ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​-កូរ៉េ​បង្កើត​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​មេគង្គ​-កូរ៉េ​ដើម្បី​បង្កើត​ឱកាស​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​វិនិយោគ​
កូ​រ៉េៈ​ ទេស​ក្នុង​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​- កូរ៉េ​បង្កើត​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​មេគង្គ​-កូរ៉េ​ បាន​ឯកភាព​រួមគ្នា​ ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សារ​ណៈ​យោគយល់​ស្តី​ពី​ ការបង្កើត​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​មេគង្គ​-កូរ៉េ​ដើម្បី​បង្កើត​ឱកាស​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត​។
យោង​តាម​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​របស់​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ នៅ​ថ្ងៃទី២៦​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ក្នុង​គោល បំណង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ និង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​សារ​ធារ​ណរដ្ឋ​កូរ៉េ​ និង​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​ទាំង​ប្រាំ​ បង្កើត​ឱកាស​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​វិនិយោគ​បន្ថែម​សម្រាប់​សហគមន៍​ធុរកិច្ច​ និង​លើកកម្ពស់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សុខុមាលភាព​ប្រជាជន​។
ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​ ដូចជា​ កម្ពុជា​ ឡាវ​ មីយ៉ាន់ម៉ា​ ថៃ​ វៀតណាម​។ តំបន់​មេគង្គ​នេះ​ គឺជា​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ធម្មជាតិ​មួយ​ ដែល​ចងភ្ជាប់​ដោយ​ទន្លេមេគង្គ​ ដែល​គ្រប​ដណ្តប់​លើ​ផ្ទៃដី ២​,៦លាន​គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ​ និង​មាន​ប្រជាជន​ប្រមាណ ៣២២៦លាន​នាក់​។
នៅ​ឆ្នាំ១៩៩២​ ដោយមាន​ជំនួយ​ពី​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ ប្រទេស​ទាំង៥បាន​បញ្ចូល​កម្មវិធី​ នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច​ ជា​អនុ​តំបន់​ដែល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​។
ដោយមាន​ការ​គាំទ្រ​ពី​ ADB​ និង​ម្ចាស់​ជំនួយ​ដទៃទៀត​កម្មវិធី​ GMS​ ជួយ​ដល់​ការ​អនុវត្ដ​គំរោង​អនុ​តំបន់​ ដែល​មាន​អាទិភាព​ខ្ពស់​ ក្នុង​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ថាមពល​ទូរគមនាគមន៍​ បរិស្ថាន​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ ការ​វិនិយោគ​វិស័យ​ឯកជន​និង​កសិកម្ម​។
គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​អាទិភាព​ ដែល​មានតម្លៃ​ប្រហែល១១ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ឬកំពុងតែ​ត្រូវ​បាន​អនុវត្តន៍​ រួមមាន​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ផ្លូវ​ហាយ​វេ​ ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ (កម្ពុជា​) ហូ​ជី​មីញ​ (វៀតណាម​) និង​ច្រករបៀង​សេដ្ឋកិច្ច​បូព៌ា​បស្ចិម​ ដែល​នឹង​ពង្រីក​ពី​សមុទ្រ​អាល់​ម៉ាន​ទៅ​ដា​ណាង​ ប្រទេស​វៀតណាម​។
អនុ​តំបន់​នេះ​ គ្រប​ដណ្តប់​លើ​រុក្ខជាតិ​ និង​សត្វ​ ដែល​បាន​ពង្រីក​ទៅ​ភាគ​ខាងជើង​ តាម​បណ្តោយ​ឧបទ្វីប​ម៉ាឡេស៊ី​ ចូល​ទៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ​ បាន​ហ៊ុមព័ទ្ធ​លើ​ភ្នំ​ខ្ពស់​ៗពី​ភ្នំ​ហិ​ម៉ាឡៃ​ និង​បាន​រីកចម្រើន​តាម​បណ្តោយ​ជ្រលង​ទន្លេ​ដ៏​ទូលំទូលាយ​ ជា​ព្រៃ​ស្ងួត​ស្ងួត​ស្រដៀងគ្នា​នឹង​ប្រទេស​ឥណ្ឌា​។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ដែល​កំពុង​រីកចម្រើន​ ក្នុងចំណោម​បណ្តា​ប្រទេស​នៅ​តាម​ទន្លេមេគង្គ​ បាន​ផ្តល់​ជា​ប្រយោជន៍​ ដល់​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​ការ​វិនិយោគ​ និង​ការ​ចល័ត​ពលកម្ម​។ លើស​ពីនេះ​ទៀត​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ជាពិសេស​ គឺ​វារី​អគ្គីស​នី​កំពុង​ចាប់ផ្តើម​បង្កើត​ និង​ប្រើប្រាស់​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន​។
ធនធានមនុស្ស​ និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដ៏​សម្បូរ​បែប​នៃ​តំបន់​មេគង្គ​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​វា​ក្លាយជា​ព្រំដែន​ថ្មី​ នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ី​។ ជា​ការពិត​ណាស់​តំបន់​មេគង្គ​មាន​សក្តា​នុ​ពល​ ក្នុង​ការ​ក្លាយជា​តំបន់​រីក​លូតលាស់​លឿន​ បំផុត​របស់​ពិភពលោក​៕