អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ស្នើ​ឱ្យ​ប្រទេស​ឡាវ​ ជំរុញ​អ្នក​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​មកកាន់​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត
​ដោយ​ ៖ រ៉ា​ណេត
ភ្នំពេញ​ ៖ អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ បាន​ស្នើ​ដល់​ភាគី​ប្រទេស​ឡាវ​ ជួយ​ជំរុញ​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​បណ្តា​វិនិយោគិន​ឱ្យមក​បណ្តាក់​ទុន​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​ លើ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​ ខណៈ​ដែល​ប្រទេស​ទាំង២មាន​វប្បធម៌​ និង​ទំនៀមទម្លាប់​ប្រហាក់​ប្រហែលគ្នា​។
អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ លោក​ ឃួង​ ស្រេង​ បាន​ស្នើ​ឱ្យ​អ្នក​វិនិយោគ​ឡាវ​ បន្តម​កវិ​និ​យោគ​លើ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​ឱ្យ​ប្រទេស​ទាំង២​ មានការ​អភិវឌ្ឍ​រីក​ចំរើន​ដូចគ្នា​ ខណៈ​ដែល​ប្រទេស​ទាំង២​ មាន​វប្បធម៌​ ប្រពៃណី​ ទំនៀម​ទំ​លាប់​ស្រដៀងគ្នា​ និង​ជា​ប្រទេសជិតខាង​ផង​ដែរ​ ដែល​ការ​ស្នើ​ខាងលើ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ និង​សម្តែង​ការគួរសម​ជាមួយ​ លោក​បណ្ឌិត​ ស៊ីន​ឡា​វង់​ ឃូ​តផៃ​ធូ​ អភិបាល​រដ្ឋធានី​វៀងចន្ទន៍​ នៅ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី០២​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​។
លោក​ ឃួង​ ស្រេង​ បាន​លើកឡើង​ថា​ ប្រទេស​ និង​ទីក្រុង​ទាំងពីរ​ គឺ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​ជាមួយគ្នា​ជា​យូរឆ្នាំមកហើយ​ ជាមួយគ្នា​នេះ​ ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ និង​ទីក្រុង​វៀងចន្ទន៍​ ក៏បាន​ចុះ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​ លើ​វិស័យ​មួយចំនួន​ផង​ដែរ​ ជាពិសេស​លើ​ការងារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ឧស្សាហ​កម្ណិង​ទេសចរណ៍​ ជាមួយគ្នា​។ ​
លោក​បាន​បន្ត​បញ្ជាក់​ថា​ “នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ បញ្ហា​សន្តិសុខ​ គឺ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ ​កំណើនប្រជាជន​ច្រើន​ ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​ពី​មួយថ្ងៃ​ទៅ​មួយថ្ងៃ​ តែ​បញ្ហា​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ ជា​ការងារ​អទិ​ភាព​កំពុង​បន្ត​ដោះស្រាយ​ ដែល​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ត្រូវ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់​ ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​នេះ​ គឺ​គ្រោង​រៀបចំ​ផ្លូវ​ភាគច្រើន​អោយ​ទៅជា​ផ្លូវ​ឯកទិស​”។
អភិបាល​រដ្ឋធានី​វៀងចន្ទន៍​ប្រទេស​ឡាវ​ លោក​ ស៊ីន​ឡា​វង់​ ឃូ​តផៃ​ធូ​ ​បាន​ថ្លែង​ថា​ កម្ពុជា​ និង​ឡាវ​គឺជា​អ្នកជិតខាង​ ដែល​មាន​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាមួយ​កម្ពុជា​។ ទោះជា​មាន​តិចតួច​ក្ដី​ ក៏​ចំណង​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ត្រូវ​បាន​តភ្ជាប់​តាមរយៈ​សកម្មភាព​ សេដ្ឋកិច្ច​ មួយចំនួន​ដូចជា​ ការដោះដូរ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​លំហូរ​ទេសចរណ៍​។
ដោយសារ​ឡាវ​ មិន​មានផ្លូវ​សមុទ្រ​បម្រើ​ឱ្យ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ ប្រទេស​នេះ​កំពុង​ព្យាយាម​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ភ្ជាប់​ខ្លួន​នឹង​សកម្មភាព​ ពាណិជ្ជកម្ម​ ក្នុង​តំបន់​តាមរយៈ​ការ​ភ្ជាប់​ខ្លួន​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង​។ យ៉ាងណាក៏ដោយ​ទំនាក់ទំនង​ក្នុង​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​រវាង​ឡាវ​ជាមួយ​កម្ពុជា​ មិន​មាន​ភាព​ខ្លាំងក្លា​ដូច​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ឡាវ​ និង​វៀតណាម​នោះ​ទេ​៕