ភ្នំពេញៈ រោងចក្រផលិតអគ្គិសនី ៤០០មេហ្កាវ៉ាត់ថ្មីនៅស្រុកល្វាឯម ខេត្តកណ្តាល បាននិងកំពុងត្រៀមចាប់ផ្តើមសាងសង់ ដើម្បីត្រៀមបំពេញឲ្យការផ្គត់ផ្គង់សម្រាប់បណ្តាញជាតិនៅរដូវប្រាំងខាងមុខនេះ។ នេះបើយោងតាមការអោយដឹងពីគេហទំព័រអគ្គីយនីកម្ពុជាដែលបានផ្សព្វផ្សាយនៅថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៩កន្លងមកនេះ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោកស៊ុយ សែម បានឱ្យដឹងកាលពីថ្ងៃទី៨ ធ្នូកន្លងមកនេះបានឲ្យដឹង ក្នុងពេលចុះពិនិត្យរោងចក្រ អគ្គិសនីដើរដោយប្រេងខ្មៅ នៅឃុំកោះរះ ស្រុកល្វាឯម ខេត្តកណ្តាលថា រោងចក្រផលិតអគ្គិសនីទំហំ ៤០០មេហ្កាវ៉ាត់ ស្ថិតនៅស្រុកល្វាឯម ខេត្តកណ្តាលនេះ នឹងបញ្ចេញថាមពលមកបណ្តាញជាតិ នៅមុនពាក់កណ្តាលឆ្នាំ២០២០ ខណៈក្រុមជំនាញកំពុងសម្រុកធ្វើការសាងសង់ទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ។
លោកបន្ថែមថា “រដ្ឋាភិបាលបានចំណាយថវិការបស់ជាតិ ដើម្បីបង្កើតរោងចក្រនេះឡើង ដែលមានកំលាំងថាមពលប្រមាណ ៤០០មេហ្គាវ៉ាត់ ដោយគ្រោងសាងសង់ឲ្យរួចរាល់ជាស្ថាពរ នៅមុនពាក់កណ្តាល ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខ ដើម្បីទ្រទ្រង់ការកង្វះអគ្គិសនីនៅរដូវប្រាំង នឹងទៅឆ្នាំខាងមុខបន្តបន្ទាប់ទៀត”។
លោកស៊ុយ សែនបានបន្តថា នៅក្នុងរដូវប្រាំងខាងមុខនេះ នឹងទៅឆ្នាំខាងមុខបន្តទៀត កម្ពុជាមិនមានការខ្វះខាតថាមពលអគ្គិសនី សម្រាប់ប្រើប្រាស់ទៀតឡើយ។ គម្រោងការសាងសង់រោងចក្រនេះ បើតាមការសន្យារបស់ក្រុមហ៊ុន គឺធ្វើយ៉ាងណាជំរុញការសាងសង់ នឹងគ្រោងដាក់ឲ្យដំណើរការ១០០មេហ្គាវ៉ាត់ជាមុនសិន នៅក្នុងរដូវប្រាំងនាមុនឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីខ្មែរ ដើម្បីបំពេញនឹងតម្រូវការ នៃការប្រើប្រាស់អគ្គិសនីនៅកម្ពុជា។
លោករដ្ឋមន្ត្រីបន្ថែមថា “ដូច្នេះនៅក្នុងរដូវប្រាំងខាងមុខនេះ កម្ពុជាមិនមានការខ្វះខាតថាមពលអគ្គិសនីសម្រាប់ប្រើប្រាស់ទៀតឡើយ ទោះបីរោងចក្រអគ្គិសនីដើរដោយប្រេងខ្មៅ ដែលគ្រោងដាក់ឲ្យដំណើរការ នៅក្នុងរដូវប្រាំងខាងមុខនេះ សាងសង់មិនទាន់ចប់តាមផែនការយ៉ាងណាក៏ដោយ”។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយកដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាកាលពីកន្លងទៅថ្មីៗនេះផងដែរ បានតម្រូវឱ្យក្រុមហ៊ុនសាងសង់ រោងចក្រផលិតអគ្គិសនីនេះ សាងសង់ទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងកង្វះខាតអគ្គិសនីប្រើប្រើប្រាស់ នៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ និងចែកចាយទៅកាន់ខេត្តជាគោលដៅរបស់កម្ពុជា។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសហការជាមួយអាជ្ញាធរអគ្គីសនីកម្ពុជា កាលពីកន្លងទៅបានបោះទុនវិនិយោគជិត៤០០លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីសាងសង់លើរោងចក្រ៤០០មេហ្កាវ៉ាត់ HFO/LNG មួយនេះក្នុងគោលដៅ ដើម្បីរួមចំណែកមួយនៃផែនការបន្ថែម អានុភាពចំនួនជាង១០០០មេហ្កាវ៉ាត់ទៀត សម្រាប់ឆ្នាំ២០២០។
រោងចក្រផលិតអគ្គិសនី៤០០មេហ្កាវ៉ាត់នៅស្រុកល្វាឯមនេះ ត្រូវបានបញ្ជាទិញម៉ាស៊ីន២០០មេហ្កាវ៉ាត់ ពីប្រទេសអាល្លឺម៉ង់២០០មេហ្កាវ៉ាត់ ពីប្រទេសហ្វាំងឡង់ ហើយក្រុមហ៊ុន ចិនពីរធំជាអ្នកសាងសង់។
គិតដល់ឆ្នាំ២០១៩នេះ រោងចក្រអគ្គិសនីរបស់កម្ពុជា ដែលដាក់ឲ្យកំពុងដំណើរការមាន វារីអគ្គិសនីចំនួន៧កន្លែង អគ្គិសនីដុតធ្យូងថ្មចំនួន២ និងអគ្គិសនីដើរដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចំនួន២ ក្នុងនោះចំពោះខ្សែបញ្ជូនអគ្គិសនីជាតិ តភ្ជាប់ទៅខេត្តផ្ទាល់មានចំនួន២០ និងមិនផ្ទាល់ចំនួន៥ ដែលកំពុងផ្គត់ផ្គង់ថាមពលអគ្គិសនី គ្របដណ្តប់លើភូមិចំនួន៩៣% នៃចំនួនភូមិទាំងអស់នៅទូទាំងប្រទេស នឹងបានតភ្ជាប់អគ្គិសនីប្រើប្រាស់ បានចំនួន៧៤% នៃលំនៅឋានសរុបនៅកម្ពុជាផងដែរ៕