ការព្យាករណ៍​រក​ឃើញថា​ ទីក្រុង​ហូជីមិញ​នឹង​ត្រូវ​ជន់​លិច​ដោយ​ទឹកសមុទ្រ​ក្នុងរយៈពេល​ ៣០ឆ្នាំខាងមុខ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ការសិក្សា​ថ្មី​មួយ​បាន​រក​ខឃើញថា​ ទី​ក្រុង​ហូ​ជី​ម៉ិញ​នឹង​ត្រូវ​ជន់​លិច​ដោយ​ទឹកសមុទ្រ​ ដែល​បន្ត​កើនឡើង​នៅក្នុង​រយៈពេល ៣០ឆ្នាំខាងមុខ​នេះ​ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​អង្គភាព​ Nature​ Communication​ and​ Climate​ Central​ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​អាមេរិក​។
របាយការណ៍​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ ដែល​ធ្វើឡើង​ដោយ​មនុស្ស​នឹង​រលាយ​ផ្ទាំង​ទឹកកក​នៅ​តំបន់​អាក់​ទិ​ក និង​បង្កើន​កម្រិត​ទឹកសមុទ្រ​ នៅ​តាម​ទីក្រុង​ឆ្នេរសមុទ្រ​ ដែល​មាន​ប្រជាជន​ច្រើន​នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។
របាយការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “នៅពេល​មនុស្សជាតិ​បំពុល​បរិយាកាស​ជាមួយ​ឧស្ម័ន​ផ្ទះ​កញ្ចក់​ ផែនដី​ក៏​ក្តៅ​ដែរ​ ហើយ​ដូច​ដុំទឹកកក​ និង​ផ្ទាំង​ទឹកកករ​លាយ​ និង​ទឹកសមុទ្រ​ក្តៅ​រីក​រាលដាល​បង្កើន​បរិមាណ​ទឹក​ នៅ​មហាសមុទ្រ​នៅ​លើ​ពិភពលោក​។ ផល​ប៉ះពាល់​រាប់​ចាប់ពី​ការ​កើនឡើង​ ក្នុងរយៈពេល​យ៉ាង​ខ្លី​ខាងមុខ​ ដោយមាន​ទឹកជំនន់​តាម​តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ ដែល​អាច​បំផ្លាញ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​ដំណាំ​រហូតដល់​ការ​ផ្លាស់ទី​លំនៅ​សហគមន៍​ឆ្នេរសមុទ្រ​ជា​និរន្ត​”។
ផែនទី​ព្យាករណ៍​កម្ពស់​ទឹកជំនន់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០​ បង្ហាញ​ពី​តំបន់​ភាគ​ខាងត្បូង​វៀតណាម​ទាំងមូល​ស្ថិតនៅ​ក្រោមទឹក​ និង​ភាគច្រើន​នៃ​ទីក្រុង​ហូជីមិញ​ និង​ប៉ះពាល់​ដល់អាយុ​ជីវិត​ប្រជាជន២២លាន​នាក់​ ដែល​កំពុង​រស់នៅ​ក្នុង​តំបន់​នេះ​។
របាយការណ៍​ក៏បាន​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ ផ្នែក​ធំៗ​នៃ​ទីក្រុង​ហាណូយ​នឹង​ស្ថិតនៅ​ក្រោមទឹក​ក្នុងរយៈពេល៣០ឆ្នាំខាងមុខ​ផង​ដែរ​។
របាយការណ៍​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ “នៅ​វៀតណាម​ ទឹកជំនន់​ពី​ទឹកសមុទ្រ​ប្រចាំឆ្នាំ​ត្រូវ​បាន​ព្យាករ​ថា​ នឹង​ប៉ះពាល់​ជាពិសេស​ ដល់​ដែន​ដីស​ណ្ត​រនៃ​ទន្លេមេគង្គ​ ដែល​មាន​ប្រជាជន​ច្រើន​ និង​ឆ្នេរ​ខាងជើង​ជុំវិញ​រដ្ឋធានី​ហាណូយ​របស់​វៀតណាម​ រួម​ទាំង​ទីក្រុង​កំពង់ផែ​ហៃ​ហ្វុ​ងផង​ដែរ​”៕