រដ្ឋាភិបាល​សឹង្ហ​បូរី​បញ្ជា​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ Facebook​ ដកចេញ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ប្រឆាំង​នឹង​ខ្លួន​
សឹង្ហ​បូ​រីៈ​ រដ្ឋាភិបាល​សិង្ហ​បូរី​បាន​បញ្ជា​ ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​យក្ស​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម​ Facebook​ ដកចេញ​ ឬកែ​សំរួល​ប្រកាស​ ដែល​ផ្សាយ​ដោយ​អ្នក​សរសេរ​ប្លុក​ប្រឆាំង​រដ្ឋាភិបាល​កាលពី​ថ្ងៃសុក្រ​។
រដ្ឋាភិបាល​បាន​អះអាង​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​ Facebook​ បាន​រំលោភ​លើ​ការ​ការពារ​ពី​ភាព​មិន​ពិត​ តាម​អ៊ិ​នធ័រ​ណេត​ និង​ការរៀបចំ​ផែនការ​បន្លំ​ (POFMA​) ហើយ​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម​យក្ស​ កែតម្រូវ​ការ​បង្ហោះ​នៅ​លើ​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​“ Times​ Times​ Review​” របស់​អ្នក​សរសេរ​ប្លុក​លោក​ Alex​ Tan​ ។
រដ្ឋាភិបាល​បាន​អះអាង​ថា​ ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នេះ​មានការ​កុហក​ និង​ភាព​មិន​ត្រឹមត្រូវ​ជាច្រើន​។
ការិយាល័យ​ POFMA​ បាន​និយាយទៅ​កាន់​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ក្នុង​ស្រុក​ថា​ “ការ​អះអាង​ទាំងនេះ​គឺ​មិន​ពិត​ និង​គ្មាន​មូលដ្ឋាន​”។
ប្រសិនបើ​ Facebook​ ដែល​មាន​ទីស្នាក់ការ​កណ្តាល​នៅ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ នៅ​សឹង្ហ​បូរី​ ខកខាន​មិនបាន​អនុវត្ត​តាម​ការ​ទាមទារ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​នោះ​ ខ្លួន​នឹង​ត្រូវ​ពិន័យ​ ៧៣១​,៩០៥​ ដុល្លារ​ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់ ១០០​,០០០​ ដុល្លារ​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​ជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ​។
មនុស្សជា​ច្រើន​បាន​រិះគន់​ POFMA​ នៅពេល​ដែល​វា​ចូលជាធរមាន​ នៅក្នុង​ខែ​ តុលា​ ដោយ​និយាយ​ថា​ វា​នឹង​រំលោភ​លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​នៃ​ការ​បញ្ចេញមតិ​។
អ្នកនិពន្ធ​ជនជាតិ​សឹង្ហ​បូរី​នៅ​ពីក្រោយ​គេហទំព័រ​ ជនជាតិ​អូស្រ្តាលី​រូប​នេះ​បាន​ឈរ​លើ​ជំហរ​របស់​ខ្លួន​ បន្ទាប់ពី​រដ្ឋាភិបាល​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​គាត់​គោរព​តាម​ POFMA​ ។
លោក ​Tan​ បាន​និយាយ​នៅក្នុង​សេចក្តី​ប្រកាស​មួយ​ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍​ថា​ “ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ Times​ Review​ និង​និពន្ធ​នាយក​ ដែល​ឥឡូវ​ជា​ពលរដ្ឋ​អូស្រ្តាលី​ នឹង​មិន​គោរព​តាម​បទបញ្ជា​ណាមួយ​ ពី​រដ្ឋាភិបាល​បរទេស​ ដូចជា​កូរ៉េខាងជើង​ ឬសឹង្ហ​បូរី​ទេ​”។
លោក​ Tan​ បាន​បន្ថែម​ថា​ “ខ្ញុំ​សូម​ចាប់ផ្តើម​ដោយ​ថ្លែងអំណរគុណ​ ដល់​រដ្ឋាភិបាល​សឹង្ហ​បូរី​ ដែល​បាន​នាំការ​ចូល​មើល​គេហទំព័រ​កាន់តែ​ច្រើន​ឡើង​ៗ ទៅកាន់​ទស្សនាវដ្តី​ Times​ Review​។
ឥឡូវនេះ​ ប្រជាជន​សឹង្ហ​បូរី​កាន់តែ​ច្រើន​ អាច​ទទួល​បាន​មា​តិ​ការ​ព័ត៌មាន​របស់​ប្រទេស​សឹង្ហ​បូរី​ឯករាជ្យ​ ដែល​គ្មាន​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ ដែល​ផ្ទុយពី​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​រដ្ឋ​លំដាប់​ទី១៥៤​”។
លោក​ Tan​ និង​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​លោក​លី​ សៀន​ឡុង​ មាន​ប្រវត្តិ​នៃ​ការសាកល្បង​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ ដែល​នាំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បង្កើត​ច្បាប់​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​។
កាលពី​ខែ​ វិច្ឆិកា​ កន្លងទៅ​ លោក ​Tan​ បាន​ផ្សាយ​រឿង​មិន​ពិត​មួយ​នៅ​លើ​ទំព័រ​របស់​លោក​ដោយ​បញ្ជាក់​ថា​ មេដឹកនាំ​សឹង្ហ​បូរី​ បាន​ជាប់ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿងអាស្រូវ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​រាប់ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ រដ្ឋាភិបាល​បាន​ស្នើសុំ​ឱ្យ​បណ្តាញ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម​យក្ស​ខាងលើ​ដាក់ចេញ​ផ្សព្វផ្សាយ​ ប៉ុន្តែ​ក្រុមហ៊ុន​បាន​បដិសេធ​។ រដ្ឋាភិបាល​ក៏បាន​អនុម័ត​ច្បាប់​ POFMA​ ។
រដ្ឋាភិបាល​សឹង្ហ​បូរី​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ “ក្រុមហ៊ុន​ Facebook​ បាន​បដិសេធ​មិន​ដកចេញ​ការ​បង្ហោះ​ ដែល​មិន​ពិត​ការ​បង្ខូច​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​ និង​វាយប្រហារ​សឹង្ហ​បូរី​ ដោយ​ប្រើពាក្យ​មិន​ពិត​។ នេះ​បង្ហាញ​ពី​មូលហេតុ​ ដែល​យើង​ត្រូវការ​ច្បាប់​ ដើម្បី​ការពារ​យើង​ពី​ចេតនា​មិន​ពិត​តាម​អ៊ី​នធ័រ​ណេត​”៕