ក្រុមហ៊ុន​ជីព​ ម៉ុង​ បោះទុន​ ៤លាន​ដុល្លារ​បង្កើត​រោងចក្រ​កែច្នៃ​ និង​គ្រប់គ្រង​សំណល់​លើកដំបូង​នៅ​កម្ពុជា​
កំពត​ ៖ គម្រោង​ ជីប​ ម៉ុង​ អេកូ​សាយ​ខល​ (Ecocycle​) កែច្នៃ​សំណល់​ ដែល​ជា​ដំណោះស្រាយ​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​សំណល់​ឧស្សាហកម្ម​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ដំបូង​គេ​នៅ​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​ហើយ​ ជាមួយនឹង​ការ​ចំណាយ​ទុន​វិនិយោគ​ចំនួន៤លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​។
គម្រោង​ ជីប​ ម៉ុង​ អេកូ​សាយ​ខល​ (Ecocycle​) ដែល​ជា​ដំណោះស្រាយ​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​សំណល់​ឧស្សាហកម្ម​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ដំបូង​គេ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​របស់​ ក្រុមហ៊ុន​ជីប​ម៉ុង​ អ៊ិ​នស៊ី​ ស៊ី​មេន​ ដែល​មាន​ទីតាំងនៅ​ស្រុក​បន្ទាយមាស​ ខេត្តកំពត​ ត្រូវ​បាន​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៥​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ក្រោម​អធិបតីភាព​ឯកឧត្តម​ សាយ​ សំ​អាល់​ រដ្ឋមន្រ្តី​ ក្រសួង​ បរិស្ថាន​ ។
លោក​ឧកញ៉ា​ លាង​ ឃុន​ ម្ចាស់ភាគហ៊ុន​ធំ​ក្រុមហ៊ុន​ជីប​ម៉ុង​ អ៊ិ​នស៊ី​ ស៊ី​មេន​ ខបភើ​រេ​សិន​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ក្នុង​ដំណាក់កាល​ចាប់ផ្តើម​ គម្រោង​មាន​បុគ្គលិក​បម្រើការ​ងារ​ផ្ទាល់​ជាង​ ១០នាក់​ និង​អ្នកម៉ៅការ​បន្ត​ជាង៥០នាក់​ ហើយ​បន្ត​បង្កើត​ឱកាស​ការងារ​បន្ថែម​ទៀត​នៅពេល​ខាងមុខ​”។
លោក​បន្ត​ថា​ “បច្ចុប្បន្ន​គម្រោង​នេះ​បាន​ធ្វើ​កិច្ចការ​ផ្ទាល់​ជាមួយ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ភ្នំពេញ​ និង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​។ ឡ អេកូ​សាយ​ខល​ មាន​សមត្ថភាព​ដុត​កំទេច​សំណល់​ឧស្សាហកម្ម​ក្នុង​បរិមាណ១០តោន​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង​ ឬ ២៤០តោន​ក្នុង១ថ្ងៃ​ ឬក៏​ ជាង​ ៧០០០​ តោន​ក្នុង១ខែ​”។
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងបរិស្ថាន​ លោក​ សាយ​ សំ​អាល់​ បាន​សម្តែង​នូវ​ការ​កោតសរសើរ​និង​វាយតម្លៃ​ ខ្ពស់​ចំពោះ​ក្រុមហ៊ុន​ ជីប​ ម៉ុង​ ដែល​បាន​នាំចូល​នូវ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប​ ឆ្លើយតប​នឹង​បទដ្ឋាន​បរិស្ថាន​។ ការ​វិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ជីប​ម៉ុង​លើ​វិ​ស័យ​ថ្មី​ៗដូចជា​គម្រោង​ធ្វើការ​កែច្នៃ​សំណល់​នេះ​ ជា​ការចូលរួម​លើកកម្ពស់​បរិស្ថាន​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ក៏បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​មានការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត​លើ​បញ្ហា​សំរាម​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ក្រុមហ៊ុន​ដទៃទៀត​អនុវត្ត​គោល​ ការណ៍​បរិស្ថាន​ដូចដែល​ក្រុមហ៊ុន​ ជីប​ ម៉ុង​ បាន​និង​កំពុង​ប្រតិបត្តិ​ដែល​ប្រែក្លាយ​សំណល់​ទៅជា​ផលប្រយោជន៍​សេដ្ឋកិច្ច​។
ជីប​ ម៉ុង​ អេកូ​សាយ​ខល​ ជា​គម្រោង​ថ្មី​មួយ​ថិត​នៅ​ក្រោម​ដំបូល​ របស់​ ក្រុមហ៊ុន​ជីប​ម៉ុង​ អ៊ិ​នស៊ី​ ស៊ី​មេន​ ត្រូវ​បាន​ប្រសូត​ចេញពី​ការ​វិនិយោគទុន​រួមគ្នា​ក្នុងទឹក​ប្រាក់​ ២៦២​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ក្នុង​នោះ​ ៦០​ ភាគរយ​ មក​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ ជីប​ ម៉ុង​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​ដ៏​ធំ​មួយ​ និង​មានបទពិសោធន៍​ជិត៤០ឆ្នាំ​ ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ និង​ វិស័យ​ចែកចាយ​លើ​ទីផ្សារ​ និង​ ៤០ភាគរយ​ ទៀត​មក​ពី​ក្រុ​មហ៊ុនស្យ៉ាម​ ស៊ី​ធី​ ស៊ី​មេន​ (SCCC​) នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ដ៏​ ធំ​សម្បើម​ មានបទពិសោធន៍​ជាង៥០ឆ្នាំ​ ក្នុង​ការផលិត​ស៊ីម៉ងត៍​។ ​
គម្រោង​ ជីប​ ម៉ុង​ អេកូ​សាយ​ខល​ នេះ​អាច​កែច្នៃ​កាកសំណល់​ដែល​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ និង​ មិន​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ ដោយ​ប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មី​មួយ​ដែលគេ​ហៅថា​ ខូ​-ប្រូ​សេស​ស៊ីង​ (co​-processing​) ដែល​ជា​ពាក្យ​បច្ចេកទេស​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​កំចាត់​កាកសំណល់​ ឧស្សាហកម្ម​ តាមរយៈ​ការ​ដុត​ដោយ​ឡស៊ីម៉ងត៍​ ស្រប​ពេល​ដែល​កំពុង​ដំណើរការ​ផលិត​ស៊ីម៉ងត៍​ ដោយ​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រសិទ្ធភាព​ណាមួយ​ឡើយ​។
បច្ចេកវិទ្យា​ “ខូ​-ប្រូ​សេស​ស៊ីង​” ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ដោយ​ជោគជ័យ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ សហភាព​អឺរ៉ុប​ និង​ ជប៉ុន​ អស់​រយៈពេល​ជាង40ឆ្នាំ​។ វា​ត្រូវ​បាន​ទទួលស្គាល់​ដោយ​អង្គការ​អន្តរជាតិ​ជាច្រើន​ រួម​ទាំង​អង្គការសុខភាព​ពិភពលោក​ និង​ អង្គការ​ (ជី​ធី​ហ្សិ​ត) GTZ​ ក៏ដូចជា​អនុសញ្ញា​ បា​សែល​ (Basel​) និង​ ស្តុក​ខុម​ (Stockholm​)។