សឹង្ហបូរីៈ រដ្ឋាភិបាលសិង្ហបូរីបានបញ្ជា ឱ្យក្រុមហ៊ុនយក្សប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម Facebook ដកចេញ ឬកែសំរួលប្រកាស ដែលផ្សាយដោយអ្នកសរសេរប្លុកប្រឆាំងរដ្ឋាភិបាលកាលពីថ្ងៃសុក្រ។
រដ្ឋាភិបាលបានអះអាងថា ក្រុមហ៊ុន Facebook បានរំលោភលើការការពារពីភាពមិនពិត តាមអ៊ិនធ័រណេត និងការរៀបចំផែនការបន្លំ (POFMA) ហើយបានបញ្ជាឱ្យក្រុមហ៊ុនប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមយក្ស កែតម្រូវការបង្ហោះនៅលើទំព័រព័ត៌មាន“ Times Times Review” របស់អ្នកសរសេរប្លុកលោក Alex Tan ។
រដ្ឋាភិបាលបានអះអាងថា ការផ្សព្វផ្សាយនេះមានការកុហក និងភាពមិនត្រឹមត្រូវជាច្រើន។
ការិយាល័យ POFMA បាននិយាយទៅកាន់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុកថា “ការអះអាងទាំងនេះគឺមិនពិត និងគ្មានមូលដ្ឋាន”។
ប្រសិនបើ Facebook ដែលមានទីស្នាក់ការកណ្តាលនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក នៅសឹង្ហបូរី ខកខានមិនបានអនុវត្តតាមការទាមទាររបស់រដ្ឋាភិបាលនោះ ខ្លួននឹងត្រូវពិន័យ ៧៣១,៩០៥ ដុល្លារ និងពិន័យជាប្រាក់ ១០០,០០០ ដុល្លារក្នុងមួយថ្ងៃជារៀងរាល់ថ្ងៃ។
មនុស្សជាច្រើនបានរិះគន់ POFMA នៅពេលដែលវាចូលជាធរមាន នៅក្នុងខែ តុលា ដោយនិយាយថា វានឹងរំលោភលើសិទ្ធិសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិ។
អ្នកនិពន្ធជនជាតិសឹង្ហបូរីនៅពីក្រោយគេហទំព័រ ជនជាតិអូស្រ្តាលីរូបនេះបានឈរលើជំហររបស់ខ្លួន បន្ទាប់ពីរដ្ឋាភិបាលបានបញ្ជាឱ្យគាត់គោរពតាម POFMA ។
លោក Tan បាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសមួយ កាលពីព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា “ការផ្សព្វផ្សាយ Times Review និងនិពន្ធនាយក ដែលឥឡូវជាពលរដ្ឋអូស្រ្តាលី នឹងមិនគោរពតាមបទបញ្ជាណាមួយ ពីរដ្ឋាភិបាលបរទេស ដូចជាកូរ៉េខាងជើង ឬសឹង្ហបូរីទេ”។
លោក Tan បានបន្ថែមថា “ខ្ញុំសូមចាប់ផ្តើមដោយថ្លែងអំណរគុណ ដល់រដ្ឋាភិបាលសឹង្ហបូរី ដែលបាននាំការចូលមើលគេហទំព័រកាន់តែច្រើនឡើងៗ ទៅកាន់ទស្សនាវដ្តី Times Review។
ឥឡូវនេះ ប្រជាជនសឹង្ហបូរីកាន់តែច្រើន អាចទទួលបានមាតិការព័ត៌មានរបស់ប្រទេសសឹង្ហបូរីឯករាជ្យ ដែលគ្មានការត្រួតពិនិត្យពីរដ្ឋាភិបាល ដែលផ្ទុយពីប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយរដ្ឋលំដាប់ទី១៥៤”។
លោក Tan និងនាយករដ្ឋមន្រ្តីលោកលី សៀនឡុង មានប្រវត្តិនៃការសាកល្បងគ្នាទៅវិញទៅមក ដែលនាំឱ្យរដ្ឋាភិបាលបង្កើតច្បាប់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ។
កាលពីខែ វិច្ឆិកា កន្លងទៅ លោក Tan បានផ្សាយរឿងមិនពិតមួយនៅលើទំព័ររបស់លោកដោយបញ្ជាក់ថា មេដឹកនាំសឹង្ហបូរី បានជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងអាស្រូវហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានទឹកប្រាក់រាប់ពាន់លានដុល្លារ។ រដ្ឋាភិបាលបានស្នើសុំឱ្យបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយសង្គមយក្សខាងលើដាក់ចេញផ្សព្វផ្សាយ ប៉ុន្តែក្រុមហ៊ុនបានបដិសេធ។ រដ្ឋាភិបាលក៏បានអនុម័តច្បាប់ POFMA ។
រដ្ឋាភិបាលសឹង្ហបូរីបានបញ្ជាក់ថា “ក្រុមហ៊ុន Facebook បានបដិសេធមិនដកចេញការបង្ហោះ ដែលមិនពិតការបង្ខូចកេរ្តិ៍ឈ្មោះ និងវាយប្រហារសឹង្ហបូរី ដោយប្រើពាក្យមិនពិត។ នេះបង្ហាញពីមូលហេតុ ដែលយើងត្រូវការច្បាប់ ដើម្បីការពារយើងពីចេតនាមិនពិតតាមអ៊ីនធ័រណេត”៕