រដ្ឋមន្ត្រី​សាធារណៈ​ការ​៖ រដ្ឋាភិបាល​បាន​នឹង​កំពុង​លើកកម្ពស់​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ​ធំៗ​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ទេស​រដ្ឋមន្រ្តី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​លោក​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុ​លបាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ក្រសួង​សាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ ក្នុងនាម​ជា​សេនាធិការ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ បាន​និង​កំពុង​ពង្រីក​ និង​លើកកម្ពស់​គុណភាព​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវគោក​ ផ្លូវដែក​ និង​ផ្លូវទឹក​ ព្រមទាំង​មាន​គម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវ​ និង​ស្ពាន​ជាដើម​។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បានឱ្យ​ដឹង​នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ចម្រុះ​ស្ដីពី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​សមាហរណកម្ម​ក្នុង​តំបន់​នា​ថ្ងៃទី២៩​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩នេះ​ថា​ ជាពិសេស​គម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​បាវិត​ ផ្លូវដែក​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​បាវិត​ ផ្លូវដែក​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​សៀមរាប​ និង​ពី​សៀមរាប​ទៅ​ប៉ោយប៉ែត​ និង​ការ​តភ្ជាប់​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង​ទាំង​ផ្លូវគោក​ ផ្លូវទឹក​ និង​ផ្លូវដែក​ ខណៈ​ផែនការមេ​ជាតិ​ភស្តុភារ​កម្ម​ត្រូវ​បាន​អភិវឌ្ឍ​ផង​ដែរ​។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​បង្ហាញ​ពី​ការប្រើ​ប្រាស់​យន្តការ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ដូចជា​ប្រព័ន្ធ​ស្វ័យប្រវត្តិ​កម្ម​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវគោក​ ប្រព័ន្ធ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ទិន្នន័យ​អេឡិចត្រូនិក​ ពេល​កប៉ាល់​ចេញចូល​កំពង់ផែ​ (Port​ EDI​) កម្មវិធី​ថែទាំ​ផ្លូវ​ (ROAD​ CARE​ Mobile​ App​) ជាដើម​ ដើម្បី​ផ្ដល់​សេវា​សាធារណៈ​ឱ្យ​កាន់តែ​លឿន​ និង​ពង្រីក​ការចូលរួម​ថែរក្សា​ផ្លូវ​ពីសំណាក់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​។
ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​បើក​កិច្ចប្រជុំ​ស្ដីពី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​សមាហរណកម្ម​ក្នុង​តំបន់ ​(IRITWG​) នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ស្ដាប់ការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ពី​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ ស្ដីពី​ផែនការមេ​របស់​ខ្លួន​ក្រោម​ប្រធានបទ​៖ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​សមាហរណកម្ម​ក្នុង​តំបន់​ ក៏ដូចជា​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​វេទិកា​សំណួរចម្លើយ​ ដើម្បី​ដោះដូរ​គំនិត​យោបល់​សំដៅ​ ឱ្យ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​ការ​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្ម​ក្នុង​តំបន់​ប្រព្រឹត្តទៅ​មាន​លក្ខណៈ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ មាន​តម្លាភាព​ គណនេយ្យ​ភាព​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​៕