ភ្នំពេញ៖ គិតចាប់ពីឆ្នាំ១៩៩២ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានសហប្រតិបត្តិ ការដល់ប្រទេសកម្ពុជា សម្រាប់ហិរញ្ញប្បទាន គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នានា មានទឹកប្រាក់សរុបចំនួនប្រមាណ ៣,៣៦៤ លានដុល្លារ ក្នុងនោះឥណទានសម្បទានចំនួនប្រមាណ ២,៨៦៦លានដុល្លារ និងហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងចំនួនប្រមាណ ៤៩៨ លានដុល្លារអាមេរិក។
លោក វង្សី វិស្សុត រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុង វេទិកា ស្តីពីការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទីក្រុង (Forum on Urban Infrastructure Development) កាលពីថ្ងៃទី ១១ ខែធ្នូឆ្នាំ ២០១៩ ម្សលមិញនេះ ឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នគម្រោងហិរញ្ញប្បទានដោយ ADB លើការអភិវឌ្ឍក្រុង មានគម្រោងចំនួន ១១ កំពុងដំណើរការ និងមានទឹកប្រាក់សរុបចំនួនប្រមាណ ៤៨៥ លានដុល្លារអាមេរិក។
លោករដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត បានន្លែងថា វេទិកានេះពិតជា មានសារៈសំខាន់ណាស់ ក្នុងការផ្តល់ជាធាតុចូល ដល់កិច្ចអភិវឌ្ឍកម្ពុជា ហើយក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្ត្រភាពជាដៃគូ សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ២០១៩-២០២៣ (CPS) រវាង ADB និងកម្ពុជា ដែលទើបត្រូវបានអនុម័តថ្មីៗនេះ ក៏នឹងផ្តោតទៅលើការងារ «ការកសាងទីក្រុងគួរឱ្យចង់រស់នៅ» (Building livable cities) ដែលស្របគ្នាទៅនឹងគោលដៅជាយុទ្ធសាស្រ្ត ក្នុងការពង្រឹងការរៀបចំដែនដី និងនគររូបនីយកម្ម ដែលជាវិស័យអាទិភាពមួយ ដូចមានកំណត់ក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រចតុកោណ ដំណាក់កាលទី៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ។
លោកបានបន្តថា ក្របខ័ណ្ឌភាពជាដៃគូថ្មីនេះ នឹងចូលរួមចំណែកជួយកម្ពុជា ឱ្យអាចសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់ខ្លួន ជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០៕