ADB​ ផ្តល់​កម្ចី​ចំនួន​ជាង​ ៣០០០​ លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​អភិ​ឌ្ឍ​ន៍​កម្ពុជា
​ភ្នំពេញ​៖ គិត​ចាប់ពី​ឆ្នាំ១៩៩២​ រហូតដល់​បច្ចុប្បន្ន​ ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ (ADB​) បាន​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​សហប្រតិបត្តិ​ ការ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ សម្រាប់​ហិរញ្ញប្បទាន​ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​នានា​ មាន​ទឹកប្រាក់​សរុប​ចំនួន​ប្រមាណ​ ៣,៣៦៤​ លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​នោះ​ឥណទាន​សម្បទាន​ចំនួន​ប្រមាណ​ ២,៨៦៦លាន​ដុល្លារ​ និង​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥត​សំណង​ចំនួន​ប្រមាណ​ ៤៩៨​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
លោក​ វង្សី​ វិស្សុត​ រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ នៃ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅក្នុង​ វេទិកា​ ស្តី​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនា​សម្ព័ន្ធ​ទីក្រុង​ (Forum​ on​ Urban​ Infrastructure​ Development​) កាលពី​ថ្ងៃទី​ ១១​ ខែធ្នូ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ម្ស​លមិ​ញនេះ​ ឱ្យ​ដឹង​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​គម្រោង​ហិរញ្ញប្បទាន​ដោយ​ ADB​ លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ក្រុង​ មាន​គម្រោង​ចំនួន​ ១១​ កំពុង​ដំណើរការ​ និង​មាន​ទឹកប្រាក់​សរុប​ចំនួន​ប្រមាណ​ ៤៨៥​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
លោក​រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ វង្សី​ វិស្សុត​ បា​នន្លែង​ថា​ វេទិកា​នេះ​ពិតជា​ មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ជា​ធាតុ​ចូល​ ដល់​កិច្ច​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុជា​ ហើយ​ក្របខ័ណ្ឌ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ភាពជា​ដៃគូ​ សម្រាប់​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ ២០១៩​-២០២៣​ (CPS​) រវាង​ ADB​ និង​កម្ពុជា​ ដែល​ទើបត្រូវ​បាន​អនុ​ម័ត​ថ្មី​ៗនេះ​ ក៏​នឹង​ផ្តោត​ទៅលើ​ការងារ​ «ការ​កសាង​ទីក្រុង​គួរ​ឱ្យ​ចង់​រស់នៅ​» (Building​ livable​ cities​) ដែល​ស្របគ្នា​ទៅ​នឹង​គោលដៅ​ជា​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ការរៀបចំ​ដែនដី​ និង​នគរ​រូប​នី​យក​ម្ម​ ដែល​ជា​វិស័យ​អាទិភាព​មួយ​ ដូច​មានកំណត់​ក្នុង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចតុកោណ​ ដំណាក់កាល​ទី៤​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ផង​ដែរ​។
លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ក្របខ័ណ្ឌ​ភាពជា​ដៃគូ​ថ្មីនេះ​ នឹង​ចូលរួម​ចំណែក​ជួយ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យ​របស់​ខ្លួន​ ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​ នៅ​ឆ្នាំ២០៣០​ និង​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០​៕