សិក្សា​ ដើម្បី​អនាគត​ប្រក​ដោយ​វិបុលភាព​ ទី៣​ អនាគត​សហ​គម​សន្តិភាព​ មេគង្គ​-សាធារណៈ​រដ្ឋ​កូរ៉េ​ ទី៤​ ការ​កសាង​ទីក្រុង​វៃឆ្លាត​ ដើម្បី​ប្រជាជន​ និង​ភពផែន​ដី​ និង​ទី៥​ ការសាងសង់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកប​ដោយ​បរិ​យា​ប័ន្ន ដើម្បី​ធានា​កំណើន​ប្រកបដោយ​តុល្យភាព​។
លោ​កឈៀង​ យ៉ា​ណា​រ៉ា​បាន​បន្ត​ថា​ ក្នុង​ន័យ​នេះ​ គណៈកម្មាធិការ​នីតិកម្ម​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ នឹង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​បន្ត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជាមួយ​ភាគី​មិត្ត​ ដើម្បី​ធានា​ឱ្យ​កម្ពុជា​ទទួល​បានផល​ប្រយោជន៍​ជា​អតិ​ប្ប​រមា​ ពី​ការអនុវត្ត​អនុស្សារ​ណៈ​យោគយល់​នេះ​៕