សម្តេច​តេជោ​៖ កម្ពុជា​ចំណេញ​ប្រាក់​រាប់​លាន​ដុល្លារ​ពី​ការ​មិន​ប្រើប្រាស់​អគ្គិសនី​ក្នុង​រដូវ​ត្រជាក់​
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ កម្ពុជា​បាន​ចំណេញ​ប្រាក់​រាប់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​ខែៗ​ ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​ប្រើប្រាស់​អគ្គិសនី​ក្នុង​រដូវ​ត្រជាក់​នេះ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​នៃ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ឯកទេស​នៃ​កម្ពុជា​ (CUS​) សរុប​ចំនួន​ ៦,៧៦២នាក់​ ក្នុង​នោះ​នារី​ ២,៧៦១នាក់​ ដែល​ពិធី​នេះ​ធ្វើ​ឡើ​ងនៅម​ជ្ឍ​មណ្ឌល​កោះ​ពេជ្រ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​នៅ​ថ្ងៃទី១១​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ថា​ រដូវ​ត្រជាក់​នៅក្នុង​ឆ្នាំនេះ​ មាន​រយៈពេល​យូ​រ ដែល​អូស​បន្លាយ​រហូតដល់​ខែមករា​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ចំណេញ​ប្រាក់​រាប់​លាន​ពី​ការ​មិន​ប្រើប្រាស់​អគ្គិសនី​នេះ​។
សម្តេច​តេជោ​ បន្ត​ថា​ ចំណែក​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក៏​ចំណេញ​ប្រាក់​ច្រើន​ផង​ដែរ​ ចំពោះ​ការ​មិន​ចំណាយ​ថវិកា​បង់ថ្លៃ​ភ្លើង​ ឬទឹក​ ក្នុង​មួយ​ខែ​ ព្រោះ​ខែត្រជាក់​ ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​ប្រើ​មា​ស៊ីន​ត្រជាក់​ និង​កង្ហា​ ព្រោះ​វា​ត្រជាក់​ពេក​។
បើ​តាម​សម្តេច​តេជោ​ ​ចង់ឱ្យ​រដូវ​ត្រជាក់​នេះ​ អូស​បន្លាយ​ឱ្យ​បាន​វែង​ ដើម្បី​ចំណេញ​ថវិកា​ និង​ឆ្លើយតប​ទៅ​ការ​កង្វះខាត​នៃ​ការប្រើ​ប្រាស់​អគ្គិសនី​ក្នុង​រដូវ​ក្តៅ​នា​ពេល​ខា​មុខ​នេះ​។
តែ​យ៉ាងណា​ដោ​យស​ម្តេ​តេជោ​បាន​ត្រៀម​ អគ្គិសនី​ ប្រមាណ៤០០​ មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ដែល​បាន​នឹង​កំពុង​សាងសង់​នៅ​ស្រុក​ល្វាឯម​ ក្នុង​ខេត្តកណ្តាល​ និង​មក​ផ្សេង​ៗទៀត​ សម្រាប់​ធ្វើ​ផ្គត់ផ្គង់​អោយ​គ្រប់​តម្រូវការ​នៅក្នុង​រដូវ​ក្តៅ​ខាងមុខនេះ​៕