តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ប៉ោយ​បែ​តភី​ភី​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ូ​មី​ត្រូ​និក​បាន​បើ​កម្ពោ​ធដាក់​ ឱ្យ​ដំណើរការ​ហើយ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ប៉ោយប៉ែត​ភី​ភី​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ូ​មី​ត្រូ​និក​ មេន​ញូ​ ហ្វេ​កធើ​រីង​ (ខេម​បូ​ឌា​) ឯ.ក​ ​ត្រូវ​បាន​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ នៅ​ថ្ងៃទី៩ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ ក្រោម​អធិ​តី​ភាព​ លោក​សុខ​ ចិន្តា​សោភា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ទទួលបន្ទុក​អគ្គលេខាធិការ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ និង​ លោក​ម៉ា​សា​ហ៊ី​រ៉ូ​ មី​ខា​មី​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​សុខ​ ចិន្តា​សោភា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ទទួលបន្ទុក​អគ្គលេខាធិការ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ការ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​នូវ​ក្រុមហ៊ុន​ទាំងពីរ​នៅ​ថ្ងៃនេះ​ ដោយសារតែ​ក្រុមហ៊ុន​មាន​ជំនឿ​ទុកចិត្ត​ ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​ការ​បណ្តា​កទុន​បង្កើត​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ និង​រោងចក្រ​ផលិត​សម្ភារៈ​បរិ​ក្ខា​អេ​ឡេ​ចត្រូ​និក​ ។
លោក​បន្ត​ថា​“ការ​វិនិយោគ​នេះ​ នឹង​ចូលរួម​ចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​កម្ពុជា​ឆ្នាំ​ ២០១៥​-២០២៥​ ​ជាពិសេស​​ចក្ខុវិស័យ​របស់​សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ក្នុង​ការ​ពង្រាយ​រោងចក្រ​ទៅ​តំបន់​ជាយដែន​”។
លោក​បន្ថែម​ថា​ នេះ​ជា​សក្ខីភាព​នៃ​គោល​មា​គា​ ដឹកនាំ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ក្រោម​ការដឹកនាំ​ប្រកបដោយ​គតិបណ្ឌិត​របស់​សម្តេច​តេជោ​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ដែល​បាន​ប្រែក្លាយ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​ ពីទី​លាន​សមរភូមិ​ទៅជា​តំបន់​ឧស្សាហកម្ម​ និង​ជាទី​ក្រុង​មួយ​ដែល​មានការ​អភិវឌ្ឍ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​។
លោក​ម៉ា​សា​ហ៊ី​រ៉ូ​ មី​ខា​មី​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ឱ្យ​ ថា​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​ បរិយាកាស​វិនិយោគ​ល្អ​ និង​ទីតាំង​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​កម្ពុជា​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ ក្លាយជា​គោលដៅ​វិនិយោគ​ដ៏​ទា​ក់​ទា្ស​ម្រាប់​វិនិយោគិន​ជប៉ុន​។
លោក​បន្ត​ថា​ តំបន់​សេ្ឋ​កិច្ច​ពិសេស​នេះ​ នឹង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ប្រភេទ​ “ថៃ​បូក១​” បន្ថេ​មទៀ​ត។ ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​បាន​សម្តែង​ការ​ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដែល​តែងតែ​ផ្តល់​កិច្ចសហការ​យ៉ាង​ជិ​តស្និទ្ធិ​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា​របស់​វិនិយោគិន​ជប៉ុន​ តាមរយៈ​យន្តការ​កិច្ចប្រជុំ​ គណៈកម្មាធិការ​ចម្រុះ​កម្ពុជា​-ជប៉ុន​ នឹង​បាន​ស្នើសុំ​បន្ត​កិច្ចសហការ​នេះ​ ដើម្បី​កែ​លម្អ​បរិយាកាស​វិនិយោគ​សំដៅ​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ពីជ​ប៉ុន​មកកាន់​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​។
បច្ចុប្បន្ន​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ មាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ដែល​មានដំណើរ​ការ​ចំនួន២៣​ ​ដែល​មាន​រោង​ចក្រ​ចំនួ​ ៤៩០​ និង​បង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ប្រមាណ១៣​ ម៉ឺន​កន្លែង​។ ដោយឡែក​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​ មាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិ​សេ​ចំនួន៣​ កន្លែង​ដែល​មាន​រោងចក្រ​ចំនួន១៧​ និង​បង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន៧៥០០កន្លែង​ ក្នុង​នោះ​រោច​ក្រ​ដែល​ជា​ការ​វិនិយោគ​មក​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន​មាន​ចំនួន៨​ និង​បង្កើត​ការងារ​បាន​ប្រមាណ២ពាន់​កន្លែង​៕